Dołącz do nas

Wychowanie w przedszkolu

U króla Maciusia - miejsce edukacji rodzinnej

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – nowa oferta edukacyjna Muzeum POLIN dla przedszkoli 

Z myślą o przedszkolakach przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań 3-6 latków. Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia  oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą.

Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu.

Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej

Lokomotywą przez wystawę

Uwaga! Odjazd! Z królestwa Maciusia wyruszy pociąg, którym będziemy podróżować przez galerie wystawy stałej. Motywem przewodnim stanie się znany nam wszystkim wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima. Spacerując po wystawie, poszukamy miejsc, gdzie będzie na nas czekać wiele przygód. Po powrocie podzielimy się wspomnieniami z podróży i wykonamy pamiątkowe kartki.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Wyzwania nowoczesności i Na żydowskiej ulicy.

Czym pachnie szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. W trakcie zajęć poznamy tradycje żydowskiego domu, zapachy kuchni i zwyczaje świąteczne. Porozmawiamy o tym, jak ważny jest odpoczynek i wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym. W „pachnącym” nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Miasteczko.

Zapomniane zawody

Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców i handlarek, mincerzy, bankierek, wojowników i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, poznamy zapomniane już zawody, odwiedzimy gród księcia, będziemy handlować przyprawami i innymi drogocennymi materiałami. Wykonamy również własną monetę, która… kto wie, może stanie się walutą jakiegoś bajkowego kraju?

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Pierwsze spotkania.

Pod dachem synagogi z iPadami

Co znajduje się we wnętrzu synagogi? Czy mieszkają tam dzikie zwierzęta i stwory? Będziemy ich szukać na… leżąco. Dowiemy się, jak ważna jest synagoga w kulturze żydowskiej, gdzie przechowywana jest Biblia Hebrajska i kto może ją czytać. Za pomocą iPada nakręcimy wspólny film oraz staniemy się rzemieślnikami, odtwarzając wzory zwierząt z dachu synagogi.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Miasteczko

O języku hebrajskim na wesoło

Alef-bet to alfabet hebrajski. Tańcząc i śpiewając dowiemy się, jakie ciekawe nazwy mają litery hebrajskie. Zobaczymy, co jest dziwnego w hebrajskich książkach. Podczas zabawy postawimy kolejne pytania o znaczenie liter, na pewno uda nam się także poznać ich interesujące kształty. Na zakończenie uruchomimy swoją wyobraźnię i stworzymy własnego literowego zwierza.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Na żydowskiej ulicy.

Gry i zabawy dzieci żydowskich

Chcecie poznać z nami nowe mischakim, czyli z języka hebrajskiego gry i zabawy? Na wystawie stałej będziemy świetnie bawić się na podwórku starej kamienicy. Gra w klasy, w drejdla (żydowskiego bączka), liczne wyliczanki i zgadywanki to tylko niektóre z przyjemności, które na Was czekają. Aby dłużej wspominać pobyt „U króla Maciusia”, dzieci wykonają swoją własną zabawkę.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Na żydowskiej ulicy.

W Maciusiowym królestwie

Jak wyglądało królestwo króla Maciusia Pierwszego? Poznacie je, uczestnicząc w przedstawieniu japońskiego teatru Kamishibai, nazywanego również teatrem obrazkowym. Wystawimy  fragmenty najbardziej znanej książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Będziemy też rozmawiać o prawach dziecka, odpowiedzialności i władzy, używając do tego nowatorskich kart edukacyjnych. Każdy stworzy własne prawo, które będzie mogło zawisnąć na przedszkolnej ścianie..

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Wyzwania nowoczesności.

Informacje organizacyjne znajdziecie na stronie Muzeum POLIN: www.polin.pl/przedszkole

 

Podstawowy

Jak możemy pomóc dziecku nieśmiałemu

Można powiedzieć, że nieśmiałość jest to pewna trudność w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w późniejszych okresach rozwojowych często stanowi ono przyczynę wielu cierpień i destrukcyjnych przeżyć. Jak pomóc dziecku nieśmiałemu...