Dołącz do czytelników
Brak wyników

Najważniejsza premiera roku dla nauczycieli przedszkoli!

Artykuły z czasopisma | 10 września 2020 | NR 58
0 314

Wywiad z dyrektor przedszkola Wiesławą Mądrowską o innowacyjnej platformie z różnorodnymi materiałami dydaktycznymi

Pani Wiesławo, brała Pani udział w programie pilotażowym Forum Media Polska, wprowadzającym platformę edukacyjną Literka Przedszkole. Czy mogłaby Pani przybliżyć jego założenia?
W okresie od 15 lipca do 25 lipca wraz z moim zespołem nauczycieli testowaliśmy funkcjonalności platformy oraz korzystaliśmy z treści, jakie znajdują się na stronie Literka Przedszkole. Muszę przyznać, że byłyśmy zaskoczone jego innowacyjnością, szczególnie jeśli chodzi o treść prezentowanych materiałów.

POLECAMY

Czy mogłaby Pani powiedzieć coś więcej? Co znajduje się na platformie i z czego Panie korzystałyście?
Platforma to tak naprawdę szerokie spektrum pomocy dla nauczycieli przedszkoli – od artykułów, scenariuszy na konkretne zajęcia, po szkolenia online dla nauczycieli oraz różne treści wideo. Znajdziemy tam zarówno krótkie filmy edukacyjne do prezentowania dzieciom, jak również całą bazę filmów dla samych nauczycieli, podnoszących ich kompetencje zawodowe. Nauczyciel może poszerzyć swoją wiedzę, słuchając webinariów ekspertów, m.in. na temat trudnych emocji, rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym czy o możliwościach wsparcia dziecka w obszarze rozwoju fizycznego i psychicznego. Jednocześnie, na platformie znajduje się wiele materiałów dotyczących awansu zawodowego, dokumentacji nauczycielskiej czy współpracy z rodzicami. Na wielu filmach praktycy prezentują inspiracje do zajęć, m.in. z zakresu prostych zabaw ruchowych, do zrealizowania zarówno w sali, jak i w ogrodzie przedszkolnym, a także pomysły na proste masy plastyczne czy ciekawe techniki, z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Wszystko to jest zobrazowane na filmie w czytelnej, przejrzystej formie. A dodatkowo na platformie znajdują się scenariusze zajęć dotyczące realizacji zadań z podstawy programowej. Jest tego naprawdę dużo!

Wspominała Pani o materiałach stricte dla dzieci? Czy oznacza to, że mamy promować w przedszkolach tzw. oglądanie telewizji?
Oczywiście, że nie! Nie o to chodzi. Prezentowane na platformie filmy stanowią punkt wyjścia do aktywności dzieci, które mają osiągnąć cele wychowania przedszkolnego. Jeśli nauczyciel zaczyna inicjować zabawy związane z poznawaniem Polski, to może skorzystać np. z filmu pt. Spacer po Polsce, przedstawiającego dzieciom najważniejsze miejsca i informacje o naszym kraju. To tylko kilka minut oglądania, a z pewnością będzie stanowiło idealną bazę do odwoływania się podczas dalszego toku zajęć. Dodatkowo, nauczyciel może pobrać sobie np. scenariusz zajęć dotyczący różnorodności Parków Narodowych w Polsce. To są autorskie materiały, które pozwalają urozmaicić zajęcia w oparciu o wybrany program wychowania przedszkolnego.
Należy też podkreślić, że krótkie nagrania wideo sprawdziły się dla nas szczególnie teraz, w okresie pan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy