Rozwijanie procesów przetwarzania sensorycznego u dzieci w wieku przedszkolnym
W niniejszym wydaniu czasopisma rozpoczynamy przygotowania do Wielkanocy w przedszkolu, publikując pomysły na zabawy z użyciem różnorodnych technik plastycznych. W marcu kolejny raz przybliżamy naszym czytelnikom podstawę programową w przedszkolu i znaczenie zadań w niej zapisanych w kontekście organizacji procesu wsparcia rozwoju przedszkolaków. Podejmujemy również tematykę prozdrowotną, zachęcając Państwa do organizacji Dnia Marchewki w przedszkolu.
Na łamach marcowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” poruszamy także następujące zagadnienia:
Święta wielkanocne przypadają w tym roku na przełomie marca i kwietnia, dlatego ma łamach niniejszego numeru magazynu dzielimy się pomysłami na zabawy i świąteczne dekoracje, które pomogą Państwu zorganizować Wielkanoc w przedszkolu. Ćwiczenia zaproponowane przez Anetę Winczewską i dra Piotra Winczewskiego w artykule pt. „Wkrótce Wielkanoc” umożliwią również zaprezentowanie dzieciom możliwości wielorakiego wykorzystania tworzyw (gąbek, szarf, ścinków tkanin, bibuły, piór, bibuły) oraz ułatwią usprawnianie mięśni ich dłoni. Wielkanoc w przedszkolu to także doskonała okazja do wdrażania przedszkolaków do umiejętności precyzyjnego realizowania zadania i współdziałania w kilkuosobowej grupie.
W rubryce „Praca z dzieckiem” publikujemy artykuł zatytułowany „Wybiórczość pokarmowa w ujęciu sensoryczno-motorycznym”, autorstwa Marty Baj-Lieder. Logopeda wczesnej interwencji i terapeuta integracji sensorycznej przybliża w nim zagadnienia związane z sensorycznymi awersjami pokarmowymi oraz podaje przykłady czynników motorycznych, które mogą zaburzać rozwój umiejętności pokarmowych, a tym samym przyczyniać się do wybiórczej diety dziecka.
Zadania wychowawcze, które opisuje podstawa programowa w przedszkolu, to bardzo ważna część organizacji procesu wsparcia rozwoju przedszkolaków. Stanowią podstawę do budowy programów wychowawczych i określają wszystkie wymagania, jakim ma sprostać przedszkole, tworząc warunki i środowisko do nauki i zabawy. „Monitorowanie realizacji zadań wynikających z podstawy programowej nie musi przyjmować formy specjalnej dodatkowej dokumentacji czy budowy dodatkowych narzędzi specjalnie temu poświęconych. Zadania wychowawcze bowiem i ich realizacja to codzienność pracy przedszkola, treść zabaw kierowanych, sytuacji edukacyjnych, doświadczeń, w których uczestniczą nasze przedszkolaki” – podkreśla Dorota Dziamska w artykule zatytułowanym „Rozwój dziecka i jego wsparcie jako najważniejsze zagadnienie podstawy programowej”. Ważna jest zatem świadomość personelu i dyrekcji placówki, czy zaplanowana praca wychowawcza zawiera rzeczywiście wszystkie zadania, które przedstawia podstawa programowa w przedszkolu.
Problematyka zdrowego odżywiania jest szeroko opisywana w mediach i publikacjach naukowych, jednak naszym zdaniem wciąż niedostatecznie często dyskutuje się o wybiórczym odżywianiu wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego też w rubryce „Zajęcia na czasie” podejmujemy tematykę prozdrowotną, organizując Dzień Marchewki w przedszkolu. „Każdy rodzic i nauczyciel powinien posiadać choćby podstawową wiedzę z zakresu zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na składniki odżywcze. Niestety, niezwykle często dzieci spożywają z apetytem wyłącznie wybrane produkty charakteryzujące się konkretną teksturą. Czy takowe nawyki żywieniowe są dla dziecka zagrożeniem? Niewątpliwie tak, z uwagi na niedostarczanie organizmowi właściwej ilości mikro- i makroelementów. Należy pamiętać, iż przyczyną wybiórczości pokarmowej wśród dzieci w wieku przedszkolnym bywają dysfunkcje zarówno poznawcze, jak i wynikające z niewłaściwie postępującego rozwoju fizycznego” – podkreśla Anita Sobczak w artykule zatytułowanym „Dzień Marchewki i różnorodne smaki”. Organizując Dzień Marchewki w przedszkolu możemy wspierać całościowy rozwój podopiecznych poprzez interaktywny udział w przedstawieniu oraz warsztatach podejmujących tematykę prozdrowotną, a także inspirować do prowadzenia zajęć ukierunkowanych na poszerzanie spektrum produktów żywnościowych, spożywanych przez dzieci.
W rubryce „Arteterapia w przedszkolu” publikujemy scenariusz zajęć opracowany przez Ewę Baranowską-Jojko i Aleksandrę Wiechułę pt. „Dzień Rodzeństwa”. Autorki przekonują, że „rodzeństwo to szansa na poszerzenie doświadczeń społecznych poprzez wspólną zabawę, różne sytuacje, także te konfliktowe. W życiu dziecka brat czy siostra mogą stanowić wsparcie, wzór do naśladowania, towarzysza codziennych przygód. A także obszar dzielenia tajemnic, radości i smutku oraz uczenia się nawzajem od siebie tego, co ważne i cenne w życiu. To po prostu dobra szkoła życia!”.
W niniejszym numerze czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” publikujemy również propozycje zajęć z elementami edukacji matematycznej autorstwa dr Feliksy Piechoty i dr Emilii Szymczak. Scenariusz opracowany z myślą o podopiecznych w wieku 4-5 lat umożliwi Państwu doskonalenie sprawności motorycznych w zakresie skoczności, zręczności i szybkości podczas ćwiczeń, utrwalanie pojęcia koła i rozwijanie orientacji przestrzennej u podopiecznych.
Zawartość dostępna online
Praca z dzieckiem
Rozwijanie procesów przetwarzania sensorycznego u dzieci w wieku przedszkolnym
Kształtowanie się potencjału twórczego dziecka
Od rywalizacji do współpracy – jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z przegraną
Kulturalny maluch
Podróż 2. W teatrze bez aktorów
Artykuł promocyjny
Zadania przedszkola w walce z wszawicą
Edukacja matematyczna
W przedszkolnym ogrodzie
Otwarty dostęp
Dzień rodzeństwa
Podstawa programowa
Rozwój dziecka i jego wsparcie jako najważniejsze zagadnienie podstawy programowej
Zajęcia na czasie
Dzień Marchewki i różnorodne smaki
Praca z dzieckiem
Wybiórczość pokarmowa w ujęciu sensoryczno-motorycznym
Edukacja przyrodnicza
Wkrótce Wielkanoc
Temat numeru
Psoty, figle i bazgroły