Na łamach czerwcowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” publikujemy artykuł zatytułowany „Przedszkolak bezpieczny na wakacjach”, pozwalający zaplanować zajęcia w przedszkolu, które umożliwią poznanie i utrwalenie zasad bezpiecznych podróży, zabaw i wędrówek. Przygotowaliśmy dla Państwa również szereg materiałów ułatwiających organizację pracę z początkiem września, a wśród nich scenariusz zebrania z rodzicami, pomagający w nawiązaniu dobrych stosunków z opiekunami podopiecznych oraz artykuł zachęcający do organizacji Dnia Przedszkolaka – spotkania dzieci, rodziców i nauczycieli, będącego atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych wydarzeń inaugurujących nowy rok szkolny.
Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy opisowi niezwykle ważnego zagadnienia, jakim jest opieka nad dzieckiem dla nauczyciela. Temat ten podejmuje radca prawny Joanna Lesińska, która przypomina czytelnikom, że nauczyciele mający małe lub chore dzieci, mogą wykorzystać dni wolne na opiekę nad dzieckiem na tych samych zasadach, co pozostali pracownicy. Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego podkreśla również, że „nauczyciel w czasie opieki nad chorym dzieckiem nie ma prawa do wynagrodzenia za pracę (chyba że w jednostce oświatowej obowiązują korzystniejsze regulacje), może natomiast otrzymać zasiłek opiekuńczy”.
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach – naszym czytelnikom przekazujemy scenariusze zajęć, ułatwiające kształcenie umiejętności, które opisuje podstawa programowa w przedszkolu w punkcie 13.1. Lektura artykułu pt. „Przedszkolak za pan brat z matematyką. Materiały do realizacji podstawy programowej” autorstwa Elżbiety Korczewskiej i Joanny Kozubek powoli Państwu wspomagać rozwój intelektualny podopiecznego i kształtować u niego umiejętność wyodrębniania przedmiotów, które chce policzyć. W aspekcie edukacji matematycznej podstawa programowa w przedszkolu zakłada bowiem, że pod koniec szóstego roku życia przedszkolak sprawnie liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego.
W tym miesiącu w „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” przybliżamy zasady, na podstawie których ustala się ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy oraz informujemy, jakie metody dokonywania zmian w dokumentacji przedszkolnej są właściwe i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Państwa uwadze polecamy w szczególności dwa teksty poruszające zagadnienie samokontroli i samodyscypliny, które publikujemy w rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola”. Lektura artykułu Małgorzaty Łuby dostarcza motywacji do wyznaczania sobie ważnych celów i wytrwania w postanowieniach, gdy z każdej strony otacza nas mnóstwo rozpraszających uwagę bodźców. „Samokontrola i samodyscyplina to niezwykle przydatne narzędzia, dzięki którym robimy to, co powinniśmy, unikając szkodliwych pokus. Możemy budować je krok po kroku nawet najdrobniejszymi gestami. Ważne jednak, aby działo się to w atmosferze wiary w sukces, cierpliwości dla samego siebie i regularności podejmowanych działań” – wyjaśnia psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i trenerka. Praktyczne uzupełnienie artykułu stanowi tekst pt. „Samodyscyplina. Zestaw ćwiczeń do artykułu o samodyscyplinie”.
W rubryce „Razem z rodzicami” publikujemy szereg porad pozwalających nawiązać pozytywne relacje z opiekunami podopiecznych, a także zamieszczamy przykładowy scenariusz zebrania z rodzicami nowych dzieci, opracowany przez Annę Biernacką. Autorka podkreśla, że „pierwsze zebranie nauczyciela z rodzicami jest bardzo ważnym wydarzeniem dla obu stron. Sprawnie przeprowadzone może pomóc w nawiązaniu dobrych stosunków, także między samymi rodzicami, co ułatwia w późniejszym czasie radzenie sobie w przypadku jakichkolwiek problemów w grupie”. Proponowany scenariusz zebrania z rodzicami umożliwi Państwu przedstawienie uczestnikom spotkania najważniejszych informacji, jednocześnie pozostawiając pole do otwartej dyskusji na tematy związane z adaptacją wychowanków w przedszkolu.
W tym miesiącu przekonujemy naszych czytelników, że oprócz zebrania z rodzicami, nauczyciel wychowawca może zorganizować niezapomniane wydarzenie w przedszkolu, stanowiące doskonałą okazję do zainaugurowania nowego roku szkolnego, a także zintegrowania wychowanków, rodziców i nauczycieli. Zachęcamy Państwa do lektury artykułu pt. „Tere-fere-kuku, czyli Dzień Przedszkolaka
w rozgłośni radiowej” autorstwa Agnieszki Bukowińskiej i Justyny Chłopek, nauczycielek z Przedszkola nr 8 w Zalesiu Dolnym, które jak co roku zaplanowały plenerową imprezę inauguracyjną z rodzicami – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.