O buraczku nieboraczku
Na łamach październikowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” staramy się Państwa przekonać, że poznawanie liter może być ciekawą formą zabawy – zachęcamy tym samym do wychodzenia z podopiecznymi z budynku, aby na ulicach szukać liter i napisów, jednocześnie ćwicząc kompetencje niezbędne do nauki czytania. Przedstawiamy również zalety i wady grup mieszanych w przedszkolu oraz aby radzimy, jak pomóc przedszkolakom radzić sobie ze złością.
W tym miesiącu dotykamy też spraw ostatecznych. Zbliża się pierwszy listopada – dzień zadumy, przemyśleń i refleksji nad życiem. W niniejszym numerze podpowiadamy, jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i wyjaśniamy, jak dzieci pojmują zjawisko śmierci w zależności od ich wieku.
W dwudziestym dziewiątym wydaniu czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” nie zabrakło również gotowych scenariuszy zajęć. W tym miesiącu świętujemy Dzień Pluszowego Misia, pamiętając o roli przytulanki w rozwoju emocjonalnym dziecka i organizujemy Dzień Postaci z Bajek, zapoznając podopiecznych ze zwrotami grzecznościowymi, niezbędnymi w codziennym życiu. Przekazujemy Państwu również propozycje ćwiczeń dla najmłodszych, kształtujące orientację przestrzenną.
W październikowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” poruszamy następujące zagadnienia:
W bieżącym numerze czasopisma publikujemy scenariusze zajęć dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, umożliwiające kształcenie umiejętności opisanych w 14. obszarze działalności edukacyjnej przedszkola, określonym w podstawie programowej wychowania przedszkolnego jako: tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka. Szczególny nacisk kładziemy na nabywanie umiejętności czytania.
W artykule otwierającym niniejszy numer magazynu podpowiadamy, jak rozmawiać z dziećmi o śmierci. Ten niezwykle ważny, a zarazem trudny temat podejmuje Anna Kałuba-Korczak. Autorka przekazuje Państwu również ściągę z przykładowymi odpowiedziami na najczęściej zadawane przez dzieci pytania. „Nie przekazujemy dzieciom nieprawdziwych informacji («Rodzice nigdy nie umrą»), nie okłamujemy ich – nawet, jeśli wydaje się nam to «dobre» dla dziecka. Jeśli temat wydaje się dorosłemu zbyt trudny emocjonalnie, może odmówić rozmowy lub przenieść ją na inny, dogodniejszy dla siebie termin, ale podawanie nieprawdziwych informacji zawsze podważa wiarygodność dorosłego. Lepiej jest powiedzieć «teraz nie będziemy o tym rozmawiać», niż skłamać” – podkreśla Anna Kałuba-Korcz.
W rubryce „Zajęcia na czasie” publikujemy scenariusz zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia, opracowany przez Annę Biernacką, nauczyciela mianowanego, pedagoga i psychologa. Pomoże on Państwu kształtować u dzieci poczucie przynależności do grupy poprzez wspólne obchodzenie nietypowego święta. Dzień Pluszowego Misia to także doskonała okazja do nauki prezentacji przed grupą oraz słuchania i doceniania wypowiedzi rówieśników.
Orientacja przestrzenna to jeden z obszarów z zakresu edukacji matematycznej, jaki poznają dzieci w wieku przedszkolnym. To umiejętność wymagana w szkole, na każdej lekcji, nie tylko matematyki, a także warunek prawidłowego funkcjonowania człowieka w otaczającej rzeczywistości. W rubryce „Edukacja matematyczna” publikujemy artykuł zatytułowany „Orientacja przestrzenna. Propozycje ćwiczeń dla najmłodszych” autorstwa dra Feliksa Piechoty i dr Emilii Szymczak. Proponowane zadania służą kształtowaniu umiejętności odróżniania strony lewej od prawej, określaniu kierunków i ustalaniu położenia obiektów w stosunku do aktualnego położenia dziecka.
Jak pracować z dziećmi o różnych możliwościach fizycznych, emocjonalnych i umysłowych? Jakimi zasadami powinien kierować się nauczyciel, by jego praca była efektywna, satysfakcjonująca i pozytywnie wpływała na rozwój podopiecznych? Na te pytania odpowiada Kinga Katarzyna Szozda w artykule pt. „Grupy mieszane w przedszkolu”, który publikujemy w rubryce „Praca z dzieckiem”. Autorka zaznacza, że „większość polskich placówek wychowania przedszkolnego od lat praktykuje system dobierania dzieci do grup ze względu na rocznik urodzenia. Trzylatki rozpoczynające edukację przedszkolną trafiają tam, gdzie znajdują się ich rówieśnicy, i razem z nimi wędrują po szczeblach edukacji aż do najstarszej grupy. Jednak w ciągu ostatnich lat, za sprawą zmian w systemie edukacji, coraz częstsze staje się zjawisko mieszanych grup wiekowych. W związku z tym, wielu nauczycieli staje przed wyzwaniem, jakim jest praca z dziećmi znajdującymi się na różnych poziomach rozwoju”.
Psycholog terapeuta i pedagog podkreśla również, że grupy mieszane w przedszkolu powinny stwarzać dzieciom możliwość integracji, a nie powodować niepotrzebną rywalizację. Kinga Katarzyna Szozda zachęca Państwa do organizowania zabaw drużynowych z zastrzeżeniem, że w drużynach znajdą się osoby o różnych zdolnościach motorycznych. „Poza aktywnościami typowo sportowymi (jak piłka, dwa ognie czy murarz) sprawdzą się zabawy ogólnorozwojowe, ćwiczące motorykę małą i dużą. Warto pamiętać też o wykorzystaniu muzyki i pracy z instrumentem w ramach ćwiczeń ruchowych. Odpowiednio wyreżyserowana zabawa z dźwiękiem korzystnie wpływa na system nerwowy najmłodszych i może być doskonałym narzędziem pracy w przedszkolu” – dodaje autorka.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Pawła Nowaka pt. „Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli”. Prawnik specjalizujący się w problematyce prawa pracy i prawa oświatowego przybliża czytelnikom proponowane przez resort zmiany, jakie w najbliższym czasie czekają polską edukację. Podczas konferencji z udziałem Minister Edukacji Narodowej, która odbyła się 27 czerwca 2016 roku w Toruniu, zapowiedziano wprowadzenie nowego stopnia awansu zawodowego − nauczyciela specjalisty. „Miałby to być piąty stopień awansu po: nauczycielu stażyście, kontraktowym, mianowanym i dyplomowanym, a przed honorowym tytułem profesora oświaty. Wiązałaby się z nim podwyżka miesięcznych wynagrodzeń nauczyciela” – dodaje Paweł Nowak.
Zawartość dostępna online
Zdrowy przedszkolak
O buraczku nieboraczku
Pisanie i czytanie w przedszkolu
Czytanie po „nowemu”?
Edukacja matematyczna
Orientacja przestrzenna
Artykuł promocyjny
Kolekcja indywidualnego rozwoju
Praca z dzieckiem
Fonosfera w przedszkolu
Dziecięce wybuchy złości
Grupy mieszane w przedszkolu
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Być jak z gumy…
Zajęcia ruchowe
Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych metodą zadaniową z elementami gimnastyki mózgu
Współpraca z rodzicami
Ulotka dla rodziców: Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie integracji sensorycznej
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli
Zwolnienia lekarskie oraz dłuższe nieobecności nauczycieli – uregulowania prawne
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Być jak z gumy, czyli kilka słów o elastyczności psychologicznej
Zajęcia na czasie
Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek w przedszkolu
Scenariusz zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia
Zajęcia ruchowe
Sprawnie pokonuję przeszkody
Wywiad miesiąca
Świat multimediów
Podstawa programowa
Poznajemy litery drukowane
Temat numeru
Każdy, kto się urodził, kiedyś umrze