Ptaszek
Na łamach czerwcowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” piszemy o przedszkolnych pożegnaniach oraz przygotowujemy nauczycieli wychowawców i rodziców do wrześniowej adaptacji w przedszkolu. W bieżącym numerze przekazujemy Państwu scenariusze zajęć dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, służące rozwijaniu umiejętności opisanych w czternastym obszarze działalności edukacyjnej przedszkola, określonym w programie wychowania przedszkolnego jako: kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Alergia pokarmowa dziecka to coraz powszechniejszy problem, z którym boryka się również personel instytucji opiekuńczo-wychowawczej. Zagadnieniu diety w przedszkolu postanowiliśmy poświęcić osobne miejsce w czerwcowym wydaniu magazynu.
Czerwiec to także miesiąc świętowania. Obchodzimy nie tylko Dzień Dziecka, ale także Międzynarodowy Dzień Przytulania. W tym miesiącu publikujemy zbiór różnego rodzaju zabaw, które korespondują z tematyką bliskości. Lektura artykułu Anny Kordzińskiej-Grabowskiej pt. „Dzień Przytulania” inspiruje do organizacji dni otwartych dla dzieci i rodziców oraz zaplanowania scenariusza uroczystości, obejmującego ćwiczenia z ruchu rozwijającego.
W artykule pt. „Kącik książkowy” znajdą Państwo materiały dydaktyczne, umożliwiające rozwijanie umiejętności, które opisuje program wychowania przedszkolnego w czternastym obszarze, określonym jako: kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym opracowała Elżbieta Korczewska i Joanna Kozubek. „Przy pomocy dorosłych maluch zaczyna postrzegać i rozpoznawać znane przedmioty, zwierzęta, urządzenia. W taki to sposób książka staje się przedmiotem odkrywania i poznawania przez dziecko świata. Wiek przedszkolny to „złoty wiek” kształtowania się „gotowości czytelniczej”, wyrażającej się w potrzebie słuchania opowiadań, baśni, szukania kontaktu z książką, która jest dla dziecka źródłem przyjemnych doznań, a w późniejszym czasie podstawą do opanowania sztuki czytania” – podkreślają ekspertki. Dlatego też program wychowania przedszkolnego w punkcie czternastym zakłada, że przedszkolak powinien opanować umiejętność koncentrowania się na tekście czytanym przez osobę dorosłą oraz zdolność interpretowania i wypowiadania się na temat treści poznanych utworów literackich.
W życiu niemal każdej rodziny nadchodzi moment, kiedy pociecha rozpoczyna edukację. Adaptacja w przedszkolu wiąże się z nowymi emocjami, jakich doświadcza nie tylko dziecko, ale także rodzice, rozstający się ze swoją pociechą na wiele godzin. W artykule zatytułowanym „Adaptacja. Co przeżywa małe dziecko?” Monika Występska radzi, jak pomóc podopiecznemu przejść z sukcesem czas adaptacji. „Każde przedszkole i każdy żłobek powinny mieć opracowany i określony czasowo program adaptacyjny, którego zadaniem jest zapewnienie dziecku optymalnych warunków do łatwej adaptacji. Plan adaptacyjny jest jednak tylko ogólnym zarysem wszelkich przygotowań dziecka do warunków i wymagań nowego środowiska, gdyż każde dziecko inaczej reaguje na zmiany. Nie ma jasnych, sprawdzonych reguł, więc plan ten, po rozpoznaniu reakcji dzieci, ustalany jest indywidualnie dla każdego z nich” – wyjaśnia autorka. Należy również pamiętać, że adaptacja w przedszkolu jest ważna nie tylko dla samych dzieci, lecz również dla nauczycieli wychowawców. W trakcie takich spotkań mogą poznać wychowanków, porozmawiać z ich rodzicami i zorientować się, na co powinno się zwrócić uwagę podczas indywidualnej pracy z każdym z nich.
Czy możliwe jest zastąpienie podstawowych produktów żywnościowych, takich jak mleko, zboża glutenowe czy jaja, innymi, o zbliżonej wartości odżywczej? Jakie produkty powinna zawierać zdrowa dieta w przedszkolu? Na te pytania odpowiada Anna Nowak w artykule zatytułowanym „Bilansowanie diety dziecka z alergią pokarmową”. Autorka przybliża czytelnikom przyczyny rozwoju alergii i podaje listę produktów, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne u dzieci. „Podobnie, jak w przypadku alergii na białka mleka krowiego, alergia na gluten występująca w wieku dziecięcym jest schorzeniem typowym dla tego okresu życia. Zastosowanie restrykcyjnej diety pozbawionej zbóż glutenowych w większości przypadków niesie za sobą bardzo duże szanse na jej wyciszenie już po okresie wieku przedszkolnego” – podkreśla dietetyk. Ponadto, właściwie skomponowana dieta w przedszkolu, prócz tego, że jest gwarancją dobrego samopoczucia dziecka, zapobiega również wystąpieniu wielu chorób w wieku dorosłym.
W rubryce „Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy tekst Marty Handzlik pt. „Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne”, przybliżający aspekty prawne związane z przyznawaniem świadczeń i warunki, jakie musi spełnić nauczyciel, aby nabyć prawa do świadczenia kompensacyjnego. „Należy pamiętać o tym, że świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielowi tylko wtedy, gdy ostatnim stosunkiem pracy przed przejściem na to świadczenie był stosunek pracy w oświacie. Jeżeli nauczyciel pozostawał równocześnie w kilku różnych stosunkach pracy, w tym poza szkolnictwem, to nabędzie prawo do świadczenia kompensacyjnego pod warunkiem, że te stosunki pracy zostaną rozwiązane nie później niż w dniu rozwiązania stosunku pracy w oświacie” – podkreśla autorka.
Zawartość dostępna online
Zajęcia na czasie
Ptaszek
Przed wakacyjną wyprawą
Współpraca z rodzicami
Komunikacja to skarb
Praca z dzieckiem
Adaptacja
Wolontariusz w przedszkolu
Konflikt wśród dzieci?
Zdrowy przedszkolak
Wszy? Żaden wstyd!
Bilansowanie diety dziecka z alergią pokarmową
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Nie taka krytyka straszna... – ćwiczenia
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Ulotka dla rodziców: Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola cz. 2
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola
Wprowadzanie innowacji w programach wychowania przedszkolnego
Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola
Nie taka krytyka straszna…
Zajęcia na czasie
Mieszkańcy ulicy Śmiesznej
Zabawy parateatralne dla przedszkolaków
Dzień Przytulania
Narysuj mi muzykę
Karta pracy
Karta pracy 4-latka. Kumkanie na polanie.
Wywiad miesiąca
Czas na sport
Podstawa programowa
Kącik książkowy
Temat numeru
Pożegnania, rozstania, podsumowania…