Na łamach wrześniowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” publikujemy artykuły, których lektura pozwoli Państwu uczynić placówkę otwartą na rodziców i środowisko. W niniejszym numerze podejmujemy temat współpracy z rodzicami w trudnych sytuacjach oraz organizacji pracy z dziećmi odroczonymi od obowiązku szkolnego. Wywiad miesiąc pt. „Wychowanie przez czytanie” zainspiruje Państwa do kształtowania dobrych nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków, zaś artykuł „Dzień Przedszkolaka okazją do integracji w przedszkolu” dostarczy mnóstwa pomysłów na efektywne włączenie dziecka w życie grupy.
Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z Ireną Koźmińską, założycielką i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, zatytułowanego „Wychowanie przez czytanie”. Inicjatorka ogólnopolskiej kampanii czytelniczej w rozmowie z Dominiką Stefanowską wyjaśnia, dlaczego 20 minut czytania dziennie ma tak ogromne znaczenie dla przyszłości dziecka oraz radzi czego kategorycznie nie robić, aby nie zniechęcić wychowanków do książek. Irena Koźmińska podkreśla, że nieodłącznym elementem wychowania przez czytanie jest zasilanie emocjonalne i towarzyszenie podopiecznym podczas tej niezwykle ważnej czynności. „Dla dziecka największą wartością jest obecność rodzica lub innego bliskiego dorosłego – i jego uwaga. Podczas czytania mu to dajemy. Budujemy przy tym więź, która jest podstawą empatii, zdrowia emocjonalnego i możliwości uczenia się dziecka” – dodaje ekspertka.
W rubryce „Pedagogika, Psychologia, Organizacja” staramy się Państwa przekonać, że pojęcie „dyscyplina” wbrew powszechnej opinii, ma bardzo pozytywny wydźwięk. Lektura artykułu Anny Kałuby-Korczak pt. „Pozytywna dyscyplina – cóż to takiego?” pomoże nauczycielom wychowawcom radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami podopiecznych oraz budować dobre relacje na linii dorosły-dziecko. „Pozytywna dyscyplina to wiara «podejście wychowawcze» zakładająca, że dziecko – traktowane z szacunkiem i stanowczością przez spokojnego, dojrzałego dorosłego – będzie potrafiło w przyszłości (jeśli się je tego wcześniej nauczy oraz wesprze psychicznie) dokonywać mądrych wyborów, dobrych dla niego i jego otoczenia społecznego. Podejście to wyklucza kary oraz przemoc psychiczną jako środki wychowawcze” – wyjaśnia autorka. Jak stosować pozytywną dyscyplinę w praktyce? Jakie metody postępowania sprawdzą w przypadku niewłaściwego zachowania dziecka? Jak unikać spornych sytuacji? Odpowiedzi na pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.
W osiemnastym numerze magazynu dzielimy się z Państwem materiałami dydaktycznymi, ułatwiającymi kształcenie umiejętności rachunkowych przedszkolaków, których wymaga realizacja podstawy programowej w przedszkolu w punkcie 13.2. Opracowanie autorstwa Elżbiety Korczewskiej i Joanny Kozubek pozwoli Państwu ćwiczyć z podopiecznymi umiejętność wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania. „Pierwszą umiejętnością, której uczy się dziecko trzyletnie, a nawet młodsze, jest dostrzeganie zmian typu: dosuwanie i odsuwanie konkretnych przedmiotów oraz związane z tym zwiększenie lub zmniejszenie liczby elementów. Ukoronowaniem treningu rachowania u najstarszych przedszkolaków jest liczenie w pamięci, do czego dziecko nie potrzebuje już konkretów ani zbiorów zastępczych” – piszą autorki.
Zbliżający się okres jesienny to czas wzmożonych zachorowań. W tak dużej gromadzie, jaką stanowi grupa przedszkolna, wirusy mają idealne warunki do namnażania się i atakowania coraz to nowych osób. Początek roku szkolnego wiąże się z koniecznością podejmowania działań uświadamiających rodzicom, jakie skutki wywołuje notoryczne przyprowadzanie chorego, niedoleczonego lub przeziębionego dziecka do przedszkola. Dlatego też osiemnasty numer magazynu otwiera artykuł pt. „Zakatarzony problem. Jak radzić sobie z rodzicami, którzy przyprowadzają chore dzieci do przedszkola?” autorstwa Kingi Rusin, ekspertki ds. psychologii stosowanej i nauczyciela mianowanego. Jego lektura pozwoli Państwu przygotować się do rozmowy z opiekunami w celu wyjaśnienia, że każde chore dziecko w przedszkolu stanowi zagrożenie dla zdrowia pozostałych członków grupy.
W rubryce „Razem z rodzicami” znajdą Państwo artykuł Małgorzaty Warzkiewicz zatytułowany „Dzień Przedszkolaka okazją do integracji w przedszkolu”, w którym przekazujemy Państwu gotowe propozycje zajęć, pozwalające zintegrować grupę przedszkolną. „Jeżeli Dzień Przedszkolaka ma mieć charakter integracyjny, zajęcia, zabawy czy inne atrakcje należy zaplanować w taki sposób, by każde z biorących w nim udział dzieci mogło wykazać się swoimi umiejętnościami czy wiedzą. Dlatego też w scenariuszu uroczystości powinny się znaleźć różnego rodzaju konkursy, zawody i atrakcje, z których mogą skorzystać wszystkie dzieci bez wyjątku. Jest to przecież doskonała wręcz okazja do tego, by maluchy funkcjonujące poza grupą mogły wykazać się swoją biegłością i sprawnością w zakresie, w którym czują się naprawdę dobrze. Pozwoli to innym rówieśnikom dostrzec potencjał takiego dziecka i docenić jego starania, co jest dobrym początkiem do nawiązania relacji koleżeńskich” – przekonuje autorka.
W rubryce „Poradnik prawny nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy tekst Wiesławy Mądrowskiej zatytułowany „Indywidualizacja pracy z dzieckiem odroczonym od obowiązku szkolnego”. Autorka pisze w nim, że „z formalnego punktu widzenia do prowadzenia indywidualizacji pracy teoretycznie powinien być przygotowany każdy nauczyciel. Jednak wiedza teoretyczna poparta nawet kilkuletnią praktyką niewiele może znaczyć, jeśli niewłaściwy będzie sposób myślenia o dziecku, nauczaniu i roli nauczyciela. Chcąc efektywnie pracować z dziećmi na różnych poziomach rozwoju, nauczyciel powinien przede wszystkim uwolnić się od nastawienia na realizację programu wychowania przedszkolnego jednakowego dla wszystkich dzieci”. Wiesława Mądrowska pokazuje również przykład programu wspomagania rozwoju podopiecznego oraz dzieli się zbiorem metod, które warto zastosować wspierając wychowanków w osiągani dojrzałości szkolnej w zakresie przygotowania do nauki pisani i czytania.