Na łamach styczniowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” poruszamy kwestie związane z oddziaływaniem czasu na przedszkolaki, które nie potrafią jeszcze zrozumieć pojęć związanych z kalendarzem, zegarem i upływem godzin. Publikujemy również szereg artykułów wspomagających naukę zegara dla dzieci oraz scenariusze zajęć, ułatwiające kształcenie umiejętności, jakie zawiera podstawa programowa w przedszkolu.
Na łamach niniejszego numeru magazynu poruszamy również następujące zagadnienia:
W rubryce „Praca z dzieckiem ze SPE” publikujemy artykuł Joanny Czapli zatytułowany „Seplenienie się nie zmieni, gdy terapii nie docenisz”. Uznany glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i nauczyciel dyplomowany podkreśla w nim, że bez specjalistycznej terapii seplenienie u dziecka nie zniknie wraz z upływem lat. „Rodzice małych, sepleniących przedszkolaków lub uczniów klas początkowych szkoły podstawowej, odwiedzający gabinety, poradnie logopedyczne, często wypowiadają takie słowa: myślałem, że to minie, myślałam, że z tego wyrośnie, czekałem, aż to przejdzie. Niestety dzieci z wadami wymowy bez systematycznie prowadzonej terapii nie poradzą sobie, problem sam nie mija” – wyjaśnia autorka.
Dwunaste wydanie czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” otwiera artykuł Lidii Kołodziejskiej pt. „A czas płynie. Poczucie czasu u dzieci przedszkolnych”. Autorka porusza bardzo ważne zagadnienie, jakim jest edukacja matematyczna i opisuje jej nieodłączony element, który stanowi nauka zegara dla dzieci. „Przyjmuje się, że pełne kompetencje intelektualne w zakresie oceny zmian w czasie pojawiają się u dziecka stosunkowo późno – około 12. roku życia. Jednak już od okresu przedszkolnego należy wdrażać malucha do różnicowania i określania zmian w czasie oraz rozwijać umiejętność pomiaru czasu” – pisze ekspertka.
W rubryce „Temat numeru” dzielimy się również scenariuszami zajęć dydaktyczno-wychowawczych, mającymi na celu kształtowanie orientacji w czasie – z ich pomocą nauka zegara dla dzieci stanie się dla wychowanków atrakcyjną formą aktywności. Proponowane przez nas zabawy umożliwią podopiecznym dostrzeganie zmienności wyglądu otaczającego świata, przyporządkowywanie przedmiotów odpowiednim porom roku, doskonalenie umiejętności odczytywania godziny i poznanie funkcji zegara.
W rubryce „Zajęcia na czasie” publikujemy scenariusz zajęć służących rozwijaniu myślenia twórczego w czasie zajęć plastycznych, opartych na łączeniu wielu materiałów i technik. Proponowany przez nas plan pracy pozwala nauczycielom dostosować stopień trudności wykonywanych zadań. Rozwijanie myślenia twórczego umożliwiają takie zabawy jak: projektowanie i wykonywanie przebrań na bal karnawałowy, organizowanie wystawy strojów karnawałowych i omawianie przez dzieci efektów pracy.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł „Moja rodzina” autorstwa Małgorzaty Warzkiewicz. Autorka podkreśla, że podejmowanie tematu rodziny, więzi rodzinnych i ich znaczenia w życiu dziecka, wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny podopiecznego i pozwala rozwinąć w wychowanku poczucie bezpieczeństwa i przynależności. „Każde dziecko potrzebuje (nawet jeśli jest za małe, by to sobie uświadomić) rozbudowanych i pełnych relacji rodzinnych. Czasem nie wie, w jaki sposób one funkcjonują i rozwijają się, ale dzięki nim ma poczucie bezpieczeństwa oraz czuje się potrzebne i kochane. Dzięki temu prawidłowo się rozwija i funkcjonuje w społeczeństwie. Jako nauczyciele możemy przyczynić się do tego, by przedszkolak był odpowiednio zsocjalizowany i otwarty na relacje z członkami rodziny, jeżeli tylko odpowiednio pokierujemy procesem edukacyjnym w tym zakresie” – wyjaśnia ekspertka.
W styczniowym „Poradniku prawnym nauczyciela i dyrektora przedszkola” omawiamy:
Państwa uwadze polecamy również tekst Wiesławy Mądrowskiej pt. „Rada pedagogiczna, jej rola i zadania”, przybliżający zagadnienia związane z oceną efektywności procesów zachodzących w przedszkolu. Autorka przypomina, że „Rada pedagogiczna w zakresie swoich kompetencji stanowiących zatwierdza plany pracy przedszkola. Ustawa o systemie oświaty nie określa bliżej, jakie to mają być plany. Nie ma obowiązku realizacji planu pracy, przedszkole natomiast musi realizować program wychowawczy i program profilaktyki, które zgodnie z planowanymi zmianami ustawy o systemie oświaty już wkrótce mają być połączone w jeden program wychowawczy”.