Totet czy kotek, todut czy kogut?
Na łamach listopadowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” publikujemy szereg artykułów odnoszących się tematycznie do listopadowych zabaw przedszkolnych. Zachęcamy Państwa do organizacji zajęć realizujących temat zjawisk atmosferycznych i zmieniającej się pogody, a także zabaw kształtujących umiejętność dodawania i odejmowania w przedszkolu. Z myślą o zbliżającej się zimie i w trosce o dobre samopoczucie podopiecznych – promujemy zdrowe odżywianie w przedszkolu i kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe wśród wychowanków.
W niniejszym numerze magazynu wyjaśniamy, czym jest zabawa heurystyczna i w jaki sposób metoda ta zaspokaja dziecięcą potrzebę eksploracji. Piszemy, co kryje się pod pojęciami kappacyzm i gammacyzm oraz dzielimy się pomysłami na zabawy logopedyczne, korygujące nieprawidłową realizację głosek. Nieobce są nam również wyzwania i obowiązki, którym sprostać musi nauczyciel w przedszkolu w dobie reformy systemu oświaty.
W rubryce „Praca z dzieckiem” publikujemy artykuł Kamili Pernal zatytułowany „Zabawa heurystyczna sposobem wspierania dziecięcego badania i odkrywania”. Autorka podkreśla w nim, że „badanie i odkrywanie to jedne z najczęstszych aktywności, które podejmuje dziecko podczas zabawy. W toku takiej aktywności odkrywa nowe funkcje przedmiotów, bada ich właściwości, dowiaduje się też wiele nowego o sobie samym. Zabawa heurystyczna, w której wykorzystuje się przedmioty życia codziennego i materiały odpadowe, w pełni zaspokaja dziecięcą potrzebę eksploracji”. Ekspertka dzieli się z czytelnikami również wynikami obserwacji zabawy heurystycznej dzieci 3- i 4-letnich. Kamila Pernal wyodrębnia określone warunki skutecznego badania i odkrywania i prezentuje je w formie opisów konkretnych sytuacji.
Pomysły na twórcze zabawy przedszkolne znajdą Państwo również w artykule Małgorzaty Skalskiej, który publikujemy w rubryce „Cykl z ekspertem PWN”. Autorka podkreśla w nim, że jednym z zadań stawianych przed nauczycielem w przedszkolu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość estetyczną wychowanków w odniesieniu do różnych sfer aktywności, w tym plastyki. „W efekcie absolwent przedszkola, przygotowany do podjęcia nauki w szkole, potrafi m.in. wyrażać swoje rozumienie świata za pomocą impresji plastycznych, konstrukcji i modeli; czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, symbole, znaki, wyjaśnia ich znaczenie; wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem” – dodaje Małgorzata Skalska. Konkretne działania z zakresu wychowania plastycznego, będącego częścią wychowania estetycznego, możemy realizować poprzez twórcze zabawy przedszkolne. W niniejszym numerze czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” zamieszczamy przykłady zajęć plastycznych, wraz z podziałem na grupę wiekową.
Nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego zawiera zapis: „Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole: przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego”. Dlatego też w listopadowym numerze czasopisma nie zabrakło ćwiczeń kształtujących umiejętności matematyczne podopiecznych – w tym miesiącu trenujemy dodawanie i odejmowania w przedszkolu. Zestaw ćwiczeń kształtujących pojęcia dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10 opracowały dla Państwa dr Feliksa Piechota i dr Emilia Szymczak.
W rubryce „Zajęcia na czasie” znajdą Państwo artykuł Izabeli Kowalskiej i Anity Sobczak pt. „Zdrowe odżywianie niechaj każdego przedszkolaka nawykiem się stanie!”. Nauczycielki z Przedszkola nr 35 im. Króla Maciusia I w Poznaniu przekazują czytelnikom scenariusz przedstawienia, pozwalający wprowadzić tematykę zdrowego odżywianie w przedszkolu. „Przedstawienie to może być wykorzystane przy wszelkich okazjach, podczas których będziemy się starali zachęcać do właściwej diety i wspomagania w podejmowaniu właściwych wyborów żywieniowych dzieci i dorosłych” – przekonują autorki. Proponowany scenariusz dostarcza inspiracji do organizacji Europejskiego Dnia Zdrowej Żywności i Gotowania, w trakcie którego warto popularyzować zdrowe odżywianie w przedszkolu.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Czapli pt. „Totet czy kotek, todut czy kogut? Kappacyzm, gammacyzm – częsty problem przedszkolaków”, który publikujemy w rubryce „Logopedyczne ABC”. Glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i nauczyciel dyplomowany podkreśla w nim, że „wśród współczesnych przedszkolaków, szczególnie w najmłodszych grupach, coraz częściej występuje zjawisko nieprawidłowej artykulacji głosek tylnojęzykowych [k] i [g], w ostatnim okresie obserwuje się, że liczba przedszkolaków z tym problemem stale wzrasta; znacznie rzadziej nieprawidłowo jest realizowana inna głoska tylnojęzykowa [h]”. Dlatego też ekspertka proponuje czytelnikom szereg ćwiczeń stosowanych w terapii głosek tylnojęzykowych. Joanna Czapla dodaje również, że nauczyciel w przedszkolu może wspierać podopiecznych podczas ćwiczeń indywidualnych czy realizowanych w małej grupie.
Zawartość dostępna online
Logopedyczne ABC
Totet czy kotek, todut czy kogut?
Kulturalny maluch
Pod parasolem życzliwości
Zajęcia na czasie
Co nas zatruwa?
Zdrowe odżywianie niechaj każdego przedszkolaka nawykiem się stanie!
Edukacja matematyczna
Ćwiczenia pomocne w kształtowaniu pojęcia dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10
Praca z dzieckiem
Zabawa heurystyczna sposobem wspierania dziecięcego badania i odkrywania
Podstawa programowa
Przedszkole jako wyzwanie i rozwój nauczyciela
Jestem dzielnym przedszkolakiem
Cykl z ekspertem PWN
Twórcze zabawy przedszkolaków
Arteterapia w przedszkolu
Życzliwość to sztuka!
Edukacja przyrodnicza
Porozmawiajmy o pogodzie
Temat numeru
Wyobraźnia jako umysłowa podstawa procesu uczenia się