Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

6 grudnia 2021

NR 71 (Grudzień 2021)

Każdy jest tancerzem

0 41

Powszechnie wiadomo, że taniec korzystnie wpływa na nasze ciało i samopoczucie. Niezmiennie jest kojarzony z określonymi formami ruchowymi i krokami do wyuczenia. Świetnie sprawdza się również w roli rozrywkowej. Warto jednak przyjrzeć się jeszcze jednemu aspektowi tańca bądź patrząc szerzej – ruchu. Może on pomóc w nawiązaniu kontaktu z samym sobą i połączeniu umysłu z ciałem. Aby tańczyć, nie trzeba być profesjonalnym tancerzem. Każdy może odnaleźć swój ruch i czerpać z niego mnóstwo korzyści dla ciała i psychiki.
Tę zdolność warto rozwijać od najmłodszych lat.

Zajęcia taneczne dla dzieci 

Podczas zajęć przedszkolnych nie tyle chodzi o to, aby wprowadzić choreoterapię czy sesję ruchu autentycznego, ale by umożliwić improwizację – niezwykle ważną i istotną dla rozwoju dzieci, zwłaszcza świadomości samego siebie i kontaktu ciała z umysłem. To bezcenny wstęp do słuchania ciała, w którym nie ma miejsca na stwierdzenia „nie umiesz tańczyć”. To niezwykle istotne na tym etapie rozwoju, aby nie zablokować możliwości dzieci do swobodnego i niczym nieskrępowanego ruchu. Nie każdy musi być profesjonalnym tancerzem, ale każdy może tańczyć. W terapii tańcem nie ocenia się, jaki to jest ruch – ładny, brzydki – nie ma takiej klasyfikacji. Nikt również nie mówi, aby zrezygnować z nauki określonych form tańca czy rytmiki – to wszystko ma swe znaczenie. Można zacząć od uproszczonych kroków tańców polskich czy latynoamerykańskich bądź z innych kultur – każdy taniec ma inną wartość terapeutyczną. 
Ciekawą opcją są tańce w kręgu, które integrują grupę. Na scalenie grupy, a także wyładowanie energii wpływają również zabawy ruchowe. Wisienką na torcie są improwizacje ruchowe, które dają dużą swobodę i dowolność interpretacji oraz pozwalają na ekspresję emocji. Warto myśleć o improwizacji tanecznej jak o codziennej aktywności, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Może to być jedno ćwiczenie dziennie, do którego będziemy wracać systematycznie, aby zaobserwować rozwój dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby proponowane ćwiczenia wykorzystać w dłuższych zajęciach poświęconych improwizacji tanecznej. 

Ćwiczenia

Taniec kwiatu – nasionko, z którego wyrasta kwiat – improwizacja ruchowa
Włącz dzieciom muzykę, np. Down by Sally Gardens Orli Fallon, a następnie prowadź improwizację ruchową imitującą nasionko, które puszcza pędy, aż wyrasta z niego łodyga i zakwita kwiat. 
Wyobraź sobie, że jesteś małym nasionkiem, które leży spokojnie w ziemi. Jest ci miło, ciepło i wygodnie. Codziennie pijesz wodę, jesz smakołyki i rośniesz. W pewnym momencie nasionko puszcza pędy. Wyciągnij rękę do góry – pomału – tak jakbyś chciał wydostać się z ziemi. Podnieś drugą rękę, po czym pozwól rękom delikatnie opaść. Wesprzyj się na jednej ręce, kładąc ją na podłodze, a drugą podnieś wysoko, tworząc nad sobą daszek. To samo zrób z drugą ręką. Pozwól znów spokojnie opaść rękom na podłogę. Następnie tak jak potrafisz i chcesz, pomału unieś ręce wysoko. Rośniesz – twoja łodyga staje się coraz dłuższa, aż musisz wstać. Wyobraź sobie, że w twoich rękach jest kwiat. Podnieś je wysoko i kołysz się delikatnie, tak jakby wiatr lekko tobą poruszał. Kwiat i łodyga tańczą z wiatrem, bawią się. 
Możesz dać dzieciom czas na swobodną improwizację w rytm muzyki, aby kontynuowały swoją opowieść. Gdy skończy się utwór, usiądźcie w kole. Poproś je, aby opowiedziały, jak się czuły podczas tańca. Możesz dać każdemu dziecku małą kolorową chustkę, którą dzieci będą trzymać w dłoniach dopóty, dopóki nie wstaną, a rozwiną ją dopiero, gdy zakwitnie kwiat. Gdy kwiat przekwitnie, zwiną ją jako symbol małego nasionka, które znów padnie na ziemię i zaśnie, czekając na kolejną wiosnę. Możesz poprosić o wykonanie kilku takich samych cykli ruchowych podczas jednej piosenki lub zaproponować tylko jeden, zostawiając dzieciom więcej czasu na improwizację pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem utworu. 

Taniec z chustą 
Podaruj dzieciom kolorowe małe chusty. Poproś je, aby poruszały nimi do muzyki, którą im puścisz. Możesz zmieniać utwory, wybierając te o różnym tempie i nastroju, aby dzieci mogły odczuć różnorodne emocje przekazywane w muzyce. Na koniec poproś, aby dzieci wyobraziły sobie, że same są taką lekką chustką, która tańczy. 
Pamiętaj, by zadbać o odpowiednią przestrzeń, aby każde dziecko miało wystarczająco dużo miejsca dla siebie. Jeśli masz mało miejsca, możesz poprosić, aby dzieci wykonały to ćwiczenie w parach. Jedno dziecko z pary tańczy, jakby było lekką chustą, a drugie siedzi, obserwuje je i próbuje powtórzyć jego ruch za pomocą swej kolorowej chustki. Na Twój sygnał dzieci zmieniają się rolami. Po zakończeniu ćwiczenia możesz porozmawiać z dziećmi o ich wrażeniach. 

Relaksacja z chustą
Wykorzystaj kolorowe chustki z wcześniejszego ćwiczenia. Dobierz dzieci w pary. Jedno dziecko leży na podłodze z zamkniętymi oczami. W tle słychać relaksującą muzykę. Zadaniem drugiego dziecka jest delikatnie masować chustą leżące i odpoczywające dziecko. Zademonstruj najpierw dzieciom to ćwiczenie, aby wiedziały, że chodzi o lekkie i spokojne ruchy, delikatne dotknięcie chustką ręki, ramienia, głowy. Dzieci mogą także wachlować leżącą osobę chustką, przykrywać ją i odkrywać – ważne, aby ich ruchy były powolne i spokojne. Na umówiony sygnał zmieniają się w parach. 
Podobnie jak we wcześniejszym ćwiczeniu porozmawiajcie później o ich wrażeniach i uczuciach. 

Zatańcz swoje uczucia
Usiądźcie w kręgu. Poproś dzieci, aby podzieliły się ze wszystkimi tym, jak się dzisiaj czują, a następnie zatańczyły to, pokazały swym ruchem. Zaprezentuj pierwszy/pierwsza, mówiąc o tym, jaki masz dzisiaj humor. 

Plastelina
Ćwiczenie do wykonania w parach. Jedna osoba jest giętka jak plastelina, druga modeluje. Gdy jedno dziecko dotknie ciała drugiej osoby, ta porusza tą częścią ciała, tak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy