Na łamach majowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” przypominamy i przybliżamy metody uspołeczniania dzieci – poprzez organizowanie zabaw udawanych, odtwarzanie różnych ról czy stworzenie regulaminu z prawdziwego zdarzenia. Jesteśmy przekonani, że lektura artykułu otwierającego szesnasty numer pisma dostarczy Państwu mnóstwa inspiracji do zorganizowania zajęć wspierających rozwój społeczny podopiecznych. W tym miesiącu zachęcamy czytelników, by z pomocą dzieci zorganizowali Dzień Matki i Ojca w przedszkolu. Z myślą o obchodach tych ważnych dla przedszkolaków świąt, publikujemy zbiór scenariuszy do przygotowania nieszablonowych zajęć. W niniejszym wydaniu magazynu nie zabrakło również gotowych konspektów zajęć w przedszkolu oraz materiałów ułatwiających kształcenie umiejętności, jakie opisuje w punkcie 12.3 podstawa programowa w przedszkolu.
Osobne miejsce w naszym czasopiśmie poświęciliśmy opisowi kompetencji rady pedagogicznej w przedszkolu. Temat ten podejmuje Wiesława Mądrowska, przekazując Państwu arkusz analizy realizacji zadań statutowych rady pedagogicznej.
W rubryce „Zajęcia na czasie” publikujemy scenariusz uroczystości dla dzieci czteroletnich zatytułowany „Dzień Matki i Ojca w przedszkolu”. Materiały dydaktyczne autorstwa Elżbiety Karczewskiej pomogą podopiecznym zrozumieć znaczenie świąt o charakterze rodzinnym, pokonać tremę podczas występu publicznego oraz aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu przyjęcia dla najbliższych.
W tekście pt. „Dzień przyjaźni. Scenariusz dla dzieci trzy- i czteroletnich” kontynuujemy temat podjęty w ubiegłym miesiącu, przekazując Państwu materiały dydaktyczne służące wypracowaniu u podopiecznych postawy szacunku i przyjaźni wobec rówieśników. Scenariusz przygotowany przez Lidię Kołodziejską obejmuje kształtowanie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz współdziałania w zabawach i w sytuacjach zadaniowych. Dzień przyjaźni w przedszkolu to także doskonała okazja do nauki kulturalnego zwracania się do kolegów i osób dorosłych.
W rubryce „Praca z dzieckiem” publikujemy tekst zatytułowany „Konspekty zajęć w przedszkolu z wykorzystaniem metody synektycznej” oraz cztery scenariusze zajęć dla dzieci pięcio- i sześcioletnich, wraz z odniesieniami do konkretnych obszarów podstawy programowej w przedszkolu. Opracowane przez Izabelę Trancygier konspekty zajęć w przeszkolu służą m.in. rozwijaniu wyobraźni twórczej, kształtowaniu umiejętności opowiadania, zachęcaniu do kreatywnego myślenia i doskonaleniu mowy u podopiecznych.
W majowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” publikujemy tekst Wiesławy Mądrowskiej zatytułowany „Analityczno-oceniające rady pedagogiczne w przedszkolu”. Autorka podkreśla, że zakres podsumowania pracy przedszkola może wynikać z zadań, jakie rady pedagogiczne w przedszkolu mają do spełnienia. „Głównym zadaniem jest dbanie o jakość przedszkola poprzez tworzenie koncepcji pracy pedagogicznej, a tym samym współdecydowanie o kierunku jego rozwoju. Podsumowanie może być także dokonane w formie sprawozdań z realizacji poszczególnych planów, które następnie będą poddane dyskusji na posiedzeniach rady. Efektem obrad powinny być konkretne wnioski, które rada powinna wypracować i określić ich wykonawców, a także czas ich realizacji” – dodaje ekspertka.
W tym miesiącu Elżbieta Korczewska i Joanna Kozubek przekazują Państwu materiały służące kształceniu umiejętności, które opisuje podstawa programowa przedszkolu w obszarze 12.3. Scenariusze zajęć przeznaczone dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat pozwolą podopiecznym rozpoznawać zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku. „Ukierunkowana obserwacja określonych zjawisk przyrodniczych sprawia dzieciom niebywałą radość, zaspokaja naturalną ciekawość i jest impulsem do dalszego dociekania ich istoty. Zjawiskiem trudno dostrzegalnym jest to dotyczące rozwoju ptaków w gniazdach. Dzieci widzą, jak gawrony, gołębie budują gniazda na gałęziach drzew, ale nie są w stanie dostrzec tego, co dzieje się wewnątrz gniazd. Tą wiedzę musimy przekazać im my – dorośli, poprzez opowiadanie bądź prezentację filmów przyrodniczych. Przy realizacji tego tematu należy uświadomić dzieciom konieczne zachowania człowieka wobec zwierząt i ich potomstwa” – piszą autorki.