Mikrotruciciele w natarciu – czyli o tym, co nam szkodzi
Na łamach styczniowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” zapraszamy Państwa wraz z podopiecznymi na karnawałowe spotkania z tańcem, strojami i dekoracjami, troszcząc się o rozwój muzyczny dziecka. Wraz z początkiem roku zachęcamy naszych czytelników do organizacji Dnia Babci i Dziadka w przedszkolu, a tym samym do całościowego wspierania rozwoju podopiecznych w oparciu o zabawy teatralne. W styczniu nie powinno zabraknąć także porad związanych z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki bezpieczeństwa zabaw na śniegu. Ponadto wyjaśniamy, jakie elementy powinien zawierać prawidłowo skonstruowany plan zajęć w przedszkolu, informujemy, jaki wpływ ma stymulacja polisensoryczna na całościowy rozwój dziecka, proponujemy ćwiczenia arteterapeutyczne z okazji Dnia Pisma Ręcznego i uatrakcyjniamy zajęcia języka angielskiego w przedszkolu.
W tym miesiącu dostarczamy Państwu inspiracji do organizacji zabaw teatralnych, które uświetnią Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu – w tym celu publikujemy scenariusz zajęć, opracowany przez Anitę Sobczak. „Obecne realia życia codziennego powodują, iż dziadkowie w coraz większym stopniu uczestniczą w procesie wychowawczym dzieci. Z uwagi na obowiązki zawodowe rodziców, rola dziadków to nie tylko wypełnianie dziecięcego czasu zabawą, lecz także kształtowanie umiejętności oraz osobowości wnuków. Dla dzieci dziadkowie to osoby o szczególnym znaczeniu, relacje między nimi mają bowiem wyjątkową specyfikę. Spotykają się tak odmienne pokolenia, że nie sposób uznać tej więzi za bezcenną” – podkreśla autorka. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy wykorzystać Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu do realizacji ważnych celów edukacyjnych. Lektura niniejszego opracowania pomoże Państwu kształtować u podopiecznych zdolność wypowiadania się z radością o dziadkach oraz uczyć ekspresji twórczej i emocjonalnej aktywności podczas zabaw.
W rubryce „Praca z dzieckiem” poruszamy niezwykle interesujący temat, jakim jest stymulacja polisensoryczna. Zagadnienia związane z odbiorem wrażeń zmysłowych z otaczającego świata przybliża czytelnikom Sylwia Jasińska w artykule zatytułowanym „Kształcenie polisensoryczne”. Autorka wyjaśnia, że „integrację sensoryczną, w skrócie SI, określamy jako naturalny proces neurologiczny. W procesie tym mózg porządkuje dochodzące z otoczenia dziecka informacje sensoryczne. Dzięki temu porządkowaniu dziecko może bezpiecznie funkcjonować i uczyć się. Do integracji sensorycznej dochodzi w każdej części centralnego układu nerwowego, co ma wielkie znaczenie dla funkcjonowania organizmu dziecka. Dzięki integracji sensorycznej dziecko może się bawić i uczyć w sposób rozsądny, racjonalny, a także emocjonalnie satysfakcjonujący”. Ponadto stymulacja polisensoryczna usprawnia funkcje samego mózgu, wpływając na jakość procesu przetwarzania. Lektura niniejszego tekstu pozwoli Państwu dostrzegać dysfunkcje integracji sensorycznej u dzieci w wieku przedszkolnym, a także wspierać całościowy rozwój podopiecznych.
Zachęcamy Państwa do lektury arcyciekawego artykułu Anity Sobczak, znajdujący się w rubryce „Zajęcia na czasie”. Autorka dzieli się z czytelnikami pomysłami na zajęcia języka angielskiego w przedszkolu, które zainteresują każdego wychowanka oraz przekazuje gotowy scenariusz zajęć, pomagający wspierać rozwój dziecka w oparciu o zabawy z wykorzystaniem elementów języka obcego nowożytnego.
Kontynuując temat podjęty w poprzednim numerze czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu”, publikujemy ćwiczenia arteterapeutyczne i scenariusz zajęć z okazji Dnia Pisma Ręcznego, służący kształtowaniu umiejętności wyrażania emocji za pomocą ruchu, pokonywaniu ograniczeń i nieśmiałości oraz rozwijaniu samoświadomości u podopiecznych.
W styczniu troszczymy się również o rozwój muzyczny dziecka, zachęcając Państwa do dostarczania podopiecznym bodźców słuchowych. „Muzyka będzie wnosić do aktualnego i przyszłego życia dziecka o wiele więcej korzyści, jeśli w kontaktach dziecka z muzyką uczestniczyć również będzie jego środowisko rodzinne, dostarczając mu wielu trudnych do osiągnięcia w przedszkolu i mediach stymulacji muzycznych. Dzisiejsza, złożona i wymagająca rzeczywistość nie sprzyja bowiem podejmowaniu przez rodziców takich działań, dlatego też ważne jest zwrócenie uwagi na ten aspekt wychowania przedszkolnego, jako elementu kształcenia muzycznego” – podkreśla Janusz Rusaczyk w artykule zatytułowanym „Rozwój muzyczny dziecka w okresie przedszkolnym”.
W rubryce „Podstawa programowa” próbujemy wykorzystać język zapisów podstawy programowej, by skonstruować plan zajęć w przedszkolu, który byłby realną pomocą dla nauczyciela w planowaniu sytuacji edukacyjnych. „Czas dany dziecku w przedszkolu w sposób naturalny należy zagospodarować tak, aby dziecko w sposób nieskrępowany mogło wyrazić swą ekspresję twórczą, a jednocześnie doświadczyć spokoju, radości odkrywania. Planowane sytuacje edukacyjne nie są zatem sztywnym rejestrem zabaw, które trzeba zrealizować, ale planem do przetwarzania i tworzenia sytuacji nowych przez samego nauczyciela, a także przez dzieci” – pisze Dorota Dziamska w artykule zatytułowanym „Zarys, szkic, konspekt, czyli krótki plan zajęć”.
W tej samej rubryce publikujemy gotowy scenariusz zajęć, którego tematem przewodnim jest bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa zabaw na śniegu i bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Opracowanie autorstwa Krystyny Tiereszko, Katarzyny Panas i Doroty Dziamskiej ma na celu całościowe wsparcie rozwoju podopiecznych na podstawie eksploracji otoczenia przedszkola, techniki i aktywności naśladowczej. Ekspertki podkreślają, że bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu to podstawowa potrzeba, a także zadanie placówki wpisane do podstawy programowej. „Ruch drogowy, zachowanie kierowców i pieszych to tematyka, która powinna pojawić się zawsze niezależnie od pory roku na przestrzeni wszystkich lat pobytu dziecka w przedszkolu. Częste pogadanki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym to powinność pedagogiczna i bardzo skuteczne działanie kształtujące nawyki pożądanych zachowań u dzieci” – podkreślają autorki.
Zawartość dostępna online
Zajęcia na czasie
Mikrotruciciele w natarciu – czyli o tym, co nam szkodzi
Dzień Babci i Dziadka to dzień wyjątkowy, pełen ciepła i radości, po prostu bajkowy!
Koncert w Krainie Nutek
Zajęcia języka angielskiego, które zaciekawią każdego!
Praca z dzieckiem
Rozwój muzyczny dziecka w okresie przedszkolnym
Kształcenie polisensoryczne
Kulturalny maluch
W teatrze wyobraźni
Otwarty dostęp
Ćwiczenia arteterapeutyczne z okazji Dnia Pisma Ręcznego
Podstawa programowa
Zarys, szkic, konspekt, czyli krótki plan zajęć
Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze!
Cykl z ekspertem PWN
Wspieranie rozwoju emocjonalno-społecznego dziecka w wieku przedszkolnym
Edukacja przyrodnicza
Porozmawiajmy o kosmosie
Temat numeru
Edukacja w przestrzeni