Wstyd u dziecka w wieku przedszkolnym
Na łamach kwietniowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” podejmujemy temat ekologii – propagujemy akcje ekologiczne w placówce opiekuńczo-wychowawczej, proponując scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Ziemi. W tym miesiącu poznajemy życie mrówek oraz używamy ich zachowań do ćwiczenia przydatnych umiejętności motorycznych i społecznych u podopiecznych. Ponadto kształtujemy motorykę małą u wychowanków oraz przekazujemy rodzicom przejrzystą ulotkę, zawierającą wskazówki do pracy nad sprawnością dłoni i palców u dzieci. Publikujemy również program profilaktyczno-wychowawczy przeznaczony dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej i oddziału zerówki oraz relację z pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior.
Zachęcamy Państwa do lektury arcyciekawego wywiadu miesiąca pt. „Książki dzieciństwa”. Prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb opowiada w nim o fascynującej literackiej edukacji małych dzieci, odbiorze literatury przez dziecko oraz terapeutycznych funkcjach literatury dla najmłodszych. „W obcowaniu z małym dzieckiem niezwykle ważna jest obecność dorosłego, który daje poczucie bezpieczeństwa i komunikuje się z dzieckiem w dziedzinach, które są dla nich wspólne. Jednym z takich obszarów jest ustna odmiana języka. We wczesnym dzieciństwie nie tak ważna jak książka jest opowieść. Od niej wszystko się zaczyna – wspólna obserwacja świata, przekaz uczuć, odczuwanie bliskości z drugim człowiekiem” – podkreśla ekspertka.
W rubryce „Kodowanie w przedszkolu” publikujemy artykuł Anny Świć zatytułowany „Rodzice w programie Mistrzowie Kodowania – ważni dla nas, ważni dla dzieci”, będący relacją z pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior, mającego na celu wprowadzenie elementów nauki programowania do edukacji przedszkolnej. Autorka radzi czytelnikom co zrobić, by przekonać rodziców, że zarówno kodowanie, jak i elementy nowoczesnych technologii czy robotyki są zasadne i korzystne dla rozwoju dzieci.
W rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola” publikujemy artykuł Anny Kordzińskiej-Grabowskiej pt. „Motoryka mała” wraz z ulotką dla rodziców, zawierającą praktyczne wskazówki do pracy nad sprawnością dłoni i palców u przedszkolaków. Ekspertka podkreśla, że motoryka mała ma wpływ na całościowy rozwój psychomotoryczny dziecka. „Podstawowymi umiejętnościami rozwijanymi podczas doskonalenia motoryki małej są: kontrolowane ruchy rąk i palców, chwytanie przedmiotów jedną ręką bez pomocy, manipulowanie nimi w celu wykonania zadania, skoordynowane używanie obydwu rąk. Każda czynność wykonana przy pomocy palców i dłoni ćwiczy i doskonali sferę rozwoju motorycznego. Dlatego dzieci, którym umożliwia się jak najwcześniej samodzielne zdobywanie doświadczeń poprzez wykonywanie codziennych czynności, osiągają wyższy stopień sprawności motorycznej, stają się bardziej samodzielne, a co za tym idzie, bardziej pewne siebie i ufne we własne siły” – dodaje Anna Kordzińska-Grabowska.
W tej samej rubryce publikujemy program profilaktyczno-wychowawczy autorstwa Justyny Pacury-Syrockiej pt. „Języczkowa Akademia Dobrego Wychowania”. Obejmuje on pracę wychowawczo-profilaktyczną, uwzględniającą dbałość o piękno mowy, doskonalenie werbalnego sposobu porozumiewania się oraz kształtowanie zasad dobrego wychowania. Zachęcamy Państwa do wywieszenia niniejszego programu profilaktyczno-wychowawczego na tablicy ogłoszeń przed gabinetem lub do wklejenia go do zeszytów dzieci.
W poprzednim numerze czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” omówiliśmy prawno-formalne aspekty związane z realizacją stażu na stopień nauczyciela mianowanego. W kwietniowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy artykuł Marii Pecyny zatytułowany „Egzamin nauczyciela kontraktowego”, w którym przedstawiamy specyfikę egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego i radzimy, jak przygotować się do jednego z najtrudniejszych egzaminów w życiu nauczyciela.
Zawartość dostępna online
Praca z dzieckiem
Wstyd u dziecka w wieku przedszkolnym
Dawnych zabaw czar
Kodowanie w przedszkolu
Rodzice w programie Mistrzowie Kodowania
Cykl z ekspertem PWN
Historyjki obrazkowe
Edukacja matematyczna
Konstruowanie gier i zabaw – rozwiązania praktyczne
Moja pierwsza wizyta w kinie
Jak powstaje film
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Motoryka mała
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Program profilaktyczno-wychowawczy „Języczkowa akademia dobrego wychowania”
Poczuć swoją wartość
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Egzamin nauczyciela kontraktowego
Zajęcia na czasie
Przedstawienie z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi
Podstawa programowa
Z wizytą w krainie mrówek
Wywiad miesiąca
Książki dzieciństwa
Temat numeru
Od osiemnastowiecznych ochronek do przedszkoli w XXI wieku