Podróż 3. Kurtyna w górę, czyli mali aktorzy na scenie
Kwietniowe wydanie czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” otwiera artykuł Doroty Dziamskiej o czytaniu liniatury i ważnych elementach przy pracy z dzieckiem w zakresie nauki pisania. W bieżącym numerze znajdziecie Państwo rozważania na temat podstawy programowej i charakterystykę metod aktywizujących, które wspomagają gotowość szkolną dziecka sześcioletniego. Ponadto, przekazujemy Państwu scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i konspekt lekcji służący rozwijaniu kompetencji z zakresu edukacji matematycznej.
„Szczególnie w wieku przedszkolnym dzieci wyrażają silną potrzebę ruchu, badania, doświadczania, odkrywania czy manipulowania obiektami dostępnymi w bezpośrednim poznaniu. Jednocześnie zdecydowanie chętniej uczestniczą w zajęciach, w których mogą brać czynny udział. Potrzeby te bez wątpienia mogą być satysfakcjonująco zaspokojone przez metody aktywizujące” – przekonuje Janusz Rusaczyk w artykule zatytułowanym „Metody aktywizujące, które wspomagają gotowość szkolną dziecka sześcioletniego”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo przykłady metod przynoszących wiele korzyści dla wspomagania gotowości szkolnej dziecka.
W dziale „Edukacja matematyczna” zamieszczamy konspekt lekcji zatytułowany „Dziesięciu Dino-przyjaciół”. Z pomocą opracowania dr Feliksy Piechoty i dr Emilii Szymczak przybliżą Państwo dzieciom zagadnienia związane z liczeniem poprzez wykorzystanie zwierząt albo zabawek, które podopieczni szczególnie lubią. Proponowane zadania zakresu edukacji matematycznej ułatwiają naukę liczenia na liczmanach w zakresie od 1 do 10, a także poznawanie świata przyrody.
W rubryce „Zajęcia na czasie” znajdą Państwo scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Celem opracowania autorstwa Kamili Olgi Stępień-Rejszel jest wsparcie całościowego rozwoju dzieci na podstawie zabaw z tekstem literackim. Z pomocą niniejszego scenariusza zajęć podopieczni rozwiną zainteresowania związane z książką i czytaniem, udoskonalą umiejętności plastyczne i nauczą się klasyfikować przedmioty pod względem jednej cechy.
„Całościowe wsparcie rozwoju dziecka w podstawie programowej wybrzmiewa już w samym celu, ale troska o rozwój i samo jego pojęcie funkcjonują w podstawie wielokrotnie. To, co zainteresowało mnie w tym dokumencie najbardziej, to spójność celu ogólnego wychowania przedszkolnego z zadaniami przedszkola oraz konsekwencja w rozumieniu rozwoju jako indywidualnego procesu, a nie zbiorowej edukacji, do której dzieci się przystosowuje” – piszą Krystyna Tiereszko i Katarzyna Panas w artykule zatytułowanym „Rozwój, zabawa i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa”. W niniejszym tekście autorki przedstawiają fragmenty podstawy programowej wychowania przedszkolnego zawierające trafne sformułowania, z którymi warto się zapoznać, aby wykorzystać je w efektywnej komunikacji z rodzicami, a także w bieżącym planowaniu pracy.
Zawartość dostępna online
Kulturalny maluch
Podróż 3. Kurtyna w górę, czyli mali aktorzy na scenie
Edukacja matematyczna
Dziesięciu Dino-przyjaciół
Praca z dzieckiem
Szachowa edukacja przedszkolaków
Metody aktywizujące, które wspomagają gotowość szkolną dziecka sześcioletniego
Zajęcia na czasie
Mali ogrodnicy
Arteterapia w przedszkolu
Dzień Niezapominajki
Podstawa programowa
Rozwój, zabawa i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa
Praca z dzieckiem
Dramat dziecka krzywdzonego
Zajęcia na czasie
Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Otwarty dostęp
Porozmawiajmy o motylach
Temat numeru
Przedszkolak czyta liniaturę