Cel ogólny zajęcia POLECAMY |
Wspieranie całościowego rozwoju dziecka poprzez aktywny udział w zabawach tanecznych |
Cele operacyjne, doświadczenia dzieci |
W obszarze fizycznym dziecko:
|
Techniki |
Metody pedagogiki zabawy – tańce integracyjne, metoda aktywnego słuchania muzyki B. Strauss, taniec nowoczesny – ShowPedagogika, A. Chartanowicz |
Narzędzia, materiały |
Płyty CD – Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy, Niezwykły świat muzyki filmowej, ShowPedagogika, Tańce dla grupy, czerwone serca dla każdego dziecka, serca podzielone na pół według ustalonego wzoru, lina z zawieszonymi sercami, trzy czerwone balony, papierowa torba napełniona serduszkami wyciętymi z brystolu, serca wycięte z gazety, order z napisem „Mistrz Tańca” |
Przebieg zabawy
I Faza przygotowawcza
- Ogłoszenie.
Należy je umieścić w miejscu widocznym dla rodziców lub na stronie internetowej przedszkola co najmniej dwa tygodnie przed planowaną imprezą. W ozdabianiu ogłoszenia serduszkami mogą uczestniczyć dzieci.
- Dekoracje.
Serca i serduszka w różnych rozmiarach zawieszone na czerwonych wstążkach będą stanowić dekorację sali. Pomiędzy nimi umieszczamy czerwone balony i czerwone serpentyny. Dzieci uczestniczą w robieniu dekoracji, wykonują serca dowolną techniką. Malują szablony serc, wycinają je z czerwonego brystolu lub pianki dekoracyjnej, z pomocą nauczyciela robią przestrzenne serca z szarego arkusza papieru wypełnionego gazetami i pomalowanego na czerwono. Salę dekorujemy dzień przed balem.
- Wypieki.
Kruche ciasteczka w formie serc wykonujemy kilka dni przed balem podczas warsztatów kulinarnych.
- Rama do zdjęć.
Jednym z finałowych akcentów balu są zdjęcia. Dbając o oprawę zdjęć, przygotowujemy ramę ozdobioną serduszkami, w której ustawią się dzieci.
- Muzyka.
Zaproponowany miks muzyczny stanowi zbiór utworów znanych dzieciom, przy których często się bawimy, uwzględnia również aktualne przeboje muzyki pop.
- Strój dla osób prowadzących.
Elegancki strój dla wodzireja: czarne spodnie, biała koszula, czarny cylinder wykonany z kartonu, czerwona mucha.
- Rekwizyty do konkursów.
Drobne nagrody za konkurs stanowią naklejki w kształcie serc.
II Faza właściwa
- Korowód.
Dzieci wchodzą na salę balową w parach przy utworze Marsz Radetzkiego. Przy wejściu otrzymują serce wycięte z czerwonego kartonu. Następnie formują szpaler, przez który przechodzą pojedynczo dzieci, prezentując swój strój karnawałowy.
- Powitanie przez wodzireja.
Dziś bawić się będziemy wspaniale,
zaczynamy nasze bale.
Gra muzyka, gra muzyka, smutek
z naszych buź już znika.
Zatańczą panowie i zatańczą też panie,
z sercem wirujemy na powitanie.
- Taniec z serduszkiem.
Improwizacje ruchowe do muzyki (Walc Barbary z filmu Noce i dnie).
- Taniec między serduszkami.
Dzieci rozkładają serduszka w dowolnym miejscu na podłodze. Swobodny taniec w rytmie rock and rolla, na przerwę w muzyce każdy staje przy swoim serduszku.
- Konkurs – Druga połowa.
Odszukiwanie kolegi z pasującą połową serduszka. Dzieci otrzymują połowę serca z powycinanymi w charakterystyczny sposób brzegami, przy muzyce (Le bastringlo) poszukują kolegi, który ma pasującą połówkę.
- Zimowe zaprzęgi.
Tanie...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!