Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

7 kwietnia 2021

NR 65 (Kwiecień 2021)

Koncert dla mamy w plenerowej kawiarence – uroczystość inna niż wszystkie

0 228

Mama – jak głosi tekst popularnej piosenki – to najpiękniejsze słowo świata, nie tylko ze względu na wydźwięk emocjonalny, ale również ze względu na częstość, z jaką jest wymawiane przez ludzi pod każdą szerokością geograficzną. To również jedno z pierwszych słów, które wypowiada dziecko.

Słowo mama po częstokroć wybrzmiewa w poezji, piosenkach i życzeniach. Odnajdziemy je także w cytatach sławnych ludzi. W przedszkolu najczęściej usłyszymy je podczas przedstawienia przygotowanego przez dzieci dla mam z okazji wiosennej uroczystości rodzinnej. Dzień Matki obchodzony w ponad 40 krajach na świecie na stałe wpisany jest w harmonogram imprez kulturalnych placówek edukacyjnych. W ostatnim czasie jego forma przybrała większy rozmach i zamiast kameralnego spotkania dzieci z mamami organizowane są duże pikniki, festyny, spartakiady, skupiające całe społeczności przedszkola. Jednymi z głównych celów Dnia Rodziny (pod takim hasłem zazwyczaj organizowane są te duże imprezy plenerowe) są m.in. integracja środowiska poprzez wspólną radosną zabawę, promowanie aktywnych form spędzania czasu z rodziną w plenerze, zacieśnianie więzi rodzinnych, poznawanie warsztatu pracy nauczycieli przedszkoli oraz wachlarza ich umiejętności organizacyjnych. Dodatkowo można wspomnieć o promocji placówki w środowisku lokalnym i tym samym o podwyższeniu rangi edukacji przedszkolnej. 

Obecna sytuacja epidemiczna w naszym kraju od wielu miesięcy zmusza nas do modyfikacji dotychczasowych form współpracy ze środowiskiem rodzinnym ujętych w kalendarium uroczystości przedszkola. Nikt nie wie, jak długo placówki będą jeszcze funkcjonować w warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nadal istnieje prawdopodobieństwo utrzymywania się epidemii na podwyższonym poziomie ryzyka. Zatem realizacja naszych przedsięwzięć związanych z organizacją uroczystości rodzinnych będzie uzależniona w dalszym ciągu od aktualnej sytuacji w kraju, która wpłynie na zmianę lub modyfikację zaplanowanych wcześniej zadań. Większość placówek przedszkolnych z pewnością nie zrezygnuje z obchodów Dnia Matki, pozostanie tylko pytanie: w jakiej formie zostanie uczczony ten dzień? Czy ograniczymy się tylko do przekazania rodzicom samodzielnie wykonanych przez dzieci upominków wraz z życzeniami? Czy może będzie to muzyczna laurka zarejestrowana na płycie i udostępniona zainteresowanym rodzinom? Czy może sprostamy wymaganiom nowoczesnej technologii i przeniesiemy wydarzenie do sieci, pokusimy się o transmisję występu dzieci na żywo na jednej z platform umożliwiających spotkania online? A może po prostu zdecydujemy się na odłożoną już dawno do lamusa kameralną formę obchodów tej uroczystości w grupie, na którą zaprosimy tylko same mamy naszych wychowanków? 

Ta ostatnia alternatywa będzie uzależniona od stopnia obostrzeń w kraju. Spróbujmy spojrzeć na nią jednak przychylnym okiem. Kameralność imprezy nie tylko zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa, ale też może spowodować, że tego dnia najważniejsza dla dziecka osoba poczuje się naprawdę wyjątkowo. Wszystkie niespodzianki przygotowane tego dnia przez dzieci będą adresowane wyłącznie do mamy. Nie do rodzeństwa, taty, babci czy ulubionej cioci, która również przybyła na przedszkolny piknik, ale właśnie do najważniejszej w życiu każdej rodziny kobiety, która będzie bohaterką tego wydarzenia. Taka kameralna impreza z klimatem, bez całej hucznej oprawy z tańcami i zabawami integracyjnymi w roli głównej, może być pełna wzruszeń, wyjątkowości, niezapomnianej atmosfery, doskonałym kadrem wspomnień, który na lata zapisze się w pamięci jej uczestników. Organizacja tej alternatywnej formy spotkania z rodzicami musi spełniać jednak kilka warunków. Przede wszystkim powinna być zorganizowana w plenerze i podzielona na etapy – wydarzenie tylko dla jednej grupy w danym dniu, co znacznie ułatwi zachowanie wymaganego dystansu pomiędzy jej uczestnikami. Po drugie, musimy nadać jej ciekawą formę. Po trzecie, należy zadbać o wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem osób biorących w niej udział, ujęte w stosownych procedurach.

Poniżej przedstawiam alternatywny wariant uroczystości rodzinnej w nowej odsłonie.

Koncert dla mamy w plenerowej kawiarence

Faza wstępna: przygotowania do koncertu

Poczęstunek:
pieczenie ciastek i ciasteczek. W każdej grupie na kilka dni przed występem odbywają się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci mogą przygotować słodkie niespodzianki dla mam. Możemy jednak zrezygnować z tego pomysłu i przygotowanie poczęstunku zostawić w gestii przedszkolnej kuchni.

Prezenty: ekotorba na zakupy. Podczas uroczystości rodzinnych dzieci zawsze obdarowują swoich bliskich samodzielnie przygotowanymi przez siebie upominkami. Pomysłów na ich przygotowanie nauczycielom przedszkola nigdy nie brakuje. Tym razem możemy zaproponować praktyczny i sprawdzony już na pewno przez większość z nas upominek w postaci ekologicznej torby na zakupy. Podczas warsztatów artystycznych dzieci ozdabiają ekotorby bawełniane (ich koszt waha się od 2 do 3 zł za sztukę). Do ich ozdoby wykorzystuje się gotowe szablony, z których wychowankowie mogą wybrać sobie dowolny motyw oraz farby do tkanin. Taka torba to doskonały praktyczny i modny prezent przydatny podczas zakupów, zawierający niepowtarzalne wzornictwo, jedyne w swoim rodzaju, bo wykonane ręką dziecka.

Rekwizyty: czerwona róża z krepiny. W wolnym czasie w małych zespołach dzieci formują z płatków wyciętych z czerwonej krepiny kwiaty, które następnie mocują na patyczkach ozdobionych zieloną krepiną.

Portrety: moja mama. To oczywiście obowiązkowy punkt programu. Każde dziecko w technice zaproponowanej przez nauczyciela wykonuje portret mamy.

Zaproszenia: zaproszenia indywidualne zrobione przez dzieci, co najmniej na dwa tygodnie przed występem. Przed przedszkolem dodatkowo afisz informujący, że na uroczystość zapraszamy tylko mamy, bez osób towarzyszących.

Scenariusz: wszystko o mamie. Scenariusz występu artystycznego (w grupach starszych) tym razem uwzględnia konferansjerkę, którą poprowadzą wybrane dzieci posiadające kompetencje czytelnicze. Tekst czytany obejmuje najpiękniejsze cytaty o mamie i fragmenty wierszy poprzedzające występy muzyczne dzieci.

Ubiór: elegancko i stylowo. Każde dziecko tego dnia przynosi ze sobą strój galowy. Wybór pozostawiamy rodzicom.

Faza organizacyjna w dniu uroczystości

Galeria: przed wejściem na teren organizujemy galerię portretów mam. Wszystkie prace dzieci umieszczamy na sznurkach za pomocą klamerek do bielizny w znacznej odległości od siebie, tak żeby zapewnić mamom swobodne poruszania się po galerii.

Kawiarenka: w ogrodzie przedszkolnym przed sceną plenerową ustawiamy stoliki z krzesełkami. Musimy ustawić ich tyle, żeby przy jednym z nich zasiadły najwyżej dwie mamy. Każdy stół jest przykryty obrusem. Na stolikach mogą być ustawione wazoniki z kwiatami, talerzyki, filiżanki oraz duży talerz z przygotowanymi słodkościami, serwetki. Naokoło kawiarenki są rozstawione ławki ogrodowe, do których przymocowane są czerwone balony w kształcie serc. Balonów jest tyle, ile dzieci.

Scena: plenerową scenę możemy umieścić na tarasie przedszkolnym. Na niej ustawiamy dwa mikrofony na statywach po dwóch stronach sceny. Tło stanowi parawan teatralny ozdobiony kwiatami.

Szpaler: przed godz. 16 wszystkie dzieci ustawiają się w wielkim szpalerze na ścieżce prowadzącej na teren ogrodu, w znacznych odległościach od siebie. Każde z nich trzyma w ręku czerwoną różę z krepiny.

Faza finałowa: przebieg koncertu

  • W Galerii Portretów – powitanie mam przez panią dyrektor punktualnie o godz. 16. Zwiedzanie galerii.
  • Pretty woman – wszystkie mamy przechodzą na teren przedszkolny szpalerem utworzonym przez dzieci przy piosence Pretty woman.
  • W kawiarence – mamy zajmują miejsca, po dwie osoby przy stoliku.
  • Koncert dla mamy! – występ dzieci według scenariusza.

Konferansjer 1:Piękny dzień dzisiaj mamy.
Konferansjer 2: A jaki piękny?
Konferansjer 1:Jak święto mamy!
Konferansjer 3:Wszystkie dzieci elegancko są dzisiaj ubrane.

        Gości przywitały: Nasze Mamy Kochane!

Konferansjer 4:

– Każdy stał dziś uśmiechnięty, 
w szpalerze galowym.
Każdy w dłoni trzymał kwiatki. 
To z okazji Święta Matki.

Konferansjer 1: 

– A teraz już na koncert nasze 
mamy zapraszamy.
Dużo wrażeń i wzruszeń dla was dzisiaj mamy.

Konferansjer 2: 

– A koncert uroczyście dziewczynki 
otwierają,
pięknie życzenia dla mamy głośno zaśpiewają.


Piosenka Życzenia dla mamy
z repertuaru zespołu dziecięcego Fasolki


Mama uśmiecha się ciepło jak słonko.
Mama nas zawsze przytuli.
Bajkę opowie, pogłaszcze po głowie
i dziurę zaszyje w koszuli.
Niech nam żyją wszystkie mamy,
dziś życzenia im składamy…

Konferansjer 3: 

– Uczyła pierwszych kroków,
pierwszych słów nas uczyła.
Każda nam łzę otarła, mamusia 
nasza miła.

Konferansjer 4: 

– Jak Ci się odwdzięczymy za wszystko,
 droga mamo?
Będziemy się starać bardzo kochać Ciebie tak samo.

Konferansjer 1: 

– Najsłodsza mama – jedyna osoba na świecie,
która kocha tak, jak nikt nigdy nie pokocha.

Konferansjer 2: 

– A teraz w muzycznej piosence udajmy się
 na majowy spacer z mamą.

Piosenka Rosną sobie kwiatki na łące, 
muzyka: F. Ginejko,
...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy