W listopadowym wydaniu magazynu „Wychowanie w przedszkolu” publikujemy artykuły podejmujące problem komunikacji z najmłodszymi podopiecznymi. W tym miesiącu Monika Deja koncentruje się na zagadnieniu przeżywania straty i żałoby przez dziecko oraz sposobach wspierania wychowanka w trudnych dla niego chwilach, z kolei Jolanta Wąsowska omawia zasady sztuki komunikacji. Wraz z nadejściem jesieni podsyłamy naszym czytelnikom plastyczne inspiracje w nadziei, że natchną one Państwa do organizowania różnorodnych aktywności z udziałem przedszkolaków.
Na łamach niniejszego numeru czasopisma poruszamy również następujące zagadnienia:
Uwadze czytelników polecamy w szczególności artykuł Jolanty Wąsowskiej pt. „Sztuka komunikacji”, traktujący o świadomej, uważnej komunikacji, zorientowanej na budowanie więzi z drugim człowiekiem. Autorka wyjaśnia w nim, że „w rozmowie ważna jest prezentacja: mowa ciała, strój, gesty itd., jak również umiejętność wyrażania myśli oraz słuchania i słyszenia tego, co wypowiedziane. W procesie tym istotna jest świadomość i uważność. Ćwicząc uważność w codziennej rozmowie, warto sprawdzać, czy dekodowanie komunikatu wysłanego przez nadawcę jest prawidłowe”.
W rubryce „Zabawy, Zajęcia, Scenariusze” publikujemy artykuł „Plastyczne inspiracje”, dostarczając Państwu mnóstwa pomysłów na wykonanie jesiennych dekoracji, wykorzystując w tym celu łatwo dostępne materiały – tekturę falistą, kolorowe bibuły karbowane, rolki po papierze toaletowym, wytłaczanki po owocach czy papier samoprzylepny. Proponowane przez nas zabawy wspierają efektywną edukację plastyczną, aktywizują dzieci i stanowią świetną okazję do rozmowy na temat zmieniających się pór roku. Ponadto nauka przez zabawę kształtuje umiejętność pracy w zespole i umożliwia swobodną ekspresję podopiecznych. „Malowanie na porcelanie jest dla przedszkolaków interesującą techniką plastyczną. Cieszy je bardzo, że mogą malować na przedmiotach codziennego użytku (talerzu czy kubku), a potem ich użyć lub podarować najbliższej osobie” – pisze Ewa Tadeusz, proponując czytelnikom plastyczne inspiracje, które pozwolą rozwinąć wyobraźnię i zdolności manualne wychowanków.
Osobne miejsce w listopadowym numerze czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” zajmuje tekst Sylwii Kustosz pt. „Efektowna innowacja – efektywna edukacja”, przybliżający czytelnikom uniwersalny i ponadczasowy charakter koncepcji pedagogicznej Friedricha Froebla oraz podstawy nowego programu wychowania przedszkolnego „Dar zabawy”, opracowanego przez dr Barbarę Bilewicz-Kuźnię. „Kontakt z darami Froebla stanowi wyzwanie, daje swobodę twórczą, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy współpracy, cierpliwości i porządku. Sama nazwa «dar» generuje w dziecku szacunek do otrzymanego przedmiotu, który przenosi się stopniowo na cały otaczający świat. Prosta forma i trwałość freblowskich zabawek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ośmiela do wprowadzania zmian, przebudowywania czy konstruowania na nowo” – pisze autorka.
W listopadowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy pierwszą część tekstu Katarzyny Czajkowskiej-Matosiuk pt. „Regulamin wynagradzania pracowników niepedagogicznych”. Ten bardzo istotny dokument ma moc wewnętrznego aktu normatywnego i jednocześnie stanowi źródło prawa pracy. „Treść regulaminu uzależniona jest każdorazowo od potrzeb przedszkola. Formułując zapisy tego dokumentu, należy pamiętać o obowiązkowych elementach jego treści, czyli o określeniu wymagań kwalifikacyjnych oraz ustaleniu maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego. W każdym przypadku konieczne jest także spełnienie obligatoryjnych wymogów procedury ustalania regulaminu, tj. uzgodnienia jego treści ze związkami zawodowymi i podania regulaminu do wiadomości pracowników” – wyjaśnia ekspertka.
W tym samym dziale publikujemy tekst Ewy Fiedorowicz pt. „Uprawnienia socjalne nauczycieli”. Specjalista ds. prawa pracy wymienia w nim przywileje i uprawnienia nauczyciela wynikające m.in. z ustawy z dnia 10 stycznia 2014 roku – Karta Nauczyciela. Wśród uprawnień socjalnych nauczycieli ekspertka wyróżnia dodatki: mieszkaniowy, wiejski, funkcyjny, motywacyjny, za trudne warunki pracy, za wysługę lat, prawo do lokalu mieszkalnego, do działki gruntu przedszkolnego oraz zasiłek na zagospodarowanie, a także wskazuje podstawę prawną ich naliczania.
Już w przyszłym miesiącu w przedszkolach odbędą się uroczystości z okazji Mikołajek. To jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez dzieci przedszkolne wydarzeń. Z tej okazji postanowiliśmy podzielić się z czytelnikami poradnikiem, którego lektura pozwoli Państwu wybrać edukacyjne prezenty umożliwiające naukę przez zabawę. Zwracamy uwagę, że przy wyborze prezentu warto pamiętać, by był on adekwatny do wieku i umiejętności dziecka.