Dołącz do czytelników
Brak wyników

Obchody dni szczególnych

10 grudnia 2020

NR 61 (Grudzień 2020)

Karnawałowy bal z serduszkiem

0 410

Bale karnawałowe od zawsze kojarzą się nam z radosną, pełną niespodzianek zabawą, muzyką, tańcem i przede wszystkim strojem, za którego pośrednictwem możemy zmienić się w wymarzoną postać. Nie może zabraknąć na nich porywającej do tańca muzyki, znanych przebojów, balonów, serpentyn, kolorowego konfetti oraz konkursów. Bal karnawałowy to zabawa, której dzieci wyczekują z równą radością i entuzjazmem jak pierwszej gwiazdki.

Bal z serduszkiem

To właśnie tego dnia każde z nich może się wcielić w inną postać niż dotychczas, przez moment poczuć się kimś innym: odważnym rycerzem, sprytnym i zwinnym Spider-Manem, piękną księżniczką, czarującą wróżką czy barwnym motylem. To dzień, w którym dziecięce marzenie może na krótką chwilę przybrać realny kształt. 

POLECAMY

Do kalendarza imprez przedszkolnych zabawa karnawałowa wpisała się już na stałe, ale nie zawsze przybiera ona jednakową formę. Przy organizacji balu placówki przedszkolne często korzystają z pomocy zawodowych wodzirejów, sprawdzonej grupy teatralnej, która ma w ofercie prowadzenie tego typu imprez, lub korzystają z wewnętrznych zasobów, przygotowując zabawę na podstawie własnych pomysłów. Nad tą formą większość z nas będzie zapewne zmuszona się pochylić w obecnej sytuacji. 

Pamiętajmy, że czas pandemii wymusił na nas zmianę realizacji dotychczasowych działań, ale nie całkowitą z nich rezygnację. To od nas zależy, czy aktualna sytuacja epidemiczna będzie negatywnie oddziaływać na planowane do realizacji zadania, czy podsunie pomysły na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, równie atrakcyjnych dla dzieci jak dotychczas. Wiadomo, że obecny czas nie sprzyja organizowaniu dużych imprez, które wiążą się z łączeniem grup (tak jak w przypadku dużego balu), dlatego może warto rozważyć przeprowadzenie kameralnej imprezy tanecznej tylko w obrębie własnej grupy. Nie pozbawimy dzieci w ten sposób marzeń o byciu wymarzonym bohaterem z ulubionej bajki, wzbogacimy swój warsztat pracy, odnotujemy kolejny sukces w ramach współpracy ze środowiskiem rodzinnym. Czasami wystarczy drobna modyfikacja, aby dzień zabawy karnawałowej stał się równie wyjątkowy jak dotychczas. Nie zapominajmy także o tym, że każdy nauczyciel przedszkola ma w sobie coś z dobrego animatora – nie tylko potrafi planować zajęcia tematyczne, ale też reżyseruje przedstawienia teatralne, współtworzy imprezy integracyjne, może więc zatem swobodnie i umiejętnie wykorzystać swój potencjał twórczy do kreowania nowej rzeczywistości, w której się znalazł. 

Planując zabawę karnawałową, warto pamiętać, że warunkiem udanej zabawy jest dobrze przygotowany plan działania i jego właściwe wykonanie. Do najważniejszych elementów związanych z organizacją i przebiegiem balu należą: 

1. Temat przewodni

Ustalenie tematu przewodniego balu pozwoli nam na dobre zaplanowanie wszystkich zadań. Motyw balu wpłynie na dobór elementów dekoracyjnych sali, planowanych konkursów, a nawet wybór utworów muzycznych. Jeżeli nasza współpraca z rodzicami układa się dobrze i przyzwyczailiśmy ich do naszych form pracy z dziećmi, możemy zwrócić się do nich z prośbą, aby strój karnawałowy przygotowany na bal był związany z jego tematem. I tu liczmy głównie na inwencję rodziców. Dla niektórych wspólne przygotowanie stroju będzie doskonałą okazją do atrakcyjnego i twórczego spędzenia czasu razem z dziećmi. Kiedy organizowałyśmy „Bal na zielono”, pomysłowość rodziców przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania i zaskoczyła nas wszystkich. Podobnie było z „Balem na sportowo”.

2. Zaproszenie

O balu należy powiadomić rodziców przynajmniej dwa tygodnie wcześniej, żeby mogli swobodnie zaplanować sobie wypożyczenie lub kupno stroju bądź mieli czas na jego przygotowanie. W zaproszeniu warto też podać godzinę rozpoczęcia i zakończenia balu. Na pewno znane są nam wszystkim przypadki, że mimo wcześniejszych ogłoszeń i emocji dziecka związanych z oczekiwaniem na bal zawsze znajdą się rodzice, którzy donoszą strój tuż przed samym rozpoczęciem balu. 

3. Dekoracja sali

Jeżeli trzymamy się tematu przewodniego, dobrze, żeby dekoracja sali była ściśle z nim związana. W „Królestwie baśni i bajek” nie może zabraknąć wizerunków bohaterów najpopularniejszych bajek dla dzieci, zamku, baśniowych atrybutów, w „Morskiej głębinie” – ryb, Neptuna czy powiewających wodorostów, w „Kosmicznej przestrzeni” – gwiazd, planet i odpowiednio zaciemnionej sali, w „Królestwie Pani Zimy” – białych balonów, śnieżynek czy srebrnych sopli zwisających z sufitu. Pomysłów na pewno nam nie zabraknie – grunt, żeby dzieci odczuły zmianę i wagę przygotowań. W dekorowanie sali dobrze jest zaangażować najmłodszych. Dzieci chętnie wezmą udział w ozdabianiu swojej sali, co wzmocni jeszcze nastrój oczekiwania na ten wyjątkowy dzień. 

4. Strój karnawałowy

To oczywiście najważniejszy dla dzieci element balu, który tego dnia czyni je wyjątkowymi. Musimy mieć na uwadze również to, że w gronie dzieci mogą się znaleźć i takie, które nie będą chciały się przebrać. Warto uszanować ich decyzję, szczególnie gdy organizujemy bal w grupach najmłodszych dzieci, lub nieśmiało zachęcić do wyboru jednego z elementów przygotowanego przez rodziców (lub nas) stroju.

5. Słodka niespodzianka

Prawdziwy bal to nie tylko tańce. Na prawdziwym balu nie może zabraknąć karnawałowych wypieków. Swobodnie możemy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy