W listopadowym wydaniu czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” koncentrujemy się na kształtowaniu pozytywnych nawyków żywieniowych. Dwudziesty numer czasopisma otwiera artykuł zatytułowany „ABC zdrowego odżywiania. Kształtowanie pozytywnych postaw”, zachęcający do stosowania różnorodnej i zbilansowanej diety. W rubryce „Zajęcia na czasie” prezentujemy scenariusze zajęć wprowadzające dzieci w świat warzyw i owoców, zaś w dziale „Praca z dzieckiem” podejmujemy temat różnorodnych nieprawidłowości związanych z jedzeniem, które zaobserwować można u dziecka z zaburzeniami odżywiania.
W rubryce specjalnej „Akademia rozwoju nauczyciela przedszkola” Małgorzata Łuba porusza niezwykle interesujący temat, jakim jest skuteczna komunikacja. Psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna i trenerka przekazuje Państwu zestaw ćwiczeń doskonalących umiejętność mówienia w sposób który sprawi, by inni chcieli słuchać. „Prawdziwie skuteczna komunikacja to taka, kiedy osiągamy to, na czym nam zależy. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że zazwyczaj mówimy po to, żeby inni nas wysłuchali, czasami zastosowali się do naszych wskazówek, sugestii, rad, poleceń. W rzeczywistości nasze wypowiedzi będą realizować bardziej rozbudowane cele” – wyjaśnia autorka.
Państwa uwadze polecamy w szczególności scenariusz zajęć warsztatowych przeznaczony dla starszych grup przedszkolnych, służący wdrożeniu dzieci do zdrowego stylu życia i zdrowego ożywiania się. Szczegółowy plan pracy z wychowankami znajdą Państwo w artykule Anny Kałuby-Korczak pt. „ABC zdrowego odżywiania. Kształtowanie pozytywnych postaw”.
Problem zaburzeń odżywiania, które zdarzają się coraz młodszym dzieciom, przybliża czytelnikom Joanna Czapla w artykule zatytułowanym „Przedszkolak z zaburzeniami odżywiania”. Glottodydaktyk, neurologopeda, oligofrenopedagog i dyplomowany nauczyciel wyjaśnia, jakie czynniki powodują trudności w przyjmowaniu pokarmów, jakie napotyka dziecko z zaburzeniami odżywiania oraz wymienia zachowania, które można uznać za niepokojące w przypadku niemowląt czy przedszkolaków. „Jeśli dziecko z zaburzeniami odżywiania uczęszcza do przedszkola, to po postawieniu diagnozy i podjęciu oddziaływań terapeutycznych rodzice powinni poinformować o tym nauczyciela. Wówczas też nauczyciel pracujący z dzieckiem powinien otrzymać wskazówki, w jaki sposób postępować z maluchem w przedszkolu i jak wspierać dziecko i rodziców w procesie terapeutycznym. W działania o charakterze terapeutycznym na terenie placówki przedszkolnej należy włączyć także pedagoga i logopedę czy neurologopedę, zależnie od potrzeb dziecka” – dodaje autorka.
W tym miesiącu stawiamy na edukację matematyczną w przedszkolu i rozwój kompetencji społecznych u wychowanków. W tym celu publikujemy pomoce dydaktyczne służące kształtowaniu orientacji przestrzennej na osi prawo-lewo, poczucia rymu i rytmu oraz powtarzalności.
Naszym czytelnikom przekazujemy również scenariusze zajęć zawierające kreatywne zabawy matematyczne doskonalące umiejętność liczenia w zakresie 12 oraz materiały do realizacji wymagań, jakie stawia przed nauczycielami podstawa programowa w przedszkolu w aspekcie kształcenia umiejętności matematycznych u wychowanków w wieku od trzech do sześciu lat.
W artykule pt. „Tworzymy i układamy rytmy! Edukacja matematyczna dziecka w przestrzeni przedszkolnej” dr Feliksa Piechota i mgr Emilia Szymczak przekonują czytelników, że edukacja matematyczna w przedszkolu przepełniona jest rytmami. „Świadczy o tym chociażby przemienność liczb nieparzystych i parzystych czy różnego rodzaju układy rytmiczne, za których pomocą możemy liczyć, np.: dwójkowy, trójkowy itp. Ważne jest zatem, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci dostrzegania regularności i tego, co ulega powtórzeniu w ich otoczeniu” – dodają autorki.
Propozycje ćwiczeń służących rozwijaniu umiejętności współpracy w grupie znajdą Państwo w opracowaniu zatytułowanym „Zimowe zabawy matematyczne. Scenariusz zajęć wspierających rozwój umiejętności matematycznych u dzieci starszych”, autorstwa Eweliny Śliwy. Poprzez kreatywne zabawy matematyczne podopieczni uczą się przeliczać na konkretach w zakresie 12, dzielić liczmany po równo, porównywać liczbę liczmanów, orientować się na kartce papieru oraz rozróżnia prawą i lewą stronę ciała.
Pozostając w temacie realizacji wymagań, jakie stawia przed nauczycielami podstawa programowa w przedszkolu, publikujemy tekst Lidii Kołodziejskiej zatytułowany „Zabawy przygotowujące do nauki pisania”. Zaproponowane przez autorkę zadania, pomogą Państwu doskonalić sprawność manualną dziecka w zakresie manipulowania przedmiotami, działalności plastycznej i rozwijania mięśni dłoni.