Wakacyjne zabawy logopedyczne
Na łamach czerwcowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” dzielimy się z Państwem pomysłami na przekazanie podopiecznym informacji na temat zdrowia, bezpieczeństwa i proekologicznego stylu życia. Podpowiadamy też, jak zaplanować pracę z dzieckiem zdolnym w przedszkolu, przybliżmy bajkoterapię – metodę terapeutyczną, pomagającą przezwyciężyć dziecięce lęki oraz przekazujemy pomysły na wakacyjne zabawy logopedyczne. Publikujemy również zasady savoir-vivre w kinie, które obowiązują zarówno małych, jak i dużych widzów.
Uwadze czytelników polecamy artykuł Joanny Skoczylas zatytułowany „Praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu”. Autorka przybliża czytelnikom cechy i potrzeby dziecka zdolnego, dzieli się propozycjami metod pracy z uzdolnionym podopiecznym i pomysłami na ćwiczenia i zabawy, które mogą być przydatne w pracy z maluchem wykazującym szczególne zdolności. Joanna Skoczylas podkreśla, że praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu powinna być systematyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb wychowanka – tylko wówczas sprzyja ona rozwojowi zdolności, jakie drzemią w dziecku.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Srebnickiej pt. „Bajkoterapia – skuteczna pomoc w łagodzeniu dziecięcych lęków”, który publikujemy w rubryce „Cykl z ekspertem PWN”. Ekspertka opisuje rolę i znaczenie metody terapeutycznej pomagającej zwalczyć dziecięce lęki i zachęca do tworzenia własnych bajek terapeutycznych, mających na celu wspomóc konkretne dziecko w konkretnej trudności. Przekonuje również, że bajkoterapia pomagają dzieciom uświadamiać sobie przyczyny i skutki danych zachowań. „Mali słuchacze zyskują przekonanie, że ze swoimi problemami nie muszą borykać się sami, ale także dostają konkretne przykłady radzenia sobie z trudnościami. Są to zawsze sposoby dostępne także w naszym życiu, bez magicznej różdżki czy czarodziejskiej interwencji” – dodaje Joanna Srebnicka.
W rubryce „Logopedyczne ABC” znajdą Państwo pomysły na wakacyjne zabawy logopedyczne, służące utrwaleniu umiejętności, które dziecko opanowało w ciągu ostatnich miesięcy. Joanna Czapla, autorka opracowania, przekonuje czytelników, że „warto zarezerwować część czasu na utrwalanie ćwiczeń logopedycznych, realizowanych w formie zabawy. Jest to dosyć istotne, aby zachować ciągłość realizowanych ćwiczeń, co znacznie podniesie skuteczność prowadzonej terapii. Zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci. Jest źródłem wielu bodźców, także okazją poznawania siebie, innych, otoczenia; warto wykorzystać pozytywne właściwości zabawy w celu kontynuowania ćwiczeń logopedycznych”. Zabawy logopedyczne zaproponowane przez glottodydaktyka, neurologopedę, oligofrenopedagoga i nauczyciela dyplomowanego można włączyć do wspólnych spacerów, wycieczek i czynności wykonywanych każdego dnia – przygotowywania posiłków, sprzątania i ubierania się.
Polecamy Państwu lekturę tekstu zatytułowanego „Jak zostać kulturalnym widzem, czyli kilka słów o kinowym savoir-vivrze”, który znajduje się w rubryce „Moja pierwsza wizyta w kinie”. Scenariusz przygotowany przez Agnieszkę Bukowińską pomoże Państwu przygotować podopiecznych do kulturalnego odbioru sztuki filmowej, kształtować umiejętności odczytywania informacji podanych w formie uproszczonych rysunków i rozwijać współpracę w obrębie grupy przedszkolnej poprzez wyznaczanie wychowankom zadań do wykonania.
Zawartość dostępna online
Logopedyczne ABC
Wakacyjne zabawy logopedyczne
Praca z dzieckiem
Jak pomóc przedszkolakowi w przeżywaniu poezji
Kodowanie w przedszkolu
Koduj z mamą, koduj z tatą...
Cykl z ekspertem PWN
Bajkoterapia – skuteczna pomoc w łagodzeniu dziecięcych lęków
Edukacja matematyczna
Wakacyjne łamigłówki dla najmłodszych
Moja pierwsza wizyta w kinie
Jak zostać kulturalnym widzem,
Współpraca z rodzicami
Rola rodziców w kształtowaniu postawy dziecka wobec aktywności ruchowej
Praca z dzieckiem
Praca z dzieckiem zdolnym w przedszkolu
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Podejmowanie niepopularnych decyzji
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Dokumentacja do wniosku nauczyciela mianowanego
Zajęcia na czasie
Witaj zabawo! Czyli czas na festyn!
Podstawa programowa
Jestem Polakiem!
Wywiad miesiąca
Podróże Misiołanków
Temat numeru
O przyjaźniach z przedszkola