Kierunek muzeum
Na łamach wrześniowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” podejmujemy tematy związane ze wspieraniem całościowego rozwoju dziecka z wykorzystaniem technik i metod systemu „Edukacja przez ruch”. W niniejszym numerze magazynu podkreślamy również, jak niezmiernie ważne jest, aby poznać oczekiwania rodziców wobec przedszkola. Proponujemy Państwu sposoby na gromadzenie informacji o oczekiwaniach opiekunów względem placówki i dzielimy się schematem pracy nad oczekiwaniami rodziców wobec przedszkola.
We wrześniu poruszamy też temat edukacji przyrodniczej – przybliżamy przedszkolakom zachowania egzotycznych stworzeń żyjących w morzu poprzez opowieści ruchowe, nawiązujące wprost do rzeczywistych form aktywności zwierząt. Zachęcamy również Państwa do zastosowania zabaw logopedycznych w przedszkolu, proponując ćwiczenia dla dzieci z podziałem na grupę wiekową.
Osobne miejsce w niniejszym numerze czasopisma poświęciliśmy interesującemu zagadnieniu – roli arteterapii w pracy z osobami z deficytami. Podkreślamy, że można ona posłużyć również dzieciom przedszkolnym do kształtowania pozytywnych zachowań i nawyków, wspierając pożądane i prorozwojowe cechy oraz rozwijając pozytywne emocje. W artykule zatytułowanym „Sztuka jako terapia” znajdą też Państwo ćwiczenia arteterapeutyczne, zaproponowane przez Ewę Baranowską-Jojko i Aleksandrę Wiechułę.
W rubryce „Współpraca z rodzicami” publikujemy artykuł Anny Kałuby-Korczak zatytułowany „Oczekiwania rodziców wobec przedszkola”. Autorka podkreśla w nim, że „poznanie oczekiwań rodziców to ważny element pracy przedszkolnej. Szerzej – to jeden z podstawowych elementów poprawnych (satysfakcjonujących) kontaktów międzyludzkich. Wysłuchanie oczekiwań rodziców powoduje, że pojawia się także przestrzeń na wyartykułowanie oczekiwań, które przedszkole ma względem rodziców. Wzajemne wysłuchanie i zrozumienie daje szansę na lepszą współpracę i współdziałanie”.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Opowieści ruchowe a edukacja przyrodnicza”, autorstwa Anety Winczewskiej i dra Piotra Winczewskiego. Eksperci dzielą się z czytelnikami pomysłami na zabawy i gry ruchowe, które pozwolą na przystępne opisanie przedszkolakom rozmaitych zwierząt, zjawisk przyrodniczych i urządzeń. Edukacja przyrodnicza we wrześniu jest dla dzieci szczególnie atrakcyjna, ponieważ podopieczni mogą jeszcze żywo pamiętać wakacyjne wyjazdy z rodzicami. Nauczycielom będzie stosunkowo łatwo nawiązać do świeżych wspomnień i doświadczeń wychowanków.
W rubryce „Logopedyczne ABC” publikujemy artykuł Joanny Czapli zatytułowany „Wstępna diagnoza i zabawy logopedyczne w przedszkolu”. Glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i nauczyciel dyplomowany przekonuje w nim, że nauczyciel przebywający z wychowankami przez wiele godzin ma szansę na to, aby zauważyć wszelkie nieprawidłowości związane z rozwojem mowy podopiecznych, dlatego swoim działaniem może znacznie wspomóc diagnozę i terapię prowadzoną przez specjalistę. Joanna Czapla zachęca też czytelników, by w ramach działań profilaktycznych realizowali zabawy logopedyczne w przedszkolu i ćwiczenia wspomagające rozwój mowy przedszkolaków. „Wszelkie ćwiczenia powinny być wykonywane w formie zabawy, podczas codziennych spotkań z dziećmi – w trakcie dnia w przedszkolu zawsze można znaleźć chwilę na realizację radosnych zabaw logopedycznych. Nauczyciel powinien także pamiętać o tym, że stanowi wzór do naśladowania” – dodaje ekspertka.
Zawartość dostępna online
Kulturalny maluch
Kierunek muzeum
Logopedyczne ABC
Wstępna diagnoza i zabawy logopedyczne w przedszkolu
Edukacja matematyczna
Miara i mierzenie
Praca z dzieckiem
Samoocena dziecka w wieku przedszkolnym
Współpraca z rodzicami
Oczekiwania rodziców wobec przedszkola
Podstawa programowa
Mam prawa i obowiązki takie same jak wszyscy!
Arteterapia w przedszkolu
Sztuka jako terapia
Współpraca z rodzicami
O rozwijaniu w dzieciach zainteresowania książkami
Edukacja przyrodnicza
Opowieści ruchowe a edukacja przyrodnicza
Wywiad miesiąca
Muzeum z dziecięcych marzeń
Temat numeru
Wspieranie całościowego rozwoju dziecka