Christmas time - karty pracy
Na łamach listopadowego wydania „Wychowania w Przedszkolu” podejmujemy temat praw dziecka w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, podpowiadamy, jak wspierać samodzielność przedszkolaka i publikujemy konspekt zajęć dla przedszkolaków służący wspieraniu ich całościowego rozwoju.
Państwa uwadze polecamy artykuł dr Katarzyny Foreckiej-Waśko zatytułowany „Rytmika – ćwiczenia umysłu i ciała”. Niniejszy tekst inauguruje cykl poświęcony istocie rytmiki i jej znaczeniu w edukacji muzycznej oraz wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym. „Profesor Aleksander Zelwerowicz powiedział kiedyś, że rytmika pozwala zobaczyć, jak kto ma umeblowaną głowę. To prawda. Podczas zajęć wiele czasu poświęcamy na kształtowanie szybkiej reakcji słuchowo-ruchowej, koordynacji, staramy się rozbudzać wyobraźnię dzieci przy jednoczesnej nauce logicznego myślenia. Podążanie za muzyką to przecież także próby przewidywania muzycznych następstw w zakresie melodii, rytmu, a nawet budowy utworu. Słuchanie muzyki, wchodzenie w nią ruchem sprawia, że odczuwamy ją wielozmysłowo. Meblujmy zatem głowy muzyką, emocjami i czyńmy to zawsze z radością” – podkreśla ekspertka.
„Chcę! Mogę! I potrafię! – samodzielność przedszkolaka” to artykuł Kamili Olgi Stępień-Rejszel, który publikujemy w dziale „Psychologia dla nauczycieli”. Autorka przedstawia w nim ogólne zasady wspierające naukę samodzielności przedszkolaka. „To, co pomaga podjąć zachowanie, które będzie wspierać i rozwijać samodzielność wśród najmłodszych, to m.in. refleksja nad samym tym procesem. Powszechnie uważa się, że tak jak pierwszy człon wyrazu, samodzielność to forma wykonania danego zadania całkowicie przez dziecko. Tymczasem samodzielność to autonomia, możliwość podjęcia prób, ale z równoczesną możliwością poproszenia o wsparcie i pomoc. Samodzielność daje dziecku szansę na przejęcie inicjatywy, podjęcie działania oraz wykorzystanie odpowiedniego dla niego czasu na jego wykonanie przy równoczesnej możliwości i umiejętności poproszenia o pomoc. W ten sposób samodzielność to także forma zachowania, która opiera się na możliwości zarówno poproszenia o wsparcie, jak i jego odpowiedniego przyjmowania” – dodaje Kamila Olga Stępień-Rejszel.
Co powinien zrobić nauczyciel, kiedy usłyszy w swojej grupie przedszkolnej dziecko jąkające się? Jak wspierać nauczyciela w radzeniu sobie z jąkaniem podopiecznego? Czy i jak rozmawiać z dziećmi w grupie o jąkaniu? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Szymczakowska w artykule zatytułowanym „Jak wspierać w przedszkolu dziecko jąkające się i jego rodzinę”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo szereg wskazówek, które warto przekazać rodzicom lub opiekunom dziecka jąkającego się.
W bieżącym numerze czasopisma znajdą Państwo gotowy konspekt zajęć dla przedszkolaków, którego celem jest wsparcie całościowego rozwoju dzieci w czasie zabawy papierowymi kołami. Zaproponowane sytuacje edukacyjne umożliwiają realizację zadań zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Z pomocą opracowania autorstwa Doroty Dziamskiej stworzą Państwo warunki sprzyjające nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze rozwoju podopiecznych. Konspekt zajęć dla przedszkolaków publikujemy w dziale „Origami a rozwój dziecka”.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Prawa dziecka w podstawie programowej wychowania przedszkolnego”. Dorota Dziamska podkreśla w nim, że każdy podopieczny ma prawo do edukacji zapewnione zarówno przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przez Konwencję o Ochronie Praw Dziecka. W niniejszym tekście autorka przygląda się prawom dziecka w podstawie programowej oraz realizacji zadań przez szkoły i przedszkola, które zobowiązane są do wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.
Zawartość dostępna online
English time
Christmas time - karty pracy
Christmas time
Zajęcia na czasie
Konspekt zajęć dla starszych przedszkolaków
Konspekt zajęć dla młodszych przedszkolaków
Zimowe inspiracje
Origami a rozwój dziecka
Doświadczenia stosowania sztuki ORIGAMI w polskim systemie edukacji
Mali ekolodzy
Ziemia – nasze miejsce
Praca z dzieckiem
Jak wspierać w przedszkolu dziecko jąkające się i jego rodzinę
Podstawa programowa
Prawa dziecka w podstawie programowej wychowania przedszkolnego
Psychologia dla nauczyciela
Chcę! Mogę! Potrafię! - samodzielność przedszkolaka
Zajęcia na czasie
Wnuczęta i dziadkowie – jak z szacunkiem zbudować pomost między pokoleniami?
Elementy integracji sensorycznej
Dlaczego tu tak brzydko pachnie?
Temat numeru
Rytmika – ćwiczenia umysłu i ciała