Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

25 października 2021

Lekcja pierwsza – pamiętaj o higienie. Jak przekonać do tego najmłodszych?

0 284

Higiena może nie być aż tak atrakcyjna dla dzieci jak zabawa czy bajka, jednak może stać się dla nich czymś naturalnym, a nawet przyjemnym. Dobre nawyki warto kształtować już od najmłodszych lat. Wystarczy tylko, żeby rodzice, wychowawcy i nauczyciele uzbroili się w odrobinę cierpliwości i dali przykład maluchom. Jak zachęcić dzieci do dbałości o higienę?

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

Dzieci są dobrymi obserwatorami, dlatego chętnie naśladują rodziców i nauczycieli, którzy najczęściej są dla nich wzorem i przykładem. Dzięki temu mycie rąk, włosów, zębów, korzystanie z toalety bez ich pomocy staje się dla najmłodszych bardziej naturalne i łatwiej wchodzi im w nawyk. Szczególnie maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dobrze przyswajają wiedzę, dlatego jest to odpowiedni czas na naukę zachowań związanych z higieną. Najważniejsze są wsparcie i konsekwencja ze strony rodziców i nauczycieli.

POLECAMY

W przypadku najmłodszych kluczową rolę odgrywa przyzwyczajenie, dlatego warto codziennie zachęcać dziecko do dbania o higienę. Z czasem podstawowe czynności, takie jak mycie ciała, włosów, dłoni czy zębów nie będą niczym zaskakującym. Dobrze jest wspierać dziecko podczas nauki, a nie wytykać mu, co robi źle. Maluch nie powinien mieć poczucia winy i wstydu, że zapomniał umyć rąk po zabawie. Ciekawym pomysłem może okazać się wprowadzenie pewnych skojarzeń z ulubionymi bohaterami bajek, np. „Batman zawsze myje zęby przed snem, bo wie, że na zębach jest dużo bakterii”.

Prawidłowa higiena, lepsze zdrowie

Dzieci, które regularnie dbają o higienę, są odporniejsze na zarazki, przez co ryzyko przenoszenia drobnoustrojów na rówieśników czy nauczycieli jest mniejsze. Dlatego warto, żeby nie tylko rodzice, lecz także wychowawcy i nauczyciele wspierali maluchy, przekazując w przystępny i atrakcyjny sposób zasady mycia ciała, włosów, dłoni, jamy ustnej, nosa, uszu oraz korzystania z toalety czy pielęgnacji i ochrony skóry.

Będąc rodzicem lub nauczycielem, dobrze jest wyjaśnić dziecku, dlaczego higiena jest taka ważna – zarazków nie widać, więc dla maluchów nie ma problemu. Za pomocą materiałów edukacyjnych można zobrazować, czym są drobnoustroje i jak się rozprzestrzeniają – to zdecydowanie najlepsza forma przekazywania wiedzy maluchom. Argumenty powinny być przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka, dzięki czemu zwiększamy szansę na to, że maluch zrozumie, co chcemy mu przekazać.  

Czyściochowa Akademia – nauka przez zabawę

Mimo starań rodziców i nauczycieli zdarza się, że niełatwo jest zainteresować dzieci czynnościami higienicznymi, dlatego warto skorzystać z dodatkowych sposobów motywujących maluchy do dbania o czystość. W tym celu powstała Czyściochowa Akademia, której organizatorem jest Rossmann. Jest to bezpłatny program edukacyjny skierowany do wychowawców i nauczycieli w żłobkach, przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych. Na prowadzących czekają gotowe scenariusze zajęć, pomysły na zabawy ruchowe, eksperymenty, bajki i piosenki edukacyjne, nagrania wideo oraz konkursy.

Materiały pomocnicze dla wychowawców i nauczycieli zostały przygotowane przez specjalistów w danej dziedzinie – lekarzy i stomatologów dzielących się swoją wiedzą oraz pedagogów i metodyków, którzy dopasowali sposób przekazu wiedzy do wieku dzieci. W ramach programu edukacyjnego wychowawcy i nauczyciele otrzymują materiały, które pomogą w prowadzeniu zajęć i przekazywaniu w atrakcyjny sposób wiedzy z zakresu higieny i pielęgnacji. Czyściochowa Akademia to również dodatkowe aktywności prowadzone w ramach programu – Czyściochowe Mistrzostwa oraz konkursy z nagrodami. Już w październiku ruszy rekrutacja dla przedszkoli i szkół – odwiedź stronę czysciochowa-akademia, dołącz do Akademii i zyskaj wsparcie w kształtowaniu wartościowych nawyków u swoich podopiecznych.

Przypisy