Na łamach kwietniowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” prezentujemy osiem zasad organizacji udanej imprezy dla przedszkolaków oraz szereg porad, jak stworzyć plan nietuzinkowych urodzin w przedszkolu według zwyczajów z różnych krajów świata. Przekazujemy Państwu również scenariusze zajęć z okazji Święta Unii Europejskiej oraz plan warsztatów decoupage dla dzieci, w trakcie których podopieczni wraz z tatusiami przygotują wspaniały prezent na Dzień Matki. W tym miesiącu publikujemy materiały ułatwiające kształcenie umiejętności, jakie opisuje w punkcie 12.2 podstawa programowa w przedszkolu. Z ich pomocą dziecko dowie się, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin.
Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy na omówienie ważnego zagadnienia, jakim jest praca z dzieckiem z cukrzycą w przedszkolu. Temat ten podejmuje Joanna Czapla, uznany glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i nauczyciel dyplomowany. Ekspertka zapewnia, że „dzięki odpowiedniej opiece medycznej dziecko chore na cukrzycę może funkcjonować jak pozostałe dzieci będące w placówce przedszkolnej”.
Piętnaste wydanie czasopisma otwiera artykuł Małgorzaty Warzkiewicz zatytułowany „Nasze małe święta. Rozmawiamy z dziećmi o uroczystościach”. Jego lektura pozwoli Państwu zorganizować niezapomniane urodziny w przedszkolu, a także dostarczy mnóstwa pomysłów na stworzenie scenariusza uroczystości według zwyczajów z różnych krajów świata. Autorka podkreśla, że „dzieci przez aktywność uczą się przynależności do grupy, tworzą swoje własne tradycje i zasady, wiedzą, że tworzą małą grupę społeczną. Wspólne świętowanie pokazuje dzieciom, czym jest radość życia, wspólna zabawa, żarty i satysfakcja ze współdziałania. To także okazja do poznawania różnorodności charakterów, zainteresowań, umiejętności i marzeń innych ludzi oraz sposobność do nauczenia się akceptacji”. Małgorzata Warzkiewicz wymienia również osiem zasad organizacji udanej imprezy dla przedszkolaków – od świąt Bożego Narodzenia, po Walentynki, Dzień Babci i urodziny w przedszkolu.
Pozostając w temacie obchodów ważnych dla dzieci świąt, publikujemy artykuł „Warsztaty decoupage dla dzieci i tatusiów”. Anna Helak-Dymek przybliża czytelnikom technikę plastyczną, polegającą na dekorowaniu przedmiotów poprzez naklejanie wyciętych lub powyrywanych wzorów z serwetek lub zadrukowanego papieru na uprzednio przygotowane powierzchnie. Autorka zachęca, by z okazji zbliżającego się Dnia Matki zorganizować warsztaty decoupage dla dzieci, podczas których dzieci własnoręcznie wykonają efektowny upominek dla swoich mam.
W rubryce „Temat numeru” przekazujemy Państwu scenariusz zajęć dla dzieci starszych, służący wypracowaniu u podopiecznych postawy szacunku i przyjaźni wobec rówieśników. Zachęcamy również, by w tym celu zorganizować dzień przyjaźni w przedszkolu. Scenariusz przygotowany przez Małgorzatę Warzkiewicz obejmuje kształtowanie przyjaznej postawy wobec wszystkich dzieci w grupie i naukę przestrzegania zasad zabawy z rówieśnikami.
W rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola” Małgorzata Łuba, psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i trener przekonuje czytelników, że każdy nauczyciel, wychowawca i dyrektor potrzebuje pierwiastka liderskiego, aby inne osoby, a w szczególności te młode, za nim podążały. W tym celu publikujemy artykuł zatytułowany „Na czele grupy czyli o umiejętnościach liderskich” oraz zestaw ćwiczeń pozwalających rozwijać umiejętności przywódcze, by mogli Państwo skutecznie przewodzić pracą grupy.
W kwietniowym numerze magazynu „Wychowanie w przedszkolu” Elżbieta Korczewska i Joanna Kozubek przekazują Państwu materiały do realizacji podstawy programowej w obszarze 12.2. Scenariusze zajęć przeznaczone dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat pozwolą podopiecznym zrozumieć potrzebę poszanowania przyrody i dostosować swoje postępowanie do obowiązujących zasad jej ochrony. „Małe dzieci muszą zatem poznawać nie tylko zasady chronienia zasobów przyrody, ale przyswajać również to, że nie można przywłaszczać sobie nawet najdrobniejszego zwierzątka znalezionego podczas spaceru, bo to może zagrozić jego życiu. Każda istota, roślina potrzebuje określonych warunków, aby funkcjonować i wzrastać, a człowiek nie może ingerować w ich naturalne środowisko. O tym każde dziecko, również to najmłodsze, musi wiedzieć” – podkreślają autorki.
W rubryce „Praca z dzieckiem ze SPE” publikujemy artykuł Joanny Czapli zatytułowany „Dziecko z cukrzycą w przedszkolu”. Autorka informuje czytelników, o czym nie należy zapominać, pracując z przewlekle chorym podopiecznym oraz wymienia obowiązki spoczywające na dyrektorze placówki, do której uczęszcza chore dziecko, jakie wynikają z komunikatu wydanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Joanna Czapla podkreśla, że dziecko z cukrzycą w przedszkolu powinno mieć stworzone warunki, w których będzie się czuło bezpiecznie i akceptowane przez kolegów z grupy. „Dzięki temu może najpełniej rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, uczyć się odpowiedzialności i skutecznego działania, poznawać rzeczywistość i procesy towarzyszące codziennemu życiu, czuć się członkiem grupy przedszkolnej” – dodaje autorka.