Dołącz do nas

Wychowanie w przedszkolu

Najlepsze książki dziecięce 2016 – znamy nominacje w konkursie „Przecinek i Kropka”

Już wiemy, które książki dla dzieci powalczą o laur Najlepszej Książki Dziecięcej 2016 roku. Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę.

Właśnie rusza plebiscyt, w którym najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami wskażą swoją ukochaną lekturę. Głosowanie potrwa do 14 marca, a finał nastąpi 8 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”.

W tym roku spośród ponad setki zgłoszonych tytułów jury, składające się ze znawców literatury dziecięcej, wybrało 5 tytułów: „Klątwa dziewiątych urodzin” (Marcin Szczygielski, il. Magda Wosik, wyd. Bajka), „Praktyczny pan” (Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, wyd. Bajka), „Przed twoim urodzeniem” (Rascal, il. Mandana Sadat, wyd. Czerwony Konik), „Sam w domu” (Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, przeł. Agnieszka Stróżyk, wyd. Zakamarki) i „Tru” (Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, wyd. Media Rodzina).

Na najlepszą książkę dziecięcą można głosować na stronie www.przecinekikropka.pl. Autor i ilustrator wygranej pozycji otrzymają po 10 tysięcy złotych, a wydawnictwo specjalną promocję w salonach sieci i na empik.com.

Pięknie zilustrowany przez Emilię Dziubak i wymyślony przez Barbarę Kosmowską Zajączek „Tru” mieszka z mamą i rodzeństwem w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Szaraczki nie mają pięknych, barwnych futerek ani wciąż nowych gadżetów, jakimi dysponują ich koledzy z lepszej dzielnicy, Kolorowi. Natomiast „Klątwa dziewiątych urodzin” autorstwa Marcina Szczygielskiego to trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej. Magda Wosik zilustrowała, jak bohaterki przemierzając Warszawę, spotykają postacie z legend, skażone nieco współczesnym światem. Z kolei historię wymyśloną przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel zobrazował Adam Pękalski. To groteskowa opowieść o tym, jak pewien „Praktyczny pan” nauczył się głaskać kota. Pomaga ona uświadomić sobie, że w życiu ważne są nie tylko wymierne osiągnięcia i sukcesy, ale także przyjaźń, radość i odrobina szaleństwa. O tym, co było „Przed twoim urodzeniem” mówi metaforyczna opowieść Rascala i Mandy Sadat. Wśród nominacji jest też niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień…), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…) – te motywy porusza „Sam w domu” Lotty Olsson, którą ubarwiła Maria Nilsson Thore.

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka: 8 kwietnia, godz. 13:00.
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka: 8-9 kwietnia, Plac Unii City Shopping w Warszawie, wstęp wolny.

Jury:

Dorota Koman– krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, dziennikarka;
Ewa Gruda – krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej;
dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego;
Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

Nominowane tytuły:

Klątwa dziewiątych urodzin „Klątwa dziewiątych urodzin” to już trzecia część przygód Mai, ciabci i Monterowej, a mimo to autor wciąż zaskakuje świeżością pomysłów, lekkością pióra i poczuciem humoru. Konsekwentnie kreśli charaktery bohaterów, wymyśla coraz to nowe, niekiedy balansujące na granicy absurdu historie, porywając młodych czytelników w wir zwariowanych zdarzeń. Jak to dobrze, że będą kolejne tomy! (EŚ)

Praktyczny pan Praktyczny pan zajmuje się tylko tym, co istotne i konieczne. W jego życiu, zaprogramowanym na osiąganie zawodowego sukcesu, brakuje miejsca na przyjaciół i rozrywki, a dobry nastrój zapewnia odpowiednia tabletka. A może lepszy byłby kot? Ta zabawna opowieść o tym, jak pewien praktyczny pan nauczył się głaskać kota, mówi o potrzebie radości i przyjaźni. (EG)

Przed twoim urodzeniem Piękna metaforyczna opowieść dla małych i dużych czytelników o miłości – o miłości do dziecka i o marzeniach o nim, o czekaniu na nie i tęsknocie za nim. O miłości rodziców, dzięki której dziecko przychodzi na świat – i jest spełnieniem ich marzeń i tęsknot. Znakomite ilustracje współtworzą tę oszczędną w słowach, a jakże bogatą historię o tym, co było „Przed twoim urodzeniem“. (DK)

Sam w domu Niebanalna opowieść o przyjaźni, która niesie ze sobą i szczyptę zazdrości (bo jakże to – mrówkojad ma spokojnie patrzeć, jak jego orzesznica idzie na kurs z kretem?), i o tęsknocie (jakże dłuży się bez niej dzień…), i o oddaniu (ech, ta zupa cebulowa, przy której gotowaniu można bez wstydu uronić łzę…). To mądra bajka o tym, że możemy się pięknie różnić, a przy tym być najlepszymi przyjaciółmi. (DK)

Tru Tru to zajączek mieszkający wraz z mamą i rodzeństwem w uboższej dzielnicy Koniczyn Dolnych. Choć jest bardzo skromny, to dzięki swej wytrwałości i niesamowitej pomysłowości (oraz – co może najważniejsze – myśleniu o innych i dostrzeganiu ich potrzeb) potrafi swoimi wynalazkami uszczęśliwiać świat. Zwraca też uwagę pewnej wyjątkowo dla niego ważnej Kolorowej. (AP)

www.przecinekikropka.pl

Podstawowy

Jak możemy pomóc dziecku nieśmiałemu

Można powiedzieć, że nieśmiałość jest to pewna trudność w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w późniejszych okresach rozwojowych często stanowi ono przyczynę wielu cierpień i destrukcyjnych przeżyć. Jak pomóc dziecku nieśmiałemu...
Darmowy

METODA TOMATISA® słuchową techniką stymulacji neurosensorycznej

Metoda Tomatisa® jest programem terapii mającym na celu poprawę procesów przetwarzania słuchowego, a dzięki temu wpływającym pozytywnie na komunikację jednostki z otoczeniem oraz kontrolę w
Podstawowy

Twórcze zabawy przedszkolaków

Jednym z zadań stawianych przed nauczycielem przedszkola jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość estetyczną dzieci w odniesieniu do różnych sfer aktywności, w tym plastyki.