Zabawy kontaktowe a rozwijanie kompetencji komunikacyjnych
Na łamach czerwcowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” publikujemy scenariusz zajęć ułatwiający kształtowanie pojęć związanych z eksploracją środowiska naturalnego takiego jak łąka czy ogród. W bieżącym numerze przyglądamy się nadwrażliwości słuchowej, która nie tylko powoduje mało przyjemne odczucia, ale też sprawia, że słyszenie odgłosów otoczenia wywołuje dyskomfort graniczący niekiedy z bólem. Ponadto, w czerwcowym wydaniu czasopisma przedstawiamy zabawy kontaktowe ułatwiające rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i zamieszczamy konspekt lekcji służący rozwijaniu kompetencji z zakresu edukacji matematycznej.
W rubryce „Arteterapia w przedszkolu” znajdą Państwo scenariusz zajęć Ewy Baranowskiej-Jojko i Aleksandry Wiechuły pt. „Motyle i owady – przyroda naszych ogrodów i łąk”. Prezentowane w nim ćwiczenia można modyfikować i dobierać w zależności od wieku, potrzeb i możliwości dzieci. Inspiracją do ćwiczeń jest Dzień Motylka Kapustnika, który wypada 30 czerwca. Z pomocą niniejszego scenariusza zajęć podopieczni rozwiną samoświadomość, wrażliwość na przyrodę, refleksyjność i empatię.
„Masy sensoplastyczne są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Idealnie sprawdzą się na zajęciach z elementami SI, zapewniając doskonałą zabawę” – przekonuje Anna Parakiewicz w opracowaniu zatytułowanym „Przepisy na masy sensoplastyczne”. Znajdą w nim Państwo pomysły na zabawy z wykorzystaniem masy sensoplastycznej, których celem jest pobudzanie zmysłów oraz rozwijanie małej i dużej motoryki.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Marty Baj-Lieder pt. „Funkcjonowanie dziecka z nadwrażliwością słuchową w grupie przedszkolnej”, który publikujemy w dziale „Praca z dzieckiem”. Logopeda wczesnej interwencji i terapeuta integracji sensorycznej przedstawia w nim, jak może wyglądać typowy dzień dziecka nadwrażliwego na bodźce słuchowe i wyjaśnia, jak nauczyciel może wspierać podopiecznego z nadwrażliwością słuchową. „Zacznij oswajać je z dźwiękami otoczenia: spacer do lasu czy na łąkę, wsłuchiwanie się w odgłosy natury może być dobrym początkiem. Wykorzystajcie zabawy słuchowe, w których będziecie oswajać się z odgłosami otoczenia czy właśnie przyrody: słuchajcie dźwięków, nazywajcie je, dopasowujcie je do ilustracji czy zdjęć” – dodaje ekspertka.
„Zabawy kontaktowe a rozwijanie kompetencji komunikacyjnych” to artykuł Anny Parakiewicz, który znajduje się w dziale „Logopedyczne ABC”. Autorka wyjaśnia w nim, dlaczego kontakt cielesny jest tak ważny dla dzieci z poważnymi zaburzeniami rozwoju oraz prezentuje pomysły na zabawy sprzyjające rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych u podopiecznych. „Zabawy kontaktowe to doświadczanie ruchów wertykalnych i obrotowych istotnych dla rozwoju komunikacji, ponieważ dzięki nim wzrasta wzrokowa koncentracja uwagi. Rodzice, spędzając wspólnie z dzieckiem czas na tego typu zabawach, prowadzą stymulację przedsionkową, wibracyjną, słuchową, wzrokową, dotykową i proprioceptywną, a co najważniejsze – umożliwiają zapoczątkowanie kontaktu i tworzą podstawy do dalszego rozwoju motorycznego i intelektualnego” – dodaje Anna Parakiewicz.
W dziale „Edukacja matematyczna” zamieszczamy konspekt lekcji zatytułowany „Geometryczny spacer”. Propozycja zajęć autorstwa dr Feliksy Piechoty i dr Emilii Szymczak stanowi przykład moderowanej przez nauczyciela sytuacji edukacyjnej, jaką można stworzyć podczas pobytu dzieci na świeżym powietrzu. Z uwagi na liczne odwoływania się w niej do wiedzy wcześniej zdobytej przez dzieci, scenariusz lekcji służący rozwijaniu kompetencji z zakresu edukacji matematycznej adresowany jest szczególnie do starszych przedszkolaków.
Państwa uwadze polecamy tekst Janusza Rusaczyka zatytułowany „Znaczenie wczesnej interwencji dla rozwoju dzieci z niepełnosprawnością”, który publikujemy w rubryce „Praca z dzieckiem”. Autor przybliża w nim cele działań w obszarze wczesnej interwencji i wyjaśnia, jak przebiega interdyscyplinarna praca z dzieckiem z niepełnosprawnością. „W związku z tym, że okres pierwszych lat życia dziecka jest czasem jego największej wrażliwości we wszystkich wymiarach jego rozwoju, wpływającej na kształtowanie się przyszłych osobowościowych struktur regulacyjnych, fundamentalną kwestią jest nie tylko wczesne wykrywanie dysfunkcji i problemów rozwojowych, ale także jak najszybsze organizowanie działań wspomagających jego rozwój oraz wyrównywanie bądź neutralizowanie stwierdzonych braków i trudności. Tym bardziej jest to istotne, jeśli uświadomimy sobie, że wczesna pomoc rehabilitacyjna udzielona dziecku jest uzasadniona przez szczególną gotowość małego dziecka do uczenia się elementarnych umiejętności motorycznych, emocjonalnych i społecznych” – dodaje Janusz Rusaczyk.
Zawartość dostępna online
Logopedyczne ABC
Zabawy kontaktowe a rozwijanie kompetencji komunikacyjnych
Zajęcia na czasie
Przepisy na masy sensoplastyczne
Tato, co Ty na to…, czyli tata w przedszkolu
Współpraca z rodzicami
„Zobacz, on potrzebuje twojej pomocy” – jak nauczyć dziecko umiejętności dostrzegania potrzeb innych
Edukacja matematyczna
Geometryczny spacer. Przykład sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4–5-letnich
Praca z dzieckiem
Zabawki w naszej sali
Znaczenie wczesnej interwencji dla rozwoju dzieci z niepełnosprawnością
Arteterapia w przedszkolu
Motyle i owady – przyroda naszych ogrodów i łąk
Podstawa programowa
Oczekiwania poznawcze dzieci
Praca z dzieckiem
Funkcjonowanie dziecka z nadwrażliwością słuchową w grupie przedszkolnej
Zajęcia na czasie
Scenariusz zajęć z okazji Dnia Przyjaźni
Edukacja przyrodnicza
Czas na podróże – małe i duże
Temat numeru
Matematyczne aspekty systemu