Dołącz do czytelników
Brak wyników

Arteterapia w przedszkolu

24 kwietnia 2020

NR 56 (Kwiecień 2020)

BYŁ SOBIE PAPIER, czyli arteterapia dla przedszkolaka
Zabawy plastyczne i ruchowe wspomagające rozwój małego dziecka

0 781

JUŻ WYCINAM. Gładkie i pomięte

Ćwiczenia plastyczne dla dzieci w wieku 4,5–5 lat

Wiedza dziecka o właściwościach papieru nie byłaby kompletna, gdyby nie uwzględnić jeszcze jednej kwestii, a mianowicie tego, że można go także pomiąć. Zmięty papier swoją materią przypomina tkaninę i jest bardziej podatny na kształtowanie w nim różnych form. Jako materiał plastyczny o kreatywnym potencjale dodatkowo zyskuje przez swoją zróżnicowaną fakturę. A w połączeniu z gładkim papierem daje zaskakujące efekty plastyczne. 

Materiały: dwie kartki papieru formatu: jedna większa, druga mniejsza, np. A4 i A5, farby wodne, klej do papieru i nożyczki. 

POLECAMY

Spostrzeżenie: Najpierw pracujemy z kartką papieru o mniejszym formacie, w tym przykładzie będzie to kartka A5.

Cel ogólny: wsparcie całościowego rozwoju podczas zabawy z papierem.

Zabawy plastyczne i ruchowe rozwijają: 

  • kreatywność 
  • motorykę dużą i małą,
  • aparat mowy,
  • wiedzę o właściwościach papieru,
  • sprawność liczenia.

Wskazówki metodyczne:
W tym ćwiczeniu plastycznym dzieci dowiedzą się, jak można zmieniać gładką powierzchnię kartki papieru w nierówną, czyli fakturalną. A także, co można zrobić z kartki pomiętej w ten sposób.

1–3. Dzieci mną swoją kartkę papieru całymi dłońmi, tak żeby przypominała papierową kuleczkę:
4. Tak zmiętą papierową formę rozkładają na stole i przeprasowują ją dłonią.
Dzieci zamykają na chwilę oczy i opuszkami palców dotykają fakturę karki. W ten sposób wyczuwają w papierze liczne nierówności. Teraz otwierają oczy i biorą do jednej ręki gładką kartkę, a do drugiej tę pomiętą, po czym porównują obie papierowe powierzchnie. Tak, różnią się one między sobą, ponieważ pomięty papier nie dość, że jest miękki w dotyku, to jest także bardziej podatny na kształtowanie go. Można wykonać z niego np. jakiś wzór, rytm, układ, a także np. obrazek z pociągiem.
5. Dzieci składają swoje pomięte kartki na pół, ponownie otwierają i przecinają je w miejscu złożenia.
6. Tak przecięte obie połowy zmiętej kartki ponownie składają na pół, a następnie przecinają je w miejscu ich złożenia. Mają teraz cztery części pomiętej kartki. 
7–8. Znów składają je wszystkie na pół (lub oddzielnie każdą część) i przecinają. Następnie liczą, ile otrzymały pociętych części. Tak, zgadza się, jest ich osiem. 
9. Cztery z nich mną mocno palcami, tak by stały się papierowymi kulkami.
10–11. I układają ze wszystkich tych części wzór na gładkiej kartce papieru większego formatu. Po czym przyklejają je wszystkie i dowolnie kolorują.
12–14. Mogą również zamiast wzoru wykonać obrazek z kwiatkiem lub z pociągiem. 
 

Lub spróbować jeszcze inaczej ułożyć, czyli zakomponować te pomięte papierowe fragmenty. A tych możliwości jest naprawdę sporo.

***

Przykłady zespołowych zabaw ruchowych

DMUCHANIE W PAPIEROWE KULECZKI

Dzieci wykonują z pomiętego papieru małe kuleczki. Następnie układają je na podłodze i dmuchają w nie, przykucając przy tym bądź klęcząc, opierając się jednocześnie rękami o podłogę.

PSTRYKANIE PAPIEROWYMI KULKAMI DO BRAMEK

Najpierw dzieci uczą się pstrykać papierowymi kulkami. Wykonują to ćwiczenie poprzez odpowiednie ułożenie kciuka i palca wskazującego na przemian: prawą, a potem lewą ręką. 
Po opanowaniu tej umiejętności można przejść do kolejnej zabawy. 
W bramce wyznaczonej kartkami papieru szerokości ok. 50 cm siedzi jedno dziecko. Naprzeciw niego, w odległości ok. 1,5 m, w drugiej bramce o takich samych wymiarach siedzi drugie dziecko. 
Dzieci siedzące w bramkach pstrykają w swoim kierunku papierową kulką. Ważne, by kierować kuleczkę do bramki. A bramkarz jest od tego, żeby złapał taką papierową kuleczkę. Jeśli mu się nie uda, to nic nie szkodzi. Należy go pochwalić, bo się z całych sił stara.

PSTR

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy