W trzynastym wydaniu czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” publikujemy artykuły dotyczące pracy z dzieckiem nieśmiałym, rozwijania umiejętności opisanych w punkcie 11.2 podstawy programowej w przedszkolu i edukacji matematycznej – z wykorzystaniem takich metod jak klocki logiczne Dienesa czy proste doświadczenia z mierzeniem płynów.
Na łamach niniejszego numeru magazynu poruszamy również następujące zagadnienia:
Lektura wywiadu miesiąca z Wojciechem Kozłowskim, fizjoterapeutą i terapeutą SI, zatytułowana „Dieta sensoryczna przedszkolaka”, dostarczy Państwu cennej wiedzy na temat metod pracy z rodzicami dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz zapewniania wymagającym podopiecznym optymalnych warunków do radzenia sobie z ograniczeniami.
W rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola” publikujemy tekst pt. „Zawodowy kryzys – kilka słów o wypaleniu zawodowym” autorstwa Małgorzaty Łuby. Psycholog i psychoterpaeutka poznawczo-behawioralna przestrzega w nim, że „wypalenie zawodowe nie pojawia się nagle, po konkretnym trudnym zdarzeniu. Nie jest więc krótkotrwałą odpowiedzią na stres. Rozwija się stopniowo, co oznacza, że zaczyna się od zachowań prawidłowych, pozytywnych i postępuje ku nieprawidłowym i negatywnym”.
Polecamy Państwu w szczególności lekturę artykułu pt. „Wykorzystanie klocków logicznych Dienesa do kształtowania pojęć matematycznych” autorstwa Lidii Kołodziejskiej, traktującego o rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym. Ekspertka przybliża czytelnikom czym są klocki logiczne Dienesa i wyjaśnia, w jaki sposób mogą one uatrakcyjnić zajęcia edukacyjne w przedszkolu.
W rubryce „Pedagogika, Psychologia, Organizacja” publikujemy artykuł zatytułowany „Dzień zabawek w przedszkolu”, w którym Anna Kałuba-Korczak zachęca Państwa do organizacji atrakcyjnej lekcji służącej nauce współpracy i podmiotowości. „Pozwolenie na przyniesienie przez przedszkolaka zabawki rozwija jego kompetencje w zakresie podmiotowości, umiejętności dokonywania wyboru oraz odpowiedzialności za swoje rzeczy. Dodatkowo kształtują się umiejętności społeczne w zakresie rozróżniania moje – nie moje, dzielenia się, zarządzania (kierowania) pracą grupy” – wyjaśnia autorka.
W tym miesiącu w „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” radzimy Państwu jak, zgodnie z prawem, postępować w przypadku wystąpienia trudnych sytuacji związanych z niedostatecznym nadzorem nauczyciela, niewłaściwym stanem obiektów lub sprzętów, niepokojącym stanem zdrowia dziecka lub gwałtownym zachowaniem podopiecznego. Z tekstu Joanny Lesińskiej pt. „Wypadek w przedszkolu” na przykładzie studiów przypadku dowiedzą się Państwo, jak należy się zachować w przypadku wystąpienia tych trudnych sytuacji. „Nauczyciele mają obowiązek zrobić wszystko, by nie dochodziło do nieszczęśliwych wypadków w przedszkolach. Innymi słowy, pomimo dopuszczenia danej zabawy w ramach zajęć nauczyciel powinien reagować, gdy którekolwiek z dzieci nie przestrzega zasad bezpieczeństwa i gdy można przewidywać realną możliwość zaistnienia wypadku” – zaznacza radca prawny.
Podstawa programowa w przedszkolu w punkcie 11.2 zawiera zapis informujący, że dziecko kończące wychowanie przedszkolne rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku oraz wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji. Aby ułatwić Państwu pracę z dzieckiem, mającą na celu kształcenie tych umiejętności, publikujemy tekst Elżbiety Korczewskiej i Joanny Kozubek pt. „Przedszkolak i prognozy pogody. Materiały do realizacji podstawy programowej”.