Na łamach październikowego wydania czasopisma „Wychowanie w przedszkolu” przedstawiamy sprawdzone metody radzenia sobie ze złością przedszkolaka i podpowiadamy, jak wykorzystywać i kierunkować energię, aby służyła dziecku i grupie. W tym miesiącu razem z podopiecznymi ćwiczymy cierpliwość – wierzymy, że bez tej kluczowej umiejętności nie można osiągać upragnionych celów.
Na łamach niniejszego numeru magazynu poruszamy również następujące zagadnienia:
W rubryce „Zajęcia na czasie” przekazujemy Państwu scenariusz wycieczki w przedszkolu, zachęcając do realizacji tematyki związanej z jesienią. Proponowany przez nas plan wycieczki przedszkolnej do gospodarstwa agroturystycznego lub gospodarstwa rolnego dla każdej grupy wiekowej, służy zapoznaniu podopiecznych ze sposobami obróbki i przechowywania owoców i warzyw na zimę oraz wzbogacaniu słownictwa wokół tematu „dary jesieni”. Plan wycieczki przedszkolnej opracowany przez Małgorzatę Warzkiewicz pomoże również zaznajomić wychowanków z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie pobytu w gospodarstwie.
Nauka angielskiego w przedszkolu polega na stwarzaniu rozwijającemu się dziecku nowych, wymagających i autentycznych sytuacji komunikacyjnych oraz dostarczaniu mu wzorców zachowań – zarówno językowych, jak i niejęzykowych. Kształcenie umiejętności językowych u podopiecznych to niezwykle interesujące i wieloaspektowe zagadnienie, dlatego postanowiliśmy poruszyć ten temat na łamach niniejszego wydania magazynu. W wywiadzie z dr Hanną Wysocką, psycholingwistką, metodykiem i dydaktykiem języka angielskiego, rozmawiamy o nauce angielskiego w przedszkolu. Ekspertka radzi jak optymalnie zaplanować tematykę i przebieg zajęć oraz tłumaczy, jak nie oceniać efektów nauczania, by angielski dla przedszkolaków nie przestał być angażującą, a zarazem edukującą zabawą.
Państwa uwadze polecamy również artykuł Marzeny Tyl i Doroty Kaczmarczyk zatytułowany „Książka (i nie tylko) odwiedza przedszkole. Literatura we wrocławskim przedszkolu «Columbus»”, dostarczający mnóstwa pomysłów na zorganizowanie angażujących spotkań czytelniczych w grupach przedszkolnych. „To, że lektura pojawia się w naszym życiu każdego dnia, nie oznacza monopolu na nauki humanistyczne – czytanie przekłada się bowiem na ogólny rozwój i wpływa na całe nasze życie. Dziecko potrzebuje wsparcia i działań służących wszechstronnemu rozwojowi, także przez mądrą lekturę” – podkreślają autorki.
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach – przekazujemy naszym czytelnikom scenariusze zajęć dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, ułatwiające kształcenie umiejętności, które opisuje podstawa programowa w przedszkolu w punkcie 13.3. Lektura artykułu pt. „Tyle samo? Materiały do realizacji podstawy programowej” autorstwa Elżbiety Korczewskiej i Joanny Kozubek powoli Państwu trenować z podopiecznymi umiejętność liczenia elementów zbioru i posługiwania się liczebnikami głównymi. „Doskonaląc umiejętności ujęte w obszarze 13.3 podstawy programowej, nauczyciel musi mieć świadomość, że są one niezbędne dla kształtowania się w umyśle dziecka pojęcia liczby naturalnej (głównie w aspekcie kardynalnym i porządkowym). Rozwijać zatem należy dwa zakresy myślenia przedszkolaków: po pierwsze operacyjne rozumowanie przy ustalaniu stałości liczebności dwóch zbiorów” – podkreślają autorki.
Osobne miejsce w naszym magazynie poświęciliśmy zagadnieniu terapii zaburzeń sensorycznych u dzieci. W artykule zatytułowanym „Gdy zmysły nie współgrają. Zaburzenia sensoryczne u dzieci przedszkolnych” Joanna Fronczak wymienia wybrane objawy dysfunkcji u dziecka, które powinny zaniepokoić pedagogów i rodziców oraz wyjaśnia, jakie kroki należy podjąć w celu postawienia diagnozy. Aby wychwycić zaburzenia sensoryczne u dzieci, należy je wnikliwie obserwować, a w szczególności w obszarze dynamiki i prawidłowości rozwoju ruchowego, reakcji dziecka na bodźce zewnętrzne, poziomu i rodzaju aktywności, umiejętności koncentracji uwagi i postępów w rozwoju mowy. „Na podstawie wyników diagnozy i obserwacji zostają opracowywane indywidualne plany terapii. Również rodzice otrzymują wskazówki, które powinni realizować w domu” – dodaje ekspertka.