Cel ogólny zajęcia POLECAMY |
Wsparcie całościowego rozwoju dziecka poprzez tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody oraz aktywny udział w integracyjnej imprezie plenerowej |
Cele operacyjne, doświadczenia dzieci |
Metody, techniki |
Tańce integracyjne, obserwacje, eksperymenty, tor przeszkód, zabawy sensoryczne, hodowla, zabawy z chustą według pedagogiki zabawy, plener malarski, zabawy matematyczne |
Pomoce |
Nagłośnienie, mikrofony, płyta CD z utworami: Polka Dziadek, Pogoda, Szyszunia dance, Vangelis 1492 |
Organizacja pleneru |
Ławki ustawione w półkolu dla każdej z grup w bezpiecznej odległości od siebie, ławka dla zaproszonych gości, parasole ogrodowe, stolik, koło fortuny, słuchawki dla prowadzących, osiem kopert z zadaniami, pudełko, szarfa, tekst leśnego ślubowania, zielona poduszka, nożyczki, sadzonki drzew iglastych, łopata, worki z ziemią |
Czas trwania imprezy |
Dwie godziny |
Przebieg zajęć
- Dzieci słuchają dżingla Polka Dziadek.
- Zapowiedź.
Komentator I: Tu rozgłośnia Leśnego Ósemkowego Echa. Nadajemy relację prosto z leśnej polany Przedszkola nr osiem. Leśne Echo nadaje, że dzisiaj będziemy bawić się wspaniale, święto niezwykłe obchodzimy – uroczyście drzwi do Leśnego laboratorium otworzymy.
Komentator II: I na tę chwilę wszyscy czekamy z niepokojem, nie tylko dzieciaki i panie, ale też przybyli na tę uroczystość goście wspaniali.
Komentator I: A jest z nami… (prezentacja gości).
Komentator II: Kilka miesięcy temu Przedszkole nr osiem dostało czek na realizację projektu, suma ta była niemała. Nasze panie projekt napisały, na konkurs wysłały i ku uciesze wszystkich wygrały. Potem z zapałem do pracy się zabrały, ale pandemia i zamknięcie placówki plany im pokrzyżowały. Lipiec i wrzesień były bardzo pracowite. Z przedszkolnego lasu słychać było stukoty, warkoty, a nawet grzmoty. Ciągle samochody podjeżdżały, bramy się otwierały, zakupy wypakowywały, a potem wspólnie z zespołem zadania zrealizowały i dzisiaj na finał prac czekamy.
Komentator I: Ale zanim laboratorium otworzymy, to się wspólnie pobawimy. O pogodę najpierw zadbamy, deszcz przegonimy, słońce do nas zaprosimy.
- Taniec integracyjny Pogoda według metody pedagogiki zabawy.
Komentator II: Dzisiejsza impreza nie może się obyć bez drzew. To drzewa od lat w lesie królują. Teraz nazwy ich poznamy, do prezentacji grupy zapraszamy.
- Prezentacja grup.
Okrzyki na temat wybranych przez dzieci drzew.
- Moje ulubione drzewo – wywiad z gośćmi.
- Dżingiel Polka Dziadek – zapowiedź przebojów związanych z drzewami.
- Taniec Szyszunia dance według metody show pedagogika.
- Dżingiel Polka Dziadek.
- Kolorowa loteria – zabawa z udziałem dzieci i gości.
Komentator I: Koło fortuny w ruch puszczamy, do losowania nagród zapraszamy.
– kolor zielony – sadzonka drzewa,
– kolor czerwony – łopatka,
– kolor żółty – torba z ziemią,
– kolor niebieski – koperty dla dzieci i zaproszonych gości (ta koperta jest dla dyrekcji).
- Dżingiel Polka Dziadek.
Komentator II: Teraz nadszedł ten czas wyjątkowy. Nasze laboratorium uroczyście otworzymy, w przecięciu wstęgi wszyscy uczestniczymy.
- Otwarcie Leśnego laboratorium.
Przy muzyce Vangelisa 1492 nauczycielki rozwijają długą, szeroką szarfę, którą niosą aż do miejsca przeznaczonego na otwarcie laboratorium – przecięcie szarfy przez zaproszonych gości. Dyrekcja uroczyście wręcza każdej grupie kolorową kopertę (wylosowaną w kole fortuny), w której znajduje się informacja o tym, w jakiej sferze laboratorium podejmą aktywność.
- W Leśnym laboratorium pod chmurką – działania w plenerze.
Każda grupa działa w wybranym punkcie w nowo zaaranżowanej przestrzeni edukacyjnej pod okiem nauczycieli.
– W ministacji meteo – zabawy z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów (folia, wstążki, butelki plastikowe) oraz chusty animacyjnej do naśladowania różnych stanów pogody (grupa VII).
– W kręgu ciszy – prowadzenie obserwacji drzew z różnej perspektywy z pomocą różnorodnych przyrządów optycznych (lunety, lusterka, lupy, lornetki), wsłuchiwanie się...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!