Źródła występowania oraz formy zachowań agresywnych
W październikowym wydaniu czasopisma Wychowanie w Przedszkolu zachęcamy do lektury artykułu pt. “Na tropie witamin, czyli jak wspierać dobre nawyki żywieniowe w przedszkolu”, w którym piszemy, jak ważne jest wpajanie dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Poruszamy również temat empatii wobec zwierząt. Co warto przemyśleć przed przygarnięciem psa? Skorzystaj z naszych gotowych scenariuszy zajęć np. “Grzybobranie” czy “Bawimy się słowami. Uczymy się mówić wyraźnie”. Zapraszamy do lektury!
ARTETERAPIA - TERAPEUTYCZNA MOC SZTUKI
Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, jest metodą coraz częściej wykorzystywaną w pracy z dzieckiem. Formy aktywności artystycznej pozwalają zajrzeć w głąb duszy, dotrzeć do najbardziej skrytych uczuć. Za pomocą sztuki można komunikować się z otoczeniem, przekazywać emocje, które ciężko jest wyrazić w sposób werbalny. Dzieła sztuki wytwarzane przez człowieka są odbiciem jego wewnętrznych potrzeb, uczuć, skrytych myśli, ale i lęków, które im towarzyszą. Sztuka rozwija sferę emocjonalną człowieka, ale również kształtuje jego wyobraźnię, estetykę. Za pomocą form artystycznych można kształtować swój światopogląd, stawić czoło lękom, emocjom, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.
ŹRÓDŁA WYSTĘPOWANIA ORAZ FORMY ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH
Agresja to zjawisko wszechobecne w dzisiejszych czasach. Nawet, jeśli nie mamy do czynienia z agresją bezpośrednio, nie jesteśmy ani sprawcami, ani ofiarami przemocy, to coraz częściej możemy usłyszeć o niej w naszym otoczeniu bądź w mediach. W telewizji i internecie oglądamy reklamy, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu zachowań agresywnych nie tylko wobec ludzi, ale także wobec zwierząt czy przyrody.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH W PRZEDSZKOLU
Ważnym aspektem rozwoju dziecka mającym bezpośredni wpływ na umiejętności społeczne są jego emocje. W literaturze fachowej opisuje się etapy rozwoju społeczno-emocjonalnego, gdyż idą ze sobą nierozerwalnie w parze jako obszary nachodzące na siebie. Wyróżnia się osobno kompetencje emocjonalne, czyli obszar zachowań wymagających zdolności do regulowania emocji, aby osiągnąć cel, oraz kompetencje społeczne, czyli obszar zachowań, które umożliwiają jednostce angażowanie się w pozytywne interakcje z innymi ludźmi. Po ich zintegrowaniu powstaje obszar zachowań wymagających współwystępowania kompetencji społecznych i emocjonalnych, który urzeczywistnia się w interakcji z rówieśnikiem, rodzicem, opiekunem, krewnym czy wychowawcą.
Zawartość dostępna online
Okiem specjalisty
Źródła występowania oraz formy zachowań agresywnych
Na tropie witamin, czyli jak wspierać dobre nawyki żywieniowe w przedszkolu
Edukacja żywieniowa jako niezbędny element prowadzonej w przedszkolu edukacji zdrowotnej
Zajęcia na czasie
O empatii wobec zwierząt
Bawimy się słowami. Uczymy się mówić wyraźnie
W rytmie kroków i podskoków
Czerwone jabłuszko, czyli jesienne zbiory piosenek o jabłkach
Zajęcia na czasie
Odkrywamy świat przyrody Projekt „Jeż”
Jestem emocjonalny – drugie zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych w przedszkolu z bajką terapeutyczną
Grzybobranie
Temat numeru
Arteterapia – terapeutyczna moc sztuki