Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu
Na łamach majowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” sprawdzamy gotowość podpiecznych do odraczania gratyfikacji, w zamian za większą nagrodę. Ponadto piszemy o niebezpieczeństwach, jakie napotykają dzieci w internecie oraz o zagrożeniach związanych ze zbyt wczesnym i zbyt szerokim dostępem do internetu. Przekazujemy Państwu również ulotkę dla rodziców pt. „Twoje dziecko bezpieczne w sieci”.
Edukacja przedszkolna to niezwykle ważny element struktury systemu oświaty. Jej celem jest wspieranie dziecka w osiągnięciu dojrzałości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W niniejszym numerze postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom zmiany prowadzące do zreformowania całego szkolnictwa, które rozpoczynają się w obszarze wychowania przedszkolnego.
W majowym wydaniu magazynu poruszamy również następujące zagadnienia:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Anny Świć pt. „Kodowanie a realizacja podstawy programowej w przedszkolu”. Ekspertka podkreśla w nim, że aktywności wprowadzające podstawy kodowania można włączyć do zajęć z zakresu każdej edukacji – matematycznej, językowej artystycznej czy gimnastycznej. „Nie musimy ich wydzielać, traktować jako odrębnych zajęć, świetnie bowiem korelują z innymi treściami edukacyjnymi, są też «przezroczyste tematycznie», więc niezależnie od realizowanych zagadnień czy tematyki tygodnia będą współgrały na zajęciach – dodaje Anna Świć przekonując czytelników, że zyskają na tym podopieczni i nie ma ryzyka, że ucierpi na tym realizacja podstawy programowej w przedszkolu.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł Anny Pryszczepko-Kosińskiej pt. „Czant edukacyjny i piosenka edukacyjna jako przykłady zastosowania drylu językowego na zajęciach z języka obcego”, który publikujemy w rubryce „Cykl z ekspertem PWN”. Autorka przybliża czytelnikom technikę nauczania, polegającą na mechanicznym powtarzaniu struktur języka obcego, które nauczyciel prezentuje słownie lub za pomocą nagrania. „Dzięki technice drylu dziecko szybko zapamiętuje nie tylko nowe słownictwo, ale też proste struktury zdaniowe. Jeśli nauczyciel potraktuje dryl w sposób twórczy, np. wykorzysta go w prostej zabawie lub zastosuje linię melodyczną w tle, nauka języka obcego może okazać się nie tylko łatwa, ale też przyjemna i będzie odbywać się mimochodem, w sposób nieświadomy, czyli będzie przypominać naukę języka ojczystego” – zapewnia ekspertka PWN.
W rubryce „Edukacja matematyczna” poruszamy niezwykle ważny temat, jakim jest geometria w przedszkolu. „Poszerzanie znajomości oraz rozwijanie umiejętności rozróżniania i klasyfikowania poszczególnych figur geometrycznych i ujmowania stosunków przestrzennych stanowi jedno z zadań w ramach edukacji matematycznej na pierwszym szczeblu kształcenia – już w trakcie przebywania dziecka w przestrzeni przedszkolnej. Potwierdzeniem tego jest zapis w podstawie programowej, w której czytamy: «Dziecko kończące wychowanie przedszkolne rozróżnia przedmioty, obiekty, kolory, podstawowe figury geometryczne i porównuje ich wielkości» – pisze dr Feliksa Piechota i dr Emilia Szymczak w artykule zatytułowanym „Geometria – inspiracja dla najmłodszych”. W majowym wydaniu czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” autorki dzielą się z czytelnikami pomysłami na zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym, służącymi utrwaleniu i doskonaleniu znajomości figur geometrycznych.
W rubryce „Zajęcia na czasie” znajdą Państwo gotowy scenariusz pracy z dziećmi w wieku 5-6 lat zatytułowany „Zajęcia kulinarne w przedszkolu”. Opracowanie autorstwa Izabeli Wiśniewskiej pozwoli wdrożyć w przedszkolu zasady kulturalnego zachowania się przy stole, kształtować umiejętności zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz rozwijać i doskonalić zmysł smaku, węchu, dotyku i wzroku podczas przygotowywania i smakowania przyrządzanych potraw. Ponadto zajęcia kulinarne w przedszkolu wzbogacają ofertę edukacyjną placówki, angażują i integrują jego społeczność oraz stwarzają okazję do czerpania radości z doświadczeń kulinarnych.
Temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w internecie podejmuje Anna Kałuba-Korczak w rubryce „Temat numeru”. Jego artykułu otwierającego majowy numer czaasopisma pozwoli Państwu zapoznać się z wynikami badań ankietowych mierzących, ile dzieci w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych. „Dla rodziców małych dzieci smartfon lub tablet są popularnymi sposobami na nagradzanie lub uspokajanie dzieci. Aż 1/4 dzieci używa urządzeń codziennie lub ma swoje własne urządzenie. Im starsze dziecko, tym odsetek dzieci posiadających własny sprzęt jest wyższy (dochodzi do 40% w grupie dzieci 6,5-letnich)” – pisze Anna Kałuba-Korczak.
Uwadze czytelników polecamy artykuł Joanny Czapli pt. „Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu. Komunikacja – jedna z najważniejszych potrzeb człowieka”, który publikujemy w rubryce „Logopedyczne ABC”. Glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i nauczyciel dyplomowany wyjaśnia w nim, dlaczego już od narodzin dziecka należy troszczyć się o stymulowanie rozwoju podopiecznego w całościowym zakresie, w tym także w sferze mowy. Ekspertka podkreśla również, że zadania z zakresu profilaktyki logopedycznej powinny być realizowane w znanym dziecku środowisku – domu rodzinnym i przedszkolu, gdzie wychowanek czuje się bezpiecznie. W ten sposób możemy zapobiegać zaburzeniom związanym z rozwojem mowy i wspomagać proces terapii logopedycznej.
W majowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy artykuł Marii Pecyny zatytułowany „Reforma oświaty a edukacja przedszkolna”. Autorka opisuje w nim etapy procesu zmian prowadzących do zreformowania całego szkolnictwa, które mają swój początek w obszarze wychowania przedszkolnego oraz wymienia zadania należące do placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Maria Pecyna jest również autorką artykułu pt. „ABC nauczyciela mianowanego”, który publikujemy w tej samej rubryce. Ekspertka przybliża czytelnikom warunki odbywania stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, specyfikę postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego i uprawnienia komisji kwalifikacyjnej. „Nauczyciel mianowany realizuje samodzielnie plan rozwoju zawodowego, nie korzysta z pomocy opiekuna stażu, tak jak stażysta i nauczyciel kontraktowy. Ewentualne problemy rozwiązuje bezpośrednio z dyrektorem przedszkola. Rola dyrektora jest więc w tym wypadku o wiele większa niż podczas ubiegania się o stopnie nauczyciela kontraktowego i mianowanego. Za okres stażu nauczyciel otrzymuje ocenę dorobku zawodowego” – podkreśla Maria Pecyna.
Zawartość dostępna online
Logopedyczne ABC
Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu
Praca z dzieckiem
Dziewczynki chcą być inżynierami
Kodowanie w przedszkolu
Kodowanie a realizacja podstawy programowej w przedszkolu
Edukacja matematyczna
Geometria – inspiracje dla najmłodszych
Moja pierwsza wizyta w kinie
Na planie filmowym,
Współpraca z rodzicami
Ulotka dla rodziców: Twoje dziecko bezpieczne w sieci
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
„Test pianki” a umiejętność odroczonej gratyfikacji
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
ABC nauczyciela mianowanego
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Reforma oświaty a edukacja przedszkolna
Cykl z ekspertem PWN
Czant edukacyjny i piosenka edukacyjna
Zajęcia na czasie
Zajęcia kulinarne w przedszkolu
Dzień bajek
Na porządki jest zawsze czas!
Podstawa programowa
Znam miejsce, w którym mieszkam!
Temat numeru
Dziecko w internecie