Cukier niejedno ma imię
Na łamach listopadowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” wprowadzamy dzieci w świat ekonomii, radzimy, jak zorganizować większe wyjście z przedszkola z punktu widzenia prawnego oraz wyjaśniamy, dlaczego kompetencje miękkie są tak ważne w zawodzie nauczyciela. W tym miesiącu polecamy Państwu edukacyjne gry i zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków oraz zachęcamy do poszukiwań mikołajkowych prezentów podczas wieczornego lub popołudniowego spaceru.
W bieżącym numerze czasopisma publikujemy scenariusze zajęć dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, umożliwiające kształcenie umiejętności opisanych w czternastym obszarze działalności edukacyjnej przedszkola, określonym w podstawie programowej w przedszkolu jako: tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka. Szczególny nacisk kładziemy na nabywanie umiejętności czytania.
Nadwaga i otyłość u dzieci to coraz powszechniejszy problem. Na łamach niniejszego wydania magazynu zastanawiamy się, co mogą zrobić nauczyciele i opiekunowie przedszkolni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnej epidemii otyłości. Ponadto zachęcamy Państwa do organizacji zajęć edukacyjnych, podczas których główną rolę odgrywają eksperymenty z cukrem.
Uwadze czytelników polecamy w szczególności artykuł Anny Świć pt. „Mistrzowie Kodowania Junior w Przedszkolu nr 83 w Lublinie”, znajdujący się w rubryce „Nowe technologie w przedszkolu”. Autorka przekonuje w nim, że kontakt dzieci z nowoczesnymi technologiami może być kreatywny, wartościowy i bezpieczny. Relacja z pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior, którego celem było pobudzenie logicznego myślenia i kreatywności u podopiecznych, dostarcza mnóstwa inspiracji do organizacji edukacyjnych zajęć w przedszkolu, wprowadzających dzieci w cyfrowy świat.
Arcyciekawy artykuł pt. „Po co nam w życiu kompetencje miękkie?” znajdą Państwo w rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola”. Małgorzata Łuba, psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i trener przekonuje w nim, że u osób, które wykonują zawody społeczne, umiejętności miękkie są absolutną podstawą, aby móc w dobry i efektywny sposób wykonywać powierzone zadania. Ekspertka wymienia również najważniejsze korzyści płynące z posiadania umiejętności miękkich oraz proponuje ćwiczenia pozwalające rozwijać psychospołeczne umiejętności życiowe.
W niniejszym wydaniu czasopisma nie zabrakło materiałów do realizacji wymagań, jakie stawia przed nauczycielami podstawa programowa w przedszkolu w aspekcie przygotowania dzieci do nabywania umiejętności czytania. W listopadzie zachęcamy też Państwa do zapoznawania podopiecznych ze znakami i symbolami graficznymi, których jest pełno wokół nas. Te istotne elementy dziecięcej rzeczywistości tworzą bowiem prawdziwie ludzki, kulturowy świat. Gotowe scenariusze zajęć, ułatwiające kształcenie umiejętności, które opisuje podstawa programowa w przedszkolu w punkcie czternastym, znajdą Państwo w artykule Elżbiety Korczewskiej i Joanny Kozubek pt. „Dziecko w świecie symboli i znaków”.
W rubryce „Zajęcia na czasie” publikujemy artykuł Anny Kordzińskiej-Grabowskiej zatytułowany „Gry i zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków”, w którym przekonujemy Państwa, że Andrzejki to nie tylko czas wspaniałej zabawy, ale także okazja do organizacji edukacyjnych zajęć. Autorka przekazuje czytelnikom pomysły na zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków, utrwalające znajomość kolorów lub liczb, rozbudzające wyobraźnię i uczące wychowanków cierpliwości.
„Z każdym rokiem w naszym kraju przybywa osób z nadwagą i otyłością. Dane dotyczące wzrostu masy ciała polskich dzieci są przerażające. Wyniki badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia dowodzą, że wśród dzieci w wieku przedszkolnym nadwaga występuje u 7–11% dziewcząt i u 8–16% chłopców, natomiast otyłość u 3,5–5% dziewcząt i u 4–5% chłopców” – pisze Anna Nowak w artykule zatytułowanym „O problemie dużej wagi, czyli skąd nadwaga i otyłość”. Dietetyk przestrzega, że polskie dzieci charakteryzuje najszybszy wzrost wskaźnika BMI. Dlatego też osobne miejsce w naszym magazynie postanowiliśmy poświęcić na omówienie zagadnień związanych z problematyką nadmiernej masy ciała u najmłodszych podopiecznych. Ponadto przekazujemy Państwu pomysły na edukacyjne eksperymenty z cukrem w roli głównej, które publikujemy w dziale „Kącik małego odkrywcy”.
Zawartość dostępna online
Kącik małego odkrywcy
Cukier niejedno ma imię
Zajęcia na czasie
W poszukiwaniu mikołajkowych prezentów
Edukacja matematyczna
Kształtowanie umiejętności klasyfikacji
Cykl z ekspertem PWN
Nagroda i kara
Nowe technologie w przedszkolu
Mistrzowie Kodowania Junior
Awans zawodowy nauczyciela
Rola opiekuna stażu
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Umiejętności miękkie
Współpraca z rodzicami
Ulotka dla rodziców: Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Wyjścia poza teren przedszkola
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Po co nam w życiu kompetencje miękkie?
Zdrowy przedszkolak
O problemie dużej wagi,
Zajęcia na czasie
Gry i zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków
Podstawa programowa
Dziecko w świecie symboli i znaków
Temat numeru
Podstawy ekonomii w przedszkolu? Dlaczego nie