Doskonalenie umiejętności liczenia
Na łamach dwudziestego czwartego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” poruszamy arcyciekawy temat, jakim jest prokrastynacja – tendencja do odwlekania lub rozwlekania w czasie czynności, które powinny być pilnie wykonane. Przybliżamy czytelnikom przyczyny tego zjawiska i proponujemy kilka użytecznych technik, pomagających w walce z tą powszechną przypadłością.
W lutym przekazujemy czytelnikom scenariusze przydatne do pracy z grupą w każdym wieku – prezentujemy zabawy paluszkowe dla przedszkolaków, zachęcamy do organizacji zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej i pracy z podopiecznymi metodą projektu w przedszkolu. Ponadto wyjaśniamy, czym jest pedagogika Freineta, koncentrująca się na potrzebach dzieci i dzielimy się pomysłami na kreatywne zabawy z okazji Dnia Dinozaura.
W rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola” publikujemy artykuł Małgorzaty Łuby zatytułowany „Byle za długo nauczyciela przedszkola nie zwlekać, czyli jak radzić sobie z prokrastynacją”. Psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i trener wyjaśnia, że „prokrastynacja przypomina pułapkę, która po cichu może sabotować naszą życiową aktywność. Najpierw przynosi ulgę lub daje przyjemność, by po upływie pewnego czasu pokazać swoje zupełnie inne oblicze – niekonstruktywnego nawyku, niszczycielskiej siły dla naszych celów i marzeń. Możliwości poradzenia sobie z nią jest niemało. Każda jest na swój sposób dobra, pod warunkiem, że zaczniemy wprowadzać ją w życie i ruszymy z miejsca”.
W rubryce „Zajęcia na czasie” znajdą Państwo gotowy zestaw zabaw dla dzieci zatytułowany „Dzień Dinozaura”. Opracowanie autorstwa Anny Kordzińskiej-Grabowskiej dostarcza czytelnikom mnóstwa inspiracji do przeprowadzenia edukacyjnych zajęć w grupie przedszkolnej. Dzień Dinozaura to okazja do rozmowy na temat paleontologii – z pomocą niniejszego zestawu zabaw przedszkolaki poznają cechy charakterystyczne dinozaurów, dowiadują się, kiedy żyły, co jadły i jak się poruszały.
W tej samej rubryce znajduje się artykuł dra Piotra Winczewskiego pt. „W krainie zwierząt. Zabawy paluszkowe dla przedszkolaków”. Autor dzieli się z czytelnikami pomysłami na aktywności usprawniające dłonie kilkulatków. Każde z zaproponowanych przez eksperta ćwiczeń stanowi odrębną opowieść ruchową angażującą mięśnie rąk – co więcej – wszystkie z nich ilustrują zachowania zwierząt.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł Renaty Stawczyk-Mizińskiej zatytułowany „Pedagogika Freineta w polskim przedszkolu”. Autorka prezentuje w nim dwa przykłady zajęć z wykorzystaniem technik freinetowskich – tworzenie swobodnego tekstu i doświadczenia poszukujące. „Głównym zadaniem nauczyciela w przedszkolu jest pomoc wychowankowi w rozwijaniu jego umiejętności m.in.: samodzielności, kreatywności, odpowiedzialności, umiejętności dostrzegania problemu i wyciągania wniosków, planowania oraz kształtowania postaw społeczno-emocjonalnych. Wszystkie te elementy można odnaleźć w koncepcji pedagogicznej Celestyna Freineta, która skupia całą uwagę na dziecku, opiera się na rozumowym wykorzystaniu zainteresowań dziecka i zaspakajaniu jego potrzeb rozwojowych” – wyjaśnia Renata Stawczyk-Mizińska.
W bieżącym wydaniu czasopisma poruszamy temat ekologicznej żywności, chcąc zachęcić podopiecznych do dbania o otaczające ich środowisko. Metoda projektu w przedszkolu pomoże rozwijać zainteresowania przyrodnicze i proekologiczne wychowanków, kształtować nawyk utrzymania porządku w najbliższym otoczeniu i doskonalić umiejętności obserwacji przyrody. W realizacji powyższych celów pomoże Państwu scenariusz zajęć „My, ekoludki i ekologiczna żywność. Metoda projektu w przedszkolu” autorstwa Eweliny Stępniak.
Dziecko z dysleksją napotyka specyficzne trudności w uczeniu się czytania i pisania. Nie wynikają one ze złej woli podopiecznego, nie są też związane z poziomem inteligencji wychowanka czy zaniedbaniami w domu. Aby dziecko z dysleksją miało szansę na wszechstronny, prawidłowy rozwój, niezbędna jest współpraca przedszkola z rodzicami. W tym miesiącu postanowiliśmy wesprzeć rodziców dzieci ze zdiagnozowaną dysleksją i opiekunów pociech z tak zwanej grupy ryzyka dysleksji, publikując w „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” ulotkę z praktycznymi poradami. Zachęcamy, aby przekazali ją Państwo rodzicom podopiecznych podczas zebrania lub w trakcie zajęć adaptacyjnych w przedszkolu.
W tej samej rubryce zamieszczamy tekst Kamili Olgi Stępień pt. „Karta obserwacji. Skuteczna pomoc dla każdego nauczyciela”. Autorka radzi w nim, jak opracować arkusz obserwacji, aby pomógł każdemu nauczycielowi w jego codziennej pracy oraz przekazuje czytelnikom przykładową kartę obserwacji rozwoju dziecka czteroletniego.
Zawartość dostępna online
Edukacja matematyczna
Doskonalenie umiejętności liczenia
Angielski w przedszkolu
Każdy przedszkolak doskonale o tym wie, że języków obcych warto uczyć się!
Praca z dzieckiem
Pedagogika Freineta w polskim przedszkolu
Nuda jest potrzebna!
Artykuł promocyjny
Nie trać głosu!
Podstawa programowa
Bardzo ważna sprawa, aby umieć czytać i pisać!
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Narzędzia wspomagające walkę z prokrastynacją
Zajęcia na czasie
Dzień dinozaura
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Ulotka dla rodziców: Dzieci z ryzykiem dysleksji
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Karta obserwacji. Skuteczna pomoc dla każdego nauczyciela
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Byle za długo nie zwlekać
Moja pierwsza wizyta w kinie
Fajny czy niefajny
Zajęcia na czasie
Kierunek kreatywność
W krainie zwierząt
My, ekoludki i ekologiczna żywność
My, ekoludki
Wywiad miesiąca
Jak sztuka znajduje malucha?
Temat numeru
Dziadkowie przedszkolaków