Bajkoterapia w przedszkolu
Na łamach czterdziestego trzeciego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” radzimy, jak doskonalić umiejętności matematyczne podopiecznych oraz w jaki sposób kształtować ich sprawność fizyczną w obrębie małej i dużej motoryki. W tym miesiącu poruszamy temat pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, dążąc do jego do pełnej i rzeczywistej integracji z rówieśnikami oraz przekazujemy czytelnikom scenariusz zajęć zatytułowany „Bajkoterapia w przedszkolu”, który pomoże przełamać niechęć wychowanka do udziału w terapii logopedycznej. Z myślą o ochronie różnorodności językowej, stanowiącej nasze dziedzictwo kulturowe, zachęcamy Państwa do organizacji Dnia Języka Ojczystego w przedszkolu. W lutym obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Szczęścia, będący doskonałą okazją do rozwijania refleksyjności i samoświadomości u podopiecznych. Ponadto po raz kolejny podejmujemy temat implementacji podstawy programowej, by praca nauczyciela w przedszkolu koncentrowała się bardziej na skuteczności działań pedagogicznych.
„Dziecko ze spektrum autyzmu ma prawo do korzystania z pobytu w przedszkolu, niezależnie od charakteru tej placówki (przedszkole ogólnodostępne, integracyjne, specjalne). Zespół nauczycieli i specjalistów na miejscu powinien mu zapewnić wielospecjalistyczną opiekę, w ramach której będzie miało ono zagwarantowane wspieranie rozwoju, udział w zajęciach rewalidacyjnych, niezbędną pomoc i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, a także dbanie o wyrównanie jego szans edukacyjnych na tle grupy rówieśniczej” – pisze Małgorzata Łoskot w artykule zatytułowanym „Przedszkolak ze spektrum autyzmu”. Na łamach niniejszego wydania czasopisma postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom zagadnienia związane ze specyfiką pracy z wymagającym podopiecznym. W kilku krokach przekazujemy Państwu wskazówki pomocne w indywidualizacji zajęć z dzieckiem oraz dzielimy się poradami, by właściwie spełnić wymagania dotyczące wspierania autystycznych wychowanków.
W rubryce „Logopedyczne ABC” publikujemy gotowy scenariusz zajęć zatytułowany „Bajkoterapia w przedszkolu”, opracowany przez Alicję Pałac-Nożewską. Pomoże on przełamać niechęć podopiecznych w stosunku do ćwiczeń mowy, obniżyć niepokój związany z uczestnictwem w terapii logopedycznej i podwyższyć samoocenę wychowanka z trudnościami językowymi. Ekspertka podkreśla, że bajkoterapia w przedszkolu może wspomóc dziecko z dowolnym problemem, nie tylko logopedycznym. Tworząc terapeutyczną bajkę należy jednak uwzględnić sytuację podopiecznego i jego wrażliwość emocjonalną.
Międzynarodowy Dzień Szczęścia, obchodzony 20 marca, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do realizacji tematyki pozytywnych myśli, uczuć i emocji oraz sposobów ich wyrażania. W tym celu przekazujemy Państwu kolejny scenariusz zajęć, opracowany przez Ewę Baranowska-Jojko i Aleksandrę Wiechułę. Autorki przekonują, że „arteterapia może zachęcić dzieci do poszukiwań do bycia uważnym na siebie oraz podejmować próby refleksyjności, wykorzystując do tego celu rysunek i pytania otwarte także w odkrywaniu szczęścia”.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Doroty Dziamskiej pt. „Praca nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim czas poświęcony dzieciom”, który publikujemy w rubryce „Podstawa programowa”. Tekst stanowi refleksję nad implementacją podstawy programowej wychowania przedszkolnego i wynikającymi z niej obowiązkami nauczyciela. „Planowanie pracy, realizacja podstawy programowej, monitorowanie podstawy programowej, obserwacja, dokumentacja to pojęcia, które na stałe włączone zostały do bieżącej pracy nauczyciela. Poprzez zbyt potoczną ich interpretację, a czasami nawet błędne ich użycie, niewynikające z zapisów stosownych rozporządzeń, niejednokrotnie nauczyciele wykonują czynności ponad miarę, nienależące do ich rzeczywistych obowiązków” – pisze Dorota Dziamska. Co zatem kryje się pod pojęciem implementacji podstawy programowej? Dowiedzą się tego Państwo, czytając niniejszy numer czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu”.
„Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego. Święto to ustanowiono w celu ochrony różnorodności językowej, która stanowi nasze dziedzictwo kulturowe. W tym dniu główną rolę odgrywają «mowa i słowa»” – pisze Sylwia Jasińska w artykule zatytułowanym „Dzień Języka Ojczystego”. Lektura niniejszego tekstu dostarczy Państwu mnóstwa inspiracji do przeprowadzenia edukacyjnych zajęć, służących zapoznaniu podopiecznych z popularnymi bajkami, baśniami i wierszami oraz z wybranymi sylwetkami pisarzy polskich.
Zawartość dostępna online
Logopedyczne ABC
Bajkoterapia w przedszkolu
Kulturalny maluch
Podróż 1. Co wiemy o teatrze?
Zajęcia na czasie
Poznajemy trójkąt
Piraci i wyspa skarbów
Dzień Języka Ojczystego
Arteterapia w przedszkolu
Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Podstawa programowa
Zabawy diagnozujące w przedszkolu
Praca nauczyciela w przedszkolu to przede wszystkim czas poświęcony dzieciom
Praca z dzieckiem
Formy i korzyści aktywności muzycznej wśród dzieci przedszkolnych
Przedszkolak ze spektrum autyzmu
Edukacja przyrodnicza
W dziesięć zabaw dookoła świata
Temat numeru
Rytmiczne fraktale