Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusze

8 czerwca 2021

NR 67 (Czerwiec 2021)

Księżniczką/księciem być to…

63
Propozycja dla dzieci pięcio- i sześcioletnich
Cele operacyjne, doświadczenia dzieci
W zakresie fizycznego obszaru rozwoju dziecko:
  • panuje nad swoim ciałem w czasie przedstawiania zachowań owieczki.
W obszarze emocjonalnym dziecko:
  • wyraża uczucia,
  • rozpoznaje emocje kolegów i je szanuje.
W obszarze społecznym dziecko: 
  • słucha uważnie, 
  • słucha ze zrozumieniem, 
  • odczytuje wartości: dobro, szacunek, nauka,
  • szanuje koleżanki i kolegów,
  • współpracuje w grupie.
W obszarze poznawczym dziecko:
  • rozumie treść czytanego przez nauczyciela tekstu, 
  • stosuje słownictwo czynne, 
  • odpowiada na pytania, 
  • wypowiada się na temat,
  • nadaje znaczenia, pracuje twórczo,
  • odczytuje przenośne znaczenie tekstu,
  • słucha uważnie
Metody i formy pracy na zajęciach
  • praca z tekstem, ćwiczenia w czytaniu, mówieniu, słuchaniu, 
  • poza, rola, rozmowa, 
  • praca zespołowa, praca indywidualna, praca w grupach
Integracja wiedzy
  • kształcenie literackie łączy się z ćwiczeniem czytania, słuchania, mówienia, kształcenia języka, etyki wypowiedzi
Pomoce naukowe, materiały
  • egzemplarz książki Marzenia czarnej owieczki Katarzyny Bocheńskiej-Włostowskiej,
  • pamiętnik, karty pracy, papier ksero, mazaki, kredki

Przebieg zajęć

1. Powitanie.
Dzieci przedstawiają się, mówiąc: Mam na imię Damian. Mam na imię Jolanta itp. Zaczyna nauczyciel, mówiąc, jak ważne jest imię dla człowieka, dlatego należy je wymawiać, stojąc, mówiąc głośno i wyraźnie. 

POLECAMY

2. Dzieci, stojąc w kręgu, mówią do koleżanek i kolegów miłe słowa, zwracając się do nich w wołaczu, np.: Kasiu, Basiu, Jurku, proszę pani.
Zaczyna nauczyciel, zwracając się do wszystkich, np.: Witam was, cieszę się, że mogę was uczyć. 
I następnie do dziecka stojącego po lewej ręce w wołaczu: Adrianie, masz ładne oczy. 
Przedszkolak stojący po lewej ręce zwraca się do koleżanki lub kolegi i mówi np.: Janku, dobrze grasz w piłkę… 
Wszystkie dzieci biorą udział w zabawie.
Przykładowe wypowiedzi sześciolatków: 

  • Antosiu, lubię cię, bo się do mnie przytulasz, 
  • Karolu, lubię cię, chociaż mi czasem dokuczasz, 
  • Tymku, lubię cię, bo się ze mną bawisz,
  • Patryku, lubię cię, bo jesteś z nami, 
  • Rafale, będę cię zawsze lubił i szanował itp. 

3.  Nauczyciel zwraca się do dzieci: Czy wiecie, co znaczy wyraz „marzenia”?
Dzieci kolejno wypowiadają się na ten temat i mówią o swoich marzeniach. 
Przykładowe wypowiedzi sześciolatków: 

  • Coś, czego nie widzimy, ale chcielibyśmy, aby się spełniło, 
  • To myślenie, że czegoś się bardzo chce, 
  • To tęsknota, 
  • To, że chcę, by babcia przyjechała itp. 

Nauczyciel: A jakie są wasze marzenia?
Dzieci wypowiadają się kolejno (jeśli uczeń nie ma propozycji, odpowiada kolejny). Nauczyciel przyjmuje wszystkie wypowiedzi bez komentarza.
Przykładowe wypowiedzi sześciolatków: 

  • Aby przytulać wszystkie rzeczy, 
  • Żeby mieć czysto w pokoju, 
  • Żeby kot nie umarł, bo pies mi już umarł, 
  • Żeby tata nie męczył się w pracy,
  • Żeby mieć dużo przyjaciół,
  • Aby dusza mojego kota poszła do nieba, 
  • Żeby śniły mi się dobre sny, 
  • Chciałbym polecieć na Księżyc, 
  • Abym nigdy nie był chory,
  • Chciałbym mieć psa, 
  • Żeby mojej mamie było najlepiej na świecie, 
  • Żeby mojej babci nie bolał kręgosłup,
  • Żeby nie było bezdomnych, 
  • Chciałbym mieć schody do nieba.

4. Nauczyciel dziękuje za wypowiedzi i mówi: Za chwilę przeczytam wam o marzeniach czarnej owieczki. Posłuchajcie uważnie. 
Nauczyciel czyta od początku do słów: Prawda, że byłabym niepowtarzalnej urody księżniczką?

5. Nauczyciel pyta: Czy czarna owieczka miała podobne marzenia do waszych? 
Przykładowe wypowiedzi sześciolatków:

  • Owieczka chciała pięknie wyglądać, 
  • Żeby rycerze ją adorowali, 
  • Żeby miała blondowe włosy (oryginał), 
  • Aby spała na dziesięciu materacach, 
  • Żeby ją wszyscy wielbili, 
  • Chciała mieć piękne suknie, 
  • Chciała być pierwsza.

7.  Nauczyciel: Czy czarna owieczka rozumiała, co znaczy być księżniczką? Posłuchajcie teraz opowieści o prawdziwej księżniczce Esterze. Słuchajcie uważnie. 

8.  Po przeczytaniu fragmentu nauczyciel formułuje problem:...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy