Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

5 lipca 2018

NR 16 (Kwiecień 2016)

Małe dziecko w wielkim sklepie

0 7

Scenariusz zajęć wpajający zasady odpowiedniego zachowania w czasie zakupów w dużych centrach handlowych oraz schematów zachowania w przypadku zagubienia się

Cele ogólne: Dziecko:
•     wie, że w czasie zakupów w hipermarketach lub centrach handlowych powinno poruszać się wyłącznie pod opieką osób dorosłych,
•     zna i potrafi opisać własnymi słowami schemat zachowania w przypadku zagubienia się
Cele szczegółowe: Dziecko:
•     wie, jak rozpoznać pracownika sklepu,
•     rozumie, że powinno pozostać w miejscu, w którym straciło opiekuna z pola widzenia,
•     wie, jak nie należy się zachowywać w czasie zakupów lub w dużym skupisku ludzi,
•     potrafi się przedstawić i zna swój adres zamieszkania,
•     zgodnie współpracuje w zespole rówieśniczym
Metody:  Pokaz, ćwiczenie, wiersz, opowiadanie, stawianie zadań, zabawa ruchowa, elementy metod dostosowanych do wieku przedszkolnego:
•     Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne,
•     Metoda Carla Orffa,
•     Metoda twórczego myślenia Alexa F. Osborna,
•     Metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss,
•     Metoda dobrego startu Marty Bogdanowicz
Pomoce dydaktyczne: Karta pracy: duża plansza papieru pakowego z rozrysowanym schematem regałów w sklepie; kredki świecowe lub pastelowe; schematy oznaczeń działów w sklepie: pieczywo, słodycze, książki, materiały papiernicze, środki chemiczne, wyposażenie domu, mięsa i wędliny, sery 
i nabiał itd. do naklejania na mapę sklepu (każde dziecko powinno dostać jedno oznaczenie do wycięcia i pokolorowania); plakietki z napisami: wejście, wyjście, punkt informacyjny oraz na hasła (zasady) wymyślone wraz z dziećmi; rysunek przedstawiający symbol punktu informacyjnego

Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci i wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zabawę orientacyjno-porządkową „Prawo-lewo, w tył – do przodu”. Dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel prosi, by pierwsze z nich było przewodnikiem, a drugie – turystą, turysta zamyka oczy. Dzieci chwytają się za ręce i przewodnik prowadzi turystę tak, by nie zderzyć się z inną parą, a jednocześnie poprawnie wykonać polecenia nauczyciela, np.:

  • Idźcie 4 kroki do przodu.
  • Idźcie 6 kroków w bok, w prawą stronę.
  • Obróćcie się w prawo.
  • Zróbcie dwa kroki w tył itd. 

W powtórzeniu zabawy dzieci...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy