Dziecko wysoko wrażliwe w przedszkolu
Na łamach styczniowego wydania „Wychowania w Przedszkolu” wyjaśniamy, jak rozpoznać dziecko wysoko wrażliwe w grupie przedszkolnej i dlaczego należy wyraźnie odgraniczać cechy szczególnej wrażliwości emocjonalnej od nieśmiałości. W dziale „Współpraca z rodzicami” piszemy o roli rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym, a w rubryce „Elementy integracji sensorycznej” publikujemy kolejny artykuł związany z problematyką integracji sensorycznej, szczególnie ważną w odniesieniu do zadań przedszkola.
„Wdrażanie podstawy programowej wychowania przedszkolnego to proces długofalowej pracy dyrektora przedszkola i nauczycieli. Nie zaczyna się i nie kończy jednym szkoleniem. Wprowadza do pracy przedszkola refleksję i dyskusję dotyczącą warsztatu pracy, jej dokumentowania oraz tworzy formy przekształcania stylu pracy przedszkola w kierunku realizacji potrzeb i oczekiwań poznawczych współczesnych dzieci. Wdrażanie podstawy programowej jako koncepcji, na której opierać się powinna praca każdego przedszkola w Polsce, pozornie jest zadaniem łatwym. Oto autor programu wychowania przedszkolnego, uwzględniając koncepcję zawartą w podstawie programowej, tworzy nauczycielom tzw. program wychowania przedszkolnego, dyrektor placówki zatwierdza go do realizacji, a nauczyciele realizują” – pisze Dorota Dziamska w artykule zatytułowanym „Implementacja podstawy programowej”, który publikujemy w dziale „Podstawa programowa”. W niniejszym tekście ekspertka stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego praca niektórych nauczycieli odbiega znacznie od koncepcji zawartej w podstawie programowej oraz jakie czynniki mają udział w zakorzenianiu źle rozumianej tradycji dydaktycznej.
Czym jest szczególna wrażliwość emocjonalna? Jak pracować z podopiecznym, który swoim zachowaniem demonstrują dużą wrażliwość? W jaki sposób nauczyciel może wspierać dziecko wysoko wrażliwe w przedszkolu? Na te i inne pytania odpowiada Kamila Olga Stępień Rejszel w artykule zatytułowanym „Dziecko wysoko wrażliwe w przedszkolu”, który publikujemy w dziale „Praca z dzieckiem”.
W rubryce „Elementy integracji sensorycznej” Marta Baj-Lieder przedstawia czynniki powodujące nadmierne ślinienie się u dzieci starszych i przekazuje Państwu propozycje aktywności poprawiających świadomość sensoryczną podopiecznych. Czytając artykuł zatytułowany „Nadmierne ślinienie się a niska świadomość sensoryczna” dowiedzą się Państwo, jakie elementy integracji sensorycznej warto przemycać do zabaw przedszkolnych, aby pomóc dzieciom panować nad ślinieniem i eliminować zbyt duże ślinienie, jeśli nie jest ono objawem chwilowego stanu chorobowego, jak np. angina.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Rola rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym”, który publikujemy w rubryce „Współpraca z rodzicami”. Janusz Rusaczyk podejmuje w nim temat współpracy z rodzicami dziecka z ograniczeniami sprawności umysłowej bądź fizycznej oraz analizuje problemy i kryzysy rodziny w opiece nad niepełnosprawnym podopiecznym w wieku przedszkolnym. „Zadaniem rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym jest podejmowanie prób integrowania go z szerszym społeczeństwem, również w ramach uczenia go, jeśli to możliwe, pewnego poziomu samodzielności. Mimo wielu barier i trudności, oprócz korzyści osobistych w postaci rozwoju społecznego dziecka przedszkolnego, integracja taka przynosi szereg innych korzyści, takich jak zmiana stereotypowych obrazów osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz redukcję społecznego lęku przed osobami niepełnosprawnymi czy upośledzonymi” – podkreśla ekspert.
Zawartość dostępna online
Praca z dzieckiem
Dziecko wysoko wrażliwe w przedszkolu
English time
Let’s have some fun! Karnawał w przedszkolu
Mali ekolodzy
„Wszyscy potrzebujemy powietrza”
Plastyczne wariacje
Walentynkowy magiczny słoik
Origami a rozwój dziecka
Origami jako narzędzie interdyscyplinarnego rozwoju
Współpraca z rodzicami
Rola rodziny w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku przedszkolnym
Podstawa programowa
Implementacja podstawy programowej
Zajęcia na czasie
Rozbawione wizytówki
Imię to rzecz piękna
Psychologia dla nauczyciela
Agresja, której się uczę
Elementy integracji sensorycznej
Nadmierne ślinienie się a niska świadomość sensoryczna
W rytmie kroków i podskoków
Muzycznym krokiem z nowym rokiem
Temat numeru
Poszukiwanie sensu w Nowym roku